Jump to content
andypopa

Cu sau fara icoane in scoli

Recommended Posts

Andy..

POSTEZI..

DEGEABA!

Let it rest, nu o sa schimbam nimic pentru ca nu avem dreptul la opinie pentru ca nu credem in zmeul lor. Ah scuze, zeul lor.

Duceti-va mah si faceti-va o tzara si noi o sa ne facem o echipa de fotbal. Nu va mai bagati in viata mea si in viata copiilor mei. Tineti-va cultele din scoli si de pe strazi si din metrouri. DISPARETI DIN VIATA MEA! Nu vreau sa va vad. Ma deranjati pe MINE! sunt cetatean al romaniei la fel ca oricare altul!

E uite, aici vroiam sa ajung...

Care va sa zica tu ai o credinta... crezi ca nu exista zmei (as putea sa te intreb cu ce esti tu mai breaz la faza asta decat Biserica Ortodoxa pe care o blamezi).

Eu am o alta credinta (si asemeni mie inca vreo 17.000.000 de romani)

Tu vrei sa iti impui credinta ta pentru ca tu consideri ca ca a ta este mai buna.

Eu si ceilalti 17.000.000 trebuie sa suportam ingradirea propriei credinte, pentru ca tu sa iti poti impune credinta.

Iar eu te discriminez pe tine. LOL !

De fapt pe tine nu te doare ca eu vreau sa imi impun credinta (este clar ca nu se poate) CI CA TU NU ITI POTI IMPUNE CREDINTA !

Si da, acum pe pereti se afla niste picturi, daca maine peretele va fi gol, acel perete va reprezenta simbolul incapacitatii de a comunica si convietui. Iar lipsa capacitatii de comunicare a dus la conflicte, de cele mai multe ori armate si sangeroase (vezi conflictul sarbo-croato-bosniac, ca sa iti dau un exemplu recent despre ceea ce inseamna intoleranta religioasa).

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 00:25' post='1552004']

Andy..

POSTEZI..

DEGEABA!

Let it rest, nu o sa schimbam nimic pentru ca nu avem dreptul la opinie pentru ca nu credem in zmeul lor. Ah scuze, zeul lor.

Duceti-va mah si faceti-va o tzara si noi o sa ne facem o echipa de fotbal. Nu va mai bagati in viata mea si in viata copiilor mei. Tineti-va cultele din scoli si de pe strazi si din metrouri. DISPARETI DIN VIATA MEA! Nu vreau sa va vad. Ma deranjati pe MINE! sunt cetatean al romaniei la fel ca oricare altul!

Black bro afirmatia ta e deplasata..daca tu nu crezi,putin respect fata de parerea altora

..copii tai au dreptul sa aleaga..nu trebuie sa ii indoctrinezi tu..parca ziceai ca nu vrei sa fi influentat...fac pariu cu tine ca ai sa faci tot posibilul ca,copii tai sa nu creada...adik ai sa le prezinti argumente...si ai sa le explici pct tau de vedere...deci...si tu militezi pt ceea ce crezi..nici tu nu le dai dreptul sa aleaga..

Link to comment

Tu vrei sa iti impui credinta ta pentru ca tu consideri ca ca a ta este mai buna.

Da-mi un citat direct in care am zis eu asta.. daca nu poti sa nu mai raspunzi.

AM ZIS CA VREAU SA DISPARA CREDINTA TA DIN VIATA MEA! Ma doare fix undeva de viata pe care o duci tu. Am zis doar sa nu te bagi in viata mea !!! Si viata mea se desfasoara si pe strada, si la metrou si in SCOLI !!! CARE SUNT LOCURI PUBLICE !!!

Cand am zis io ca imi impun credinta? Zi-mi si mie..

vad ca tu citesti un topic si raspunzi la altu`... imi faci niste nervi de nu mai pot.. vorbesc degeaba pentru ca tu nici nu citesti.. poate am mai mult noroc cu Kani..

Black bro afirmatia ta e deplasata..daca tu nu crezi,putin respect fata de parerea altora

..copii tai au dreptul sa aleaga..nu trebuie sa ii indoctrinezi tu..parca ziceai ca nu vrei sa fi influentat...fac pariu cu tine ca ai sa faci tot posibilul ca,copii tai sa nu creada...adik ai sa le prezinti argumente...si ai sa le explici pct tau de vedere...deci...si tu militezi pt ceea ce crezi..nici tu nu le dai dreptul sa aleaga..

