Jump to content
Lancelot

Fete VS Baieti

Recommended Posts

My statement era de fapt faza cu femeile ingrijite... in fine...

Iar cu ratusca, nu am fost niciodata desi s-a intamplat sa mai am perceptii distorsionate... uitandu-ma in spate.. nu, nu am fost deci ipoteza pica. Cat despre lebada.. uhm ar fi vreo 2 care m-ar jumuli si aici pe forum, d-apoi in rl =))

Link to comment
Share on other sites

Fetele sunt de mai multe genuri, deci nu generalizati. Fiecare are propriul mod de gandire, fiecare isi alege anturajul (mai nou in .ro e si mod de viata), sunt fete destepte si frumoase DAR simple, sunt fete destepte si frumoase dar "proaste", fete proaste si frumoase care sunt incompetente s.a.m.d.

La fel si noi baietii/barbatii, avem modul nostru de gandire, fiecare vede o fata altfel, de ex n-o sa-mi placa niciodata de o manelista fie ea frumusetea lumii, nu-mi plac fetele petrecarete s.a.m.d.

Aud deseori fete care se intreaba daca prietenul le inseala etc, baietii nu prea gandesc asa, eu unul am simtit pe pielea mea cum e sa te insele prietena(de fata cu "tine"), dar tot raul spre bine<3

Link to comment
Share on other sites

Thade daca ai inceput cu exemplul personal, continui eu...

nici mie nu`mi plac baietii petrecareti... mi se pare o pierdere de timp si de energie inutile, nici cei risipitori, nici cei care arunca cu complimente la nimereala, nici don-juanii.. manelele nu ma intereseaza cat timp nu imi schingiuieste si mie urechile, si neaparat sa fie foarte, doarte blanzi si sa nu aiba accese de furie/ violenta... nu ma intereseaza expres frumusetea dar sa imi placa mie, sa fie inteligenti, sa pot purta o conversatie de caltate cu ei... good kissers... si cam atat cred... aaa si sa nu il vad ca se uita la bani, nu imi plac oamenii zgarciti- asa cum nici eu nu ma uit in general cat dau pt o pers asa sa nu se uite nici ei- :D

Link to comment
Share on other sites

Thade daca ai inceput cu exemplul personal, continui eu...

nici mie nu`mi plac baietii petrecareti... mi se pare o pierdere de timp si de energie inutile, nici cei risipitori, nici cei care arunca cu complimente la nimereala, nici don-juanii.. manelele nu ma intereseaza cat timp nu imi schingiuieste si mie urechile, si neaparat sa fie foarte, doarte blanzi si sa nu aiba accese de furie/ violenta... nu ma intereseaza expres frumusetea dar sa imi placa mie, sa fie inteligenti, sa pot purta o conversatie de caltate cu ei... good kissers... si cam atat cred... aaa si sa nu il vad ca se uita la bani, nu imi plac oamenii zgarciti- asa cum nici eu nu ma uit in general cat dau pt o pers asa sa nu se uite nici ei- :D

abia asteptai sa apara exemplele personale ca sa intepi lumea pe aici :)

Gandeste-te ca oricare din cei exemplifacti de tine ca nefiind in topul tau poate sa zica acelasi lucru despre o feminista ca tine:)

Hmm da feicare vede altfel de pe partea cealalta a baricadei

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba..ca noi cedam prea rpd..dar nu are rost sa incerc sa ii explic ceva..daca ea are idei preconcepute si nu este deloc deschisa... :(

p.s. - thora e baiat :)

si se dadea drept fata =)))) travestitu naibii :sef:

Link to comment
Share on other sites

Stau si fumez a opta tigara in ultimele 3 ore de cand citesc forumul si acest topic mi s-a parut cel mai interesant.

Pacat ca nu l-am citit mai devreme pt ca aici chiar era loc si de moderat [adica sa-i fac pe unii sa inteleaga (cu forta) ca au depasit bunul simt]. >:)

Am ramas placut surprins de cum gandeste Edelweiss in comparatie cu alte fete (in general) care au un evident minus in ochii mei.