1. nu o sa fac copii.. decat sa traiasca in lumea asta mai bine sa nu existe deloc

2. am zis doar ca vreau sa dispara crestinii din viata mea.. e dreptul meu la libertate garantat de costitutie. nu ma intereseaza de nimeni altcineva decat de mine. nu vreau sa "indoctrinez" pe nimeni. ti-am mai explicat si pe mess ca as vrea doar sa "gandeasca dincolo de preconceptii". vad ca nici tu nu poti sa faci asta prea bine

daca ma intelegi, bine. daca ma acuzi in continuare, imi pare rau. astept decizia ta.

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 00:52' post='1552039']

1. nu o sa fac copii.. decat sa traiasca in lumea asta mai bine sa nu existe deloc

2. am zis doar ca vreau sa dispara crestinii din viata mea.. e dreptul meu la libertate garantat de costitutie. nu ma intereseaza de nimeni altcineva decat de mine. nu vreau sa "indoctrinez" pe nimeni. ti-am mai explicat si pe mess ca as vrea doar sa "gandeasca dincolo de preconceptii". vad ca nici tu nu poti sa faci asta prea bine

daca ma intelegi, bine. daca ma acuzi in continuare, imi pare rau. astept decizia ta.

imi cer scz daca am lasat impresia ca te acuz..departe de mine gandul asta..iti respect alegerea..nu credinta il face pe om...e invers..de acea nu ma intereseaza in ce crezi/nu crezi tu..conteaza ce fel de om esti

ziceam..ca la un nivel al subconstientului oricine are tendinta..sa incerce sa ii convonga pe altii ca,ceea ce crede el e mai bine...si ca alegerea lui a fost una buna..la fel cum fac si eu,si Thora si tu..si toata lumea care a postat aici incercand sa demonstreze ca,ceea ce crede el e corect!nu consideri ca am dreptate?am gresit cu ceva in aprecierile care le`am facut?

Link to comment

ziceam..ca la un nivel al subconstientului oricine are tendinta..sa incerce sa ii convonga pe altii ca,ceea ce crede el e mai bine...si ca alegerea lui a fost una buna..la fel cum fac si eu,si Thora si tu..si toata lumea care a postat aici incercand sa demonstreze ca,ceea ce crede el e corect!nu consideri ca am dreptate?am gresit cu ceva in aprecierile care le`am facut?

of duamne.. eu in orice dialog incerc sa fac un singur lucru. INTAI sa il fac pe om sa gandeasca fara preconceptii si APOI discut cu el. nu are rost sa discut cu un om care are niste credinte de nezdruncinat chiar si prin cele mai tari argumente. discutia aia nu ar putea fi constructiva.

eu vreau sa va fac pe voi sa admiteti ca sunteti oameni si ca PUTETI GRESI asa cum pot gresi eu.

APOI sa incercam sa discutam !

noi inca nu am ajuns la o dezbatere propriu-zisa pentru ca Thora are o preconceptie pe care nu i-o poate darama nimic: god exists. Ce pot eu sa-i zic sa o fac sa discute ca si cum ar admite ca E POSIBIL ca dumnezeu sa nu existe?

vreau sa discut cu un om care poate sa ma asculte si sa JUDECE ceea ce zic. un om neindoctrinat.

urasc dogmatismul si indoctrinarea. iubesc gandirea libera. da, incerc sa-i corup pe ceilalti oameni sa gandeasca liber. da-ma in judecata !

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 00:52' post='1552039']

Da-mi un citat direct in care am zis eu asta.. daca nu poti sa nu mai raspunzi.

Nu pot sa ma abtin sa nu raspund... suntem din ce in ce mai multi.. si negrii... si rai... si te bantuim pe tine noaptea... suntem peste tot, ne imnultim din cale'afara, suntem acesti Smith(s) multi si programati... si venim sa iti facem tie rau...

Hai sa iti dau citatul:

am zis doar ca vreau sa dispara crestinii din viata mea

Cum o sa faci asta?

hai sa iti dau eu variante:

- infiintezi un fel de sihastrie ateista (sau ateica, voi ar trebui sa va pricepeti mai bine)

- modelul cu Hitler, lagare, mitraliere & shits

- reusesti sa ne convertesti pe toti la o noua religie - a ta (discriminare & incalcarea Constitutiei FTW :D ).