Dupa ce m-am despartit de fosta prietena (acum un an) am stat si am analizat felul de a gandi a fetelor. Am ramas putin socat. Felul de a se imbraca, cum reactioneaza la problemele zilnice, gusturile (moda), ce impresie au despre propria lor persoana (fete care se cred destepte si/sau frumoase) etc mi-au provocat o scarba si o ura de nici eu nu credeam ca o sa ajung asa. Am stat mult timp si am analizat sa vad daca sunt misogin. Da am fost, pana in momentul in care mi-am orientat privirea catre baieti, am realizat ca nu e mare diferenta.

Acum gandesc mult mai echilibrat, suntem cu totii oameni, si fetele dar si baietii fac cam aceleasi greseli. Fiind baiat, greselile fetelor mi se par mai grave dar daca as fi fata probabil as considera ca greselile baietilor sunt mai grave deci concluzia e ca tinde spre egalitate.

Imi place sa ma uit prin ochii unui om din secolul trecut, fetele carora li se vede buricul, poarta fuste scurte etc in mod cert sunt sexy, placute la ochi dar in interior, simt ca un cutit infipt in inima pt ca realizez ca sansele de a gasi o fata care sa-mi placa atat fizic cat si psihic scad pe zi ce trece.

Acum ceva vreme le numeam c***e/t***e, dar dupa ce am citit mai multe articole, forumuri etc am realizat ca le faceam complimente, acum le numesc gunoaie.

In acelasi timp ma uit si la porcii, analfabetii si retardatii de baieti pe care ii intalnesti mai peste tot cand iesi din casa, aia de fluiera pe strada dupa fete, de folosesc violenta in locul inteligentei (barbari) etc. Mi se face scarba si jena ca sunt barbat...

Btw, sa nu credeti ca eu ma consider mai sus decat altii sau mai destept pt ca nu e asa, eu ma consider un om de mijloc, ca sunt altii retardati nu e vina mea.

Si da, am intalnit si oameni foarte destepti (dupa principiile mele de baza), atat in randul barbatilor cat si in randul femeilor... culmea e ca cei mai destepti barbati pe care i-am intalnit au fost toti profesori (doi de liceu, unul de facultate), unul dintre ei fiind tatal meu, iar ca femeie eu o consider pe maica-mea desteapta.. si in nici un caz pt ca e maica-mea ci pt felul ei de a gandi.

Am un grup de prieteni care gandesc similar cu mine si care ma fac sa ma simt mai normal, si nu ca eu as fi retardatul intre oameni normali...

Majoritatea oamenilor din ziua de azi nu mai au idee sau au uitat ce inseamna onoare, mandrie, bun simt si respect...

Sunt un singuratic si un melancolic dar imi place, nu as renunta la felul meu de a fi (principiile de baza) pt nimic in lume.

Stiu ca am foarte multe defecte, sunt constient unde ma aflu si cat de capabil sunt.

In acest reply am atins mai multe puncte, nu numai 'fete vs baieti', scopul a fost sa va dau un exemplu de cum gandeste un om din multime, voi apreciati restul.

Btw mesajul vine de la un user al forumului, nu din postura de moderator (orice mod este un user cu privilegii pe care le foloseste la nevoie).

Imi pare rau daca am fost prea dur dar am spus sincer ce gandesc si am considerat ca nu era nevoie sa postez de pe alt user. :)

Si uite asa am mai fumat doua tigari. :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

daca te uitai pe posturile ei vedea'i ca este o laudaroasa ;) nu-i mare lucru de dansa alaturi de Thora!

esti primul care spune asta... nu sunt laudaroasa, e realitatea. Imi place stilul, Da. Imi place clasa, Da. Nu ma laud cu nimic, ma consider o persoana normala cu o viata relativ normala, nu am cu ce sa ma laud. Daca tie ce am relatat eu ti se pare lauda, nu stiu ce ai face daca ti`as povesti chestiile cu care chiar ma pot lauda... In fine, ma simt insultata de afirmatiile tale si te invit sa nu le mai vanturi asa ca nu ma cunosti si nici nu cred ca ma vei cunoaste vreodata.

acum spawn...

Sincer m-au frapat afirmatiile tale... nu stiu daca ii e permis unui global mod asa limbaj (ma refer la cur** si tar**). Esti foarte dur si afirmatia ta de la final e de tot hazul

In acest reply am atins mai multe puncte, nu numai 'fete vs baieti', scopul a fost sa va dau un exemplu de cum gandeste un om din multime, voi apreciati restul.

intai mentionezi ca esti marginalizat si izolat (adica nu faci deloc parte din "multime", ba chiar savurezi... starea asta, apoi ne spui ca esti totusi "din multime" ca ai parerea asta... ar fi dragut sa te hotarasti exact unde te situezi, cel putin din punctul asta de vedere, nu ma indoiesc ca mai ai si alte "issues" asupra carora ai indoieli.

Imi place sa ma uit prin ochii unui om din secolul trecut, fetele carora li se vede buricul, poarta fuste scurte etc in mod cert sunt sexy, placute la ochi dar in interior, simt ca un cutit infipt in inima pt ca realizez ca sansele de a gasi o fata care sa-mi placa atat fizic cat si psihic scad pe zi ce trece.

Aici iar m-ai pierdut.. te inteleg ca ti-ai innapoiat gandirea cu cateva secole in spate, dar de unde concluzia de la sfarsitul frazei? Daca au fuste scurte inseamna ca nu au intelect pe masura ta oare? Sau stai, m-am prins, daca sunt dragute inseamna ca sunt proaste? Sau vice-versa? Ai incurcat tu o biata femeie cu gandurile tale alambicate de mascul ce intruchipeaza perfectiunea, frumusetea, inteligenta si inca destule atribute pe care o fiinta firava ca mine nu le poate pune in cuvinte... continuam...

Acum ceva vreme le numeam curve/tarfe, dar dupa ce am citit mai multe articole, forumuri etc am realizat ca le faceam complimente, acum le numesc gunoaie.

In acelasi timp ma uit si la porcii, analfabetii si retardatii de baieti pe care ii intalnesti mai peste tot cand iesi din casa, aia de fluiera pe strada dupa fete, de folosesc violenta in locul inteligentei (barbari) etc. Mi se face scarba si jena ca sunt barbat...

Pe femei repede le cataloghezi in atatea feluri groaznice, dar cu barbatii nu esti chiar asa dur... Oare asta se numeste... misoginism? Stai ca am uitat ca tocmai ai scris ca nu esti... off off...

Nu o lua personal dar m-au jignit foarte tare adresarile la adresa femeilor... Cu atitudinea asta (si mai ales cu vocabularul aferent) nu vei ajunge sus in ochii nimanui... nu stiu daca asta cautai dar in mod sigur in ochii mei... Si nu uita ca mai citesc si femei topicul asta...

Link to comment
Share on other sites

Serenity, nu o sa am timp sa continui discutia, eu mi-am spus parerea iar daca deschizi ochii, tot ce vrei sa stii e scris deasupra.

Chiar daca nu era un atac direct la persoana ta, se pare ca te-ai simtit, trist.

Sa nu crezi ca sunt un maniac care sta 24/24 la calc... ies zilnic cu prietenii la o bere.

Sunt un singuratic in interior, asa simt.. asta nu inseamna ca nu am contact cu alti oameni.

Ca am gusturi old style nu inseamna ca sunt inapoiat, sunt la curect cu tot ce vad pe strada/tv, tocmai de aceea pot sa-mi exprim parerea in legatura cu imbracamintea etc.