Personal as prefera prima varianta, dat fiind ca a treia se exclude, iar a doua imi incalca mie flagrant dreptul la viata :D .

Link to comment

Cum o sa faci asta?

hai sa iti dau eu variante:

- infiintezi un fel de sihastrie ateista (sau ateica, voi ar trebui sa va pricepeti mai bine)

- modelul cu Hitler, lagare, mitraliere & shits

- reusesti sa ne convertesti pe toti la o noua religie - a ta (discriminare & incalcarea Constitutiei FTW :D ).

Personal as prefera prima varianta, dat fiind ca a treia se exclude, iar a doua imi incalca mie flagrant dreptul la viata :D .

NU! Am zis sa dispara manifestarile religioase din locurile pe care eu le vizitez. Adica locurile publice ! (strada, scoala, primarii, prefecturi)

Ma doare undeva sa te conving pe tine ca dumnezeu` tau e doar mascarea ta a fricii de a exista cu adevarat. Tot o sa vad icoanele peste tot. Nu ma intereseaza de tine. Poti sa ajungi o persoana batrana si fericita sau sa dai in angoasa de 1000 ori. NU-MI PASA IN CE CREZI TU. Fie el dumnezeu, buddha sau george bush. Vreau doar ca manifestarile tale religioase sa ramana in locuri special amenajate si sa NU INTRE IN VIATA MEA. Sunt PAGAN. Lasa-ma sa traiesc in pacat. O sa ma duc in Iad. Oriunde ar fi mai bine decat in Rai, cu tine.

Link to comment

am zis doar ca vreau sa dispara crestinii din viata mea

Pot sa stiu de ce? Hai ca asta nu mai tine de credinta sau necredinta... Exact cum spuneam, discutia se indreapta pe alta "panta"...

Thora are o preconceptie pe care nu i-o poate darama nimic: god exists.

Hmm... eu as putea zice acelasi lucru si despre tine.. nu crezi? Cu ce esti tu diferit de Thora pt ca amandoi sustineti o afirmatie care -quote-"nu o poate darama nimic"?

Deja ma cam enerveaza chestia asta... Ce ingradire dom'le? De martorii lui Iehova care ar fi in stare sa doarma in fata usii de ce nu ziceti chestia asta? Noi incercam sa va convingem? Noi?! Te inseli.. Atunci aia cu atatia bani pompati si oameni prostiti ce fac? Sa fim seriosi...

Link to comment

Pot sa stiu de ce? Hai ca asta nu mai tine de credinta sau necredinta... Exact cum spuneam, discutia se indreapta pe alta "panta"...

Hmm... eu as putea zice acelasi lucru si despre tine.. nu crezi? Cu ce esti tu diferit de Thora pt ca amandoi sustineti o afirmatie care -quote-"nu o poate darama nimic"?

Deja ma cam enerveaza chestia asta... Ce ingradire dom'le? De martorii lui Iehova care ar fii in stare sa doarma in fata usii de ce nu ziceti chestia asta? Noi incercam sa va convingem? Noi?! Te inseli.. Atunci aia cu atatia bani pompati si oameni prostiti ce fac? Sa fim seriosi...

MAAAA !!!

Am zis sa nu va vad pe strada / in metrou / in scoli / prefecturi / primarii manifestandu-va. Nu am nimic daca tu ai o cruciulitza la gat sau deep-down crezi in dumnezeu.

NU VREAU sa vad icoane / preoti predicand pe strada si in metrou / ore de RELIGIA CRESTIN - ORTODOXA etc.

Sunt lucruri care ma deranjeaza, ok? Daca tu zici ca io am preconceptii.. pff.. nici nu stiu de ce vorbesc cu tine. ADUMI FRATE UN (DOAR UN) argument demn de a fi luat in seama care sa nu fie bazat pe credintza / spiritualitate / carti scrise acum 43957239 ani. Sa NU fie bazate pe faptul ca majoritatea face intr-un fel si ca ar trebui sa fac si eu la fel. Sa NU fie legat de religie! Vreau sa vorbesc despre OM! De cand e religia o parte inerenta a omului? :banghead:

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 01:17' post='1552073']

Vreau doar ca manifestarile tale religioase sa ramana in locuri special amenajate si sa NU INTRE IN VIATA MEA.