Sa nu crezi ca vb fara sa stiu ca nu e asa, am trecut prin multe, bune si rele, am ochii large open la tot ce misca si numai in felul asta am putut sa fac o comparatie intre oameni..

Nu am zis ca fetele care poarta fuste scurte nu sunt pe masura mea (intelectual vorbind) si nici ca daca sunt dragute sunt proaste.

Eu vorbeam de principii, fara principii de baza omul traieste in inconstienta iar eu de astfel de oameni nu ma ating indiferent ce capacitate intelectuala au sau cat de bine arata fizic (atractie n shit).

Am spus sincer ce gandesc, nu vb un lucru si gandesc altul (ca multi altii)...

Vorbeam de marea majoritate.. dar evident ca exista si exceptii, nu am zis: "toate" sau "toti".

Btw, vezi ca nu esti in masura sa-mi atragi atentia la limbajul folosit de mine... stai linistita ca are cine sa-mi atraga atentia, mi-am asumat acest risc si e pe raspunderea mea in fata celor care sunt in masura sa-mi zica.

I'll remain content in ignorance. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de principii, fara principii de baza omul traieste in inconstienta iar eu de astfel de oameni nu ma ating indiferent ce capacitate intelectuala au sau cat de bine arata fizic (atractie n shit).

Nu multi sunt in stare sa faca asta..

Oricum ai spus bine ce-ai spus. Cred ca e cel mai lung post pe care l-am citit vreodata de la tine.

Fiecare om judeca intr-un fel problema cand e subiectiv. Ideea e sa te ridici deasupra problemei si sa vezi ambele tablere, sa judeci la rece. Din pacate asta e si mai dificil..

Link to comment
Share on other sites

Acum gandesc mult mai echilibrat, suntem cu totii oameni, si fetele dar si baietii fac cam aceleasi greseli. Fiind baiat, greselile fetelor mi se par mai grave dar daca as fi fata probabil as considera ca greselile baietilor sunt mai grave deci concluzia e ca tinde spre egalitate.

Imi place sa ma uit prin ochii unui om din secolul trecut, fetele carora li se vede buricul, poarta fuste scurte etc in mod cert sunt sexy, placute la ochi dar in interior, simt ca un cutit infipt in inima pt ca realizez ca sansele de a gasi o fata care sa-mi placa atat fizic cat si psihic scad pe zi ce trece.

Acum ceva vreme le numeam c***e/t***e, dar dupa ce am citit mai multe articole, forumuri etc am realizat ca le faceam complimente, acum le numesc gunoaie.

In acelasi timp ma uit si la porcii, analfabetii si retardatii de baieti pe care ii intalnesti mai peste tot cand iesi din casa, aia de fluiera pe strada dupa fete, de folosesc violenta in locul inteligentei (barbari) etc. Mi se face scarba si jena ca sunt barbat...

Btw, sa nu credeti ca eu ma consider mai sus decat altii sau mai destept pt ca nu e asa, eu ma consider un om de mijloc, ca sunt altii retardati nu e vina mea.

Si da, am intalnit si oameni foarte destepti (dupa principiile mele de baza), atat in randul barbatilor cat si in randul femeilor...

mie mi s-a parut a fi o parere impartiala, nu pot fi de acord cu sere. nu prea am ce comenta, pt ca ai atins extremele (negative, mai ales) in ambele cazuri.

ok... sere... eu sunt fata... eu consider ca noi (fetele), fie ca putem, fie ca intr-adevar nu putem, nu trebuie sa facem totul. suntem extrem de bune la criticat, suntem mai putin bune la apreciat. suntem cateodata atat de mandre de atuurile noastre incat ne ridicam singure pedestaluri in imaginatia noastra si mai trantim o replica acida celor mai "mici" decat noi. suntem rele, constiente fiind de asta. suntem invidioase. ne prefacem ofensate la auzul unei replici patetice de agatat, ridicam nasul in nori, dar de fapt ne simtim mandre ca am fost apreciate pentru felul in care aratam. avem destule defecte, suntem departe de a fi perfecte si departe de a fi capabile sa supravietuim in haite de femele, singure intr-o lume fara masculi, pentru ca atunci cand ni s-ar face foame ne-am manca intre noi :) de-asta nu sunt de acord cu miscarea feminista. s-a obtinut destul de pe urma ei pana acum. s-au obtinut poate prea multe. poate mai multe decat ar trebui sa ducem. nu tine partea fetelor in orice circumstanta, fie daca au dreptate sau nu, fie daca au o atitudine potrivita sau nu, fie daca gandesc sau actioneaza bine sau nu. daca toate fetele sunt asa de capabile ar trebui sa fie in stare sa-si tina singure partea, precum o faci tu sau precum o fac eu. si crede-ma, nu sunt. incearca sa fii macar relativ obiectiva in orice situatie si sa nu faci din asa-zisa superioritate a femeii un mit de neclintit. in legatura cu ce i-ai raspuns lui ulise sunt perfect de acord, trebuie sa-si vada lungul nasului si nici tu nu te-ai laudat cu nimic pana acum, dar...

... recunosc, am prejudecati: cand vad pe strada o tipa cu machiaj exagerat, batistutze la brau pe post de fuste, sutiene pe post de bluze si niste cizme de lac, ca se-asorteaza, ma-ntreb si eu ce cauta c***a/t***a aia (mie mi se permite limbajul liber ca nu sunt moderator :P) la promenada prin centru. si intr-adevar, ele sunt constiente ca asa sunt privite (desi, partial, nu sunt c***e, sunt doar nimfomane nedeclarate sau mai simplu, doar proaste). si crede-ma, sunt mandre de asta (nu ma pune sa-ti explic, nu pot explica nici eu asta, dar am avut onoarea/oroarea sa interactionez cu astfel de persoane). si no offense, dar cand vezi astfel de exemplare de "femele", iti vine sa-ti bagi picioarele in orice fel de miscare feminista si sa-ti suni amicii baieti, sa iesi cu ei la o bere si la o discutie inocenta despre fotbal sau masini sau calculatoare sau politica... sau femei (si cu asta am epuizat toate subiectele de discutie pe care le au barbatii :P).

nu ma intelege gresit, iubesc fetele inteligente, dar le si dispretuiesc pe cele proaste. si procentajul, din pacate, e cam 50-50. din cauza celor 50% de idioate, n-o sa fiu in veci adepta a miscarii feministe. din cauza celor 75% (:P) de baieti retardati, nu-mi voi face nici schimbare de sex :P mai bine ador androginul si propovaduiesc iubirea :) pentru ca doar iubirea mai tempereaza ambele sexe de la o emancipare nefireasca si destructiva.

Link to comment
Share on other sites

Serenity, nu o sa am timp sa continui discutia, eu mi-am spus parerea iar daca deschizi ochii, tot ce vrei sa stii e scris deasupra.

Chiar daca nu era un atac direct la persoana ta, se pare ca te-ai simtit, trist.

Sa nu crezi ca sunt un maniac care sta 24/24 la calc... ies zilnic cu prietenii la o bere.

Sunt un singuratic in interior, asa simt.. asta nu inseamna ca nu am contact cu alti oameni.

Ca am gusturi old style nu inseamna ca sunt inapoiat, sunt la curect cu tot ce vad pe strada/tv, tocmai de aceea pot sa-mi exprim parerea in legatura cu imbracamintea etc.

Sa nu crezi ca vb fara sa stiu ca nu e asa, am trecut prin multe, bune si rele, am ochii large open la tot ce misca si numai in felul asta am putut sa fac o comparatie intre oameni..

Nu am zis ca fetele care poarta fuste scurte nu sunt pe masura mea (intelectual vorbind) si nici ca daca sunt dragute sunt proaste.