/joke mode ON

Adica o sa ne bagati in niste tarcuri? Ne dati si apa calda acolo?

Pai in cazul asta... cum sa iti spun... si eu as cam vrea sa dispareti toti cei de alta credinta. Cum procedam? Tragem la sorti sau incercam cu mitraliere, lagare & shits? Gandeste-te ca noi suntem 80% :D

/joke mode OFF

Acum, lasand gluma la o parte vezi unde se ajunge cand un domn Moise din cauza de lipsa acuta de ocupatie se trezeste sa zgarmane in rahat?

Si iar pe bune...

~ pe noi, ne invata nenorocitii astia de manipulatori ca "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" & other random bulshits.

~ pe voi, la materialism stiintific, ptiu ce am putut sa zic... la lectiile de ateism ce va invata? Ca incepe sa ma ia cu frisoane cand citesc...

Link to comment

Am zis sa nu va vad pe strada / in metrou / in scoli / prefecturi / primarii manifestandu-va. Nu am nimic daca tu ai o cruciulitza la gat sau deep-down crezi in dumnezeu.

Pai am eu o solutie... Te duci tu intr-o tara de atei si ne lasi pe noi in "tampenia" noastra.. Si asa ziceai ca nu e o lume buna pt un copil... Nu? Ce parere ai? Eu zic ca e mai simplu asa.. Adica domne sa nu isi mai ingroape oamenii crestineste decedatii ca e black deranjat de chestia asta.. il deranjeaza ca Popa sfinteste cladirile nou construite... Tare de tot ..

De cand e religia o parte inerenta a omului?

Dar cine ti-a spus tie ca nu este? Exista o vorba... Religia desparte oamenii, spiritualitatea ii apropie.. Asta implica putina stapanire de sine, calm, si acceptare... Nu orientare catre neonazism...

Link to comment

/joke mode ON

Gandeste-te ca noi suntem 80% :D

/joke mode OFF

Asta nu-i o gluma.. iar te bazezi pe faptul ca faci parte dintr-o majoritate.

Deci minoritatile n-au drepturi?

Ce-ti pasa tie.. ai 80% din populatia tarii in spatele tau.. Ailalti 20% pot sa moara ca si-asa ajung in Iad si n-au tangente cu voi. Asa-i?

Cer doar sa mi se respecte drepturile. Puteti fi si 99% eu TOT VOI AVEA DREPTURI. Nu aveti voie sa va bagati cu forta in viata mea prin intermediul statului si a institutiilor publice!

Dar cine ti-a spus tie ca nu este?

NU am nevoie de argumente de coltz de strada ok?

Te-am intrebat ceva si tu ma intrebi "da` de ce n-ar fi asa?" asta e discutie? Abtine-te daca nu poti sa-mi raspunzi la intrebari. Le formulez clar si concis. Raspunsurile tale ar trebui sa fie la fel daca esti atat de sigur pe tine !

Link to comment

Si de-asta, dragul meu robert, lucrurile o iau pe alta panta.

~ pe noi, ne invata nenorocitii astia de manipulatori ca "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" & other random bulshits.

~ pe voi, la materialism stiintific, ptiu ce am putut sa zic... la lectiile de ateism ce va invata? Ca incepe sa ma ia cu frisoane cand citesc...

Eu nu mi-am exprimat parerea in legatura cu crestinismul-ortodox, nu vad de ce ma ataci.

Pe mine, la "lectiile" care tin de credinta mea, ca vad ca tot o frecati voi cu ateismul desi eu nu am declarat ca sunt ateu, ma invata lucruri interesante.

Ma invata:

-sa simpatizez numai pe cei care imi merita simpatia

-sa ripostez in forta, nu sa intorc celalalt obraz

-sa ma feresc de prosti

-sa ma feresc de spiritul de turma

-sa ma conformez dorintelor unui om daca beneficiez, in final, tot eu

-sa imi multumesc pentru _propriile_ realizari realizate prin _propriile_ forte MIE, nu vreunei deitati

-sa imi canalizez toata energia pe propria persoana

-sa ajung un om realizat

si multe alte lucruri.

Dar de unde sa stie 80% din pop. Romaniei astea? In mod sigur de la orele de "religie" care se fac atat de riguros in scoala si in liceu.

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 01:36' post='1552095']

Cer doar sa mi se respecte drepturile. Puteti fi si 99% eu TOT VOI AVEA DREPTURI. Nu aveti voie sa va bagati cu forta in viata mea prin intermediul statului si a institutiilor publice!

1. Pai ai drepturi... de exemplu dreptul la libera circulatie (pe care ti l-a recomandat si robert03) care iti este garantat de constitutie. Cauta o alta tara, 100% locuita de atei, unde sa nu ai probleme de genul asta.

2. Hai sa desfiintam statul roman. Da'l dreaq. Nu ne trebuie, e in plus, te discrimineaza pe tine :D

Vrei sa stii de ce s-a creat statul?

Stat = organizatie politica a clasei dominante, care are ca scop apararea ordinii existente si reprimarea impotrivirii altor clase ; teriotoriul si populatia asupra carora isi exercita autoritatea aceasta organizatie ; tara.

Ce vrei tu seamana a anarhie... imi pare rau pentru tine, nu se poate... cica inca avem un stat (desi mie imi este din ce in ca mai clar ca in Romania nu exista unul, dar ma rog, macar un surogat tot e).

Si ca sa ma repet, nu imi poti impune sa ma manifest religios la mine acasa, pentru ca imi ingradesti dreptul la libera exprimare.

Si:

- homosexualii au voie sa se manifeste public, cu publicitate, zgomot. Nu conteaza ca ma deranjeaza... au voie, ca sunt minoritari.

- dar eu nu am voie sa imi manifest religiozitatea in spatiu public ca deranjez minoritatea

Hai ca imi sunteti simpatici :D

-sa ripostez in forta, nu sa intorc celalalt obraz

-sa ma feresc de prosti

-sa ma feresc de spiritul de turma

-sa ajung un om realizat

Asta semana cu martorii lui Iehova, care spun ca la sfarsitul lumii doar 40.000 vor fi luati de-a dreapta tatului, dar militeaza mai mult decat activ pentru cresterea comunitatii, ceea ce este ilogic, deaorece sansele lor sa prinda un loc in cei 40.000 scade dramatic pe masura ce se imnultesc ca si comunitate.

La fel si la tine, ar trebui sa ne incurajezi pe noi astia multi si prosti, deoarece daca toti ne-am deschide la minte, atunci tu :

- nu o sa mai ai de cine sa te feresti, si o sa iti pierzi din viteza de reactie

- noi, fiind indoctrinati si inregimentati va vom transforma intr-o turma

- sansele tale de a te realiza vor scade dramatic.

Asa ca, pentru ca religia ta sa aiba succes, cel mai bine ar fi sa ne lasi pe noi, asa dobitoci si incuiati cum suntem.

Link to comment

hai sa vedem ceva statistica.. e ultimul post pentru ca sunt CONVINS ca nu mi se va raspunde la nici un argument si se va o lua iar pe aratura..

majoritatea oamenilor e de inteligenta medie

majoritatea romanilor a avut incredere in ceausescu

majoritatea romanilor a avut incredere in iliescu

majoritatea germanilor a avut incredere in Hitler

majoritatea oamenilor e usor manipulabila de marile corporatii (microsoft, IBM)

majoritatea oamenilor e usor manipulabila de oamenii cu un nume mare (michael jackson, robbie williams, iliescu, papa ioan paul al 2-lea)

majoritatea oamenilor care formeaza o armata e formata din soldati. 5-10% conduc turma (generali & stuff)

majoritatea oamenilor e de religie crestina

hai pa.. nu ma intereseaza daca lasati icoanele in scoli, nu ma intereseaza daca gasiti mantuirea.. duceti-va si traiti-va viata asa cum credeti voi de buna cuviinta.. calcati minoritatile in picioare, bateti ologii (cei cu 2 picioare sunt majoritari.. cei cu un picior nu ar trebui sa aiba drepturi), circulati doar voi cu metroul..

have phun..

edit: am avut dreptate. thora nu a raspuns la NIMIC din ce am zis eu. PA. ma duc sa vorbesc cu un perete. are idei mai bune.

edit2: homosexualii nu au voie sa se sarute / futa in public.. voi aveti voie sa iesiti cu icoana in strada sa cersiti bani pentru o biserica

Link to comment

PA. ma duc sa vorbesc cu un perete. are idei mai bune.