Eu vorbeam de principii, fara principii de baza omul traieste in inconstienta iar eu de astfel de oameni nu ma ating indiferent ce capacitate intelectuala au sau cat de bine arata fizic (atractie n shit).

Am spus sincer ce gandesc, nu vb un lucru si gandesc altul (ca multi altii)...

Vorbeam de marea majoritate.. dar evident ca exista si exceptii, nu am zis: "toate" sau "toti".

Btw, vezi ca nu esti in masura sa-mi atragi atentia la limbajul folosit de mine... stai linistita ca are cine sa-mi atraga atentia, mi-am asumat acest risc si e pe raspunderea mea in fata celor care sunt in masura sa-mi zica.

I'll remain content in ignorance. ;)

Hmm sper ca nu vroiai sa imi dai warn tocmai mie :D

Sincer in a way cred ca te asemeni cu sere.. esti un pic radical asa cum e si ea. E funny ca tocmai ea s-a simtit si te-a contrat. Dar criticile sunt constructive. Cand simti nevoia sa iti exprimi o stare de spirit e de inteles sa mai scape cate un cuvant doua mai .. deocheate. Oricum e de apreciat sinceritatea si de remarcat , same as Sere, o anume intoleranta

Link to comment
Share on other sites

Edelweiss, poti fi sigura ca balanta nu e 50%-50% ci mai degraba 90%-10% atat in cazul fetelor cat si in cazul baietilor. Eventual la unii/unele nu se vede dar instinctul e acelasi.

Lance, stai flex ca nu sunt ca Serenity...

Eu am fost mai obiectiv, mi-am expus parerea din postura de spectator, atat despre fete cat si despre baieti, am fost dur cu ambele tabere cat si cu mine...

In schimb Sere a vb numai despre baieti, in propria ograda nu s-a uitat (pt ca stie ca avem dreptate dar nu vrea/poate sa recunoasca)...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu condamn pe nimeni si nimic. accept orice parere atata timp cat are niste argumente solide.

Bine ca asa cum am zis, unii pica in patima fanatismului..asta nu e de condamnat ci e de observat

Si pana la urma..fetele sunt contra baietilor? sau baietii contra fetelor?

Link to comment
Share on other sites

Nici un fanatism... sincer nici nu mai imi pasa, faceti ce vreti cu numele femeilor... eu ma retrag oficial din discutia asta... sa va fie de bine... m-am saturat sa fiu insultata gratuit numai pentru ca imi exprim parerea... cine are urechi sa auda, cine nu... sa fiti sanatosi... Sere out...

Link to comment
Share on other sites

Nici un fanatism... sincer nici nu mai imi pasa, faceti ce vreti cu numele femeilor... eu ma retrag oficial din discutia asta... sa va fie de bine... m-am saturat sa fiu insultata gratuit numai pentru ca imi exprim parerea... cine are urechi sa auda, cine nu... sa fiti sanatosi... Sere out...

na, sincer sper sa nu fiu eu de vina pentru asta. n-am avut nici cea mai mica intentie de a te insulta. am apreciat de fiecare data ca ti-ai spus parerea, doar ca intr-o oarecare masura nu am fost de acord cu ea, si ti-am explicat de ce nu... that was all. daca ai impresia ca gresesc, explica-mi de ce, poate ai avea dreptate, dar nu te retrage dupa ce ca pe aici tu ai reusit sa intretii toata discutia. eu una, fie ca am fost sau nu de acord cu tine, intotdeauna am citit cu interes reply-urile tale. si sunt sigura ca asa au facut toti. your choice, after all, dar in afara de kani si ulise (care s-au cam retras din discutie) nu mi s-a parut ca te-a insultat nimeni...

si sere, stii cum e... cata vreme lumea din jurul tau fie te apreciaza, fie te condamna (dar nu ii esti indiferenta), inseamna ca traiesti si ca parerea ta chiar conteaza. don't quit while you're ahead.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...