BB, HF.

Vezi sa nu fie un perete cu vreo doua icoane puse pe el de statul care manipuleaza prin institutiile lui. Iti urez mult noroc in gasirea unia fara insemne crestin - ortodoxe, ca sa poti avea o conversatie ne-manipulata.

Link to comment

black' date='Nov 25 2006, 01:50' post='1552106']

edit: am avut dreptate. thora nu a raspuns la NIMIC din ce am zis eu. PA. ma duc sa vorbesc cu un perete. are idei mai bune.

PA. ma duc sa vorbesc cu un perete. are idei mai bune.

e si normal sa ignori ceea ce nu poti sa accepti.. e ceea ce faceti voi crestinii cel mai bine.

noapte buna :tiphat:

"dezbatere" placuta in continuare

Link to comment

Ma invata:

-sa simpatizez numai pe cei care imi merita simpatia

-sa ripostez in forta, nu sa intorc celalalt obraz

-sa ma feresc de prosti

-sa ma feresc de spiritul de turma

-sa ma conformez dorintelor unui om daca beneficiez, in final, tot eu

-sa imi multumesc pentru _propriile_ realizari realizate prin _propriile_ forte MIE, nu vreunei deitati

-sa imi canalizez toata energia pe propria persoana

-sa ajung un om realizat

si multe alte lucruri.

-sa ripostez in forta, nu sa intorc celalalt obraz :

Daca gasesti un idiot care sa intoarca celalalt obraz e bine :D

-sa ma feresc de prosti :

Asta inseamna sa te feresti de mai mult de 90% din populatia globala.

-sa ma feresc de spiritul de turma :

Din pacate unele persoane inca au ramas maimute.

-sa imi multumesc pentru _propriile_ realizari realizate prin _propriile_ forte MIE, nu vreunei zeitati :

Pentru a realiza ceva trebuie sa muncesti pt. acel ceva. Daca te rogi la dumnezeu sau mai stiu eu ce, nu o sa iei 10 nici daca esti sf. petru. Tot ce facem si ce realizam se datoreaza NOUA.

Mai pe scurt ai dreptate andy.

@Black

Nu te mai enerva asa de mult. Daca niste idioti iti spun ca n-ai voie sa bei apa de acolo ce faci ? te duci alt undeva ...

Asa si aici nimeni nu obliga pe nimeni sa faca lucrurile care nu ii plac atata timp cat fiecare are dreptul la exprimare.

@Robert

Daca sti ce inseamna neonazism iti dau o bomboana. Cine dracului a zis de o alta lume ? black sa referit doar ca in lumea de azi influenta e pe primul loc dar deh greu sa gandesti.

@Thora

Lasa razboiul anti-non-crestini. Daca tu ai sta undeva, dar acolo ar fi alta religie nu crestina cum te-ai simti ?

Pun pariu ca o sa zici ca iti este indiferent. Fiecare om pe strada ti-ar da o privire deaia ca din grota. Nu e prea placut, nu ? Lasa romanii aici vorbeam de icoane si s-a ajung la religii, ce treaba au romanii ?

Acum ca am terminat cu toti, VRETI SA NU MAI RELUATI KKT-UL ASTA DE 100 DE ORI ?

Link to comment

BB, HF.

Vezi sa nu fie un perete cu vreo doua icoane puse pe el de statul care manipuleaza prin institutiile lui. Iti urez mult noroc in gasirea unia fara insemne crestin - ortodoxe, ca sa poti avea o conversatie ne-manipulata.

Thora aveam pretentia de la tine..ca esti o persoana civilizata...nu ai sa poti sa iti sustii niciodata un pct de vedere cu reply`uri ca astea...

Si acuma ca sa scurtam o discutie mult prea lunga...Black nu a zis ca are ceva cu religia crestina..ci doar ca nu vrea sa ii "se mai faca atata reclama" - si aici are dreptate...cel care crede in D`zeu nu se afiseaza peste tot..nu se lauda ca el e mare crestin..tine pt el si D`zeu il va vedea(asta daca exista pt ca nu vreau sa incep iar o polemica)....intr`un fel il inteleg..eu personal nu sunt cea mai credincioasa persoana..dar totusi cred ca exista ceva - acea fostza suprema care am pomenito in posturile mele de la inceput -

Daca noi suntem crestini..nu inseamna ca,calea aleasa de el e una gresita...valabil si viceversa...daca noi suntem crestini nu inseamna ce Black sau Andy trebuiesc condamnati sau pusi la zid...

Gata ca la urma urmei suntem toti oameni..am ajuns sa ne certam de la nimik..pt ca repet si am sa o mai zic de "n" ori...nu conteaza...ca esti alb/negru..ateu/credincios..femeie/barbat..tanar/batran;conteaza ce fel de om esti..

Link to comment

Haideti sa va explic ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult la crestinism.

E singura religie de pe glob care imi neaga dreptul la cunoastere. Pacatul originar e ca omul gandeste. Ne vom izbavi de pacat cand vom inceta sa mai gandi si vom trai in iubire (ca animalele).

Daca exista Dumnezeu, dupa ce voi muri, ma duc la El, il iau de gat si ii zic "Nu vreau sa cred in tine!". Nu vreau sa traiesc ca un animal ca sa fie El fericit. Vreau sa gandesc, vreau sa fiu liber.

Nu mi-e frica de posibilitatea de a exista Dumnezeu. Traiesc asa cum vreau eu, nu cum vrea El. Sunt alegerile mele, e viata mea. Fiind perfect liber, nu mi-e frica de nimic.

Puteti spune si voi ca nu va e frica de nimic? Puteti spune ca nu va e frica sa afle Dumnezeu ce ganduri aveti noaptea cand sunteti singuri in pat si spuneti "daca are prostu` ala dreptate?". Apoi raspundeti repede "neah.. god exists".

Puteti spune ca nu va e frica de Iad? Puteti spune ca nu va e frica de suferinta? De moarte?

Nu vreau ca urmatorul topic sa fie iarasi 150% pe langa ce am scris eu. Vreau, daca se poate, macar O DATA in discutia asta sa fiti on-topic si sa imi raspundeti la ce am intrebat. Nu sa raspundeti la ce vreti voi.

Ah da, MOTIVATI raspunsurile !

Link to comment

lool ... bine zis Anti-AntiSpam :right: La mine in scoala nu sunt si nici nu stiu sa fi fost vreodata vreo icoana sau vreo cruce ..... :P ..... si pe langa asta nu sunt credincios .... sunt de parere ca exista ceva acolo ... dar eu merg mai mult pe destin. Ti-l construiesti singur, nu aberatii(dupa parerea mea) cum ca Dumnezeu e peste tot .... si ingeri in ceruri si tralala... si pe langa asta ... nu am vazut pe nimeni spunand ca lui nui convine ca in scoala nu sunt cruci(mai putin profu de religie :banghead:) Si as mai putea adauga ... dupa cate am aflat .... tineretul se indeparteaza de crestinism alegand alte ideologii .... cum ar fi Ateismul sau Budaismul ... sau ajung la ceva in genul YingYang(balans intre om si natura) :D

Link to comment

Sunt de acord deoarece trebuie sa respectam minoritatile si oamenii de alte religii..daca un budist vine intr-o scoala cu icoane , poate fi influentat pt ca nu e religia lui...Asa ca sa se evite orice discriminare , e mai bine fara.

si totusi...majoritatea intr`un stat democratic decide..si majoritatea sunt crestini... :)

Link to comment

black' date='Nov 27 2006, 00:31' post='1558259']

majoritatea trebuie sa respecte minoritatiel

p.s. n-ai raspuns la postul meu. ai asteptat sa posteze altcineva ca sa il eviti?

stii ca te viza si pe tine.. doar de la cateva persoane astept un raspuns

nu am rasp..pt ca putem purta o discutie si pe mess :) nu tre sa vada toata lumea

@pai adik daca 51% din populatie l`au votat pe Basescu...de dragul celorlalti 49% el nu va aparea la tv in calitate de presedinte al tarii ca sa respectam minoritatea .. sau cum?dragul meu Black..majoritatea decide..in orice..cand se fac referendumuri pt modificarea constitutiei..majoritatea decide..

P.S. - pe asta nu poti sa o mai contrazici :D

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...