Jump to content
gexy

Ce parere aveti despre razboi?

Recommended Posts

Realitatea este de cele mai multe ori complexa,asa ca numai oamenii care isi odihnesc creierul cauta explicatii facile si-si indreapta ura sau simpatia asupra uneia dintre parti. Emotional sunt de partea evreilor,pentru ca au suferit enorm ca popor,dar in acelasi timp au suferit din cauza a ceea ce sunt,fapt pentru care daca sunt vinovati sau nu e o discutie de filosofie,religie si parapsihologie.Nu-mi plac mahomedanii pentru ca sute de ani am fost in razboi cu ei si jefuiti constant de ei.Nu-mi place cultura lor bazata pe fanatism,piosenie religioasa gretoasa si lipsa culturii muncii.Israelul e invidiat de arabi pentru ca Israelul e o tara infloritoare si prospera iar tarile arabe desi put de atata petrol nu sunt bogate,inafara conducatorilor(mai cunoastem noi unii prin Romania).Cand li se va termina petrolul nu-i vad bine pe arabi care sunt ca mentalitate cu vreo cateva sute de ani in urma romanilor,ca sa nu vorbesc fata de Occident.Ei incearca sa se apere spunand ca au alta civilizatie bazata pe credinta in D-zeu si pe valorile spirituale,asta e demagogie si manipularea sarantocilor care ies in strada si se bucura cand mor israelieni sau americani.Aia e lipsa de cultura si de toleranta.Civilizatie inseamna sa mai lasi discursurile sforaitoare despre D-zeu si sa traiesti demn,frumos,sa muncesti,sa prosperi material si bineanteles si spiritual (materialul influenteaza f.mult spiritualul,si viceversa,dar unii uita sau se fac ca uita prima parte).Ei acuza Occidentul ca e depravat.Gresit,acolo e libertate,democratie.Asta presupune si riscuri,ca daca eu vreau sa-mi folosesc corpul in scopuri sexuale imorale dar fara sa fac rau altora atunci societatea democratica imi da voie,desi oficial ma condamna.Musulmanii nu inteleg asta,ei stiu ca daca ai gresit in fata preceptelor Coranului atunci trebuie sa mori (in chinuri daca se poate).In rest sunt de acord cu ei,restul de porunci sunt la fel cu ale noastre.Difera insa interpretarea pedepselor,la noi se pune accent pe recuperarea pacatosului,ei doresc mai mult pedepsirea crunta.Doar ca ei nu dau drepturi femeii si sunt cum zicea cineva din fire mai violenti,mai fanatici,sau oricum mai predispusi spre asta( e si din cauza climei,fara baza).La ei conteaza mai mult grupul decat individualitatea,asta difera enorm fata de europeni,occidentali,crestini,poftim.Apropo,ca unii ziceau de arabi cand vorbeau de Iran,iranienii sunt persani,nu ca ar conta neaparat,la fel de periculosi sunt,daca nu chiar mai periculosi :P .

Pentru musulmani,discutiile si parteneriatele,diplomatia,sunt considerate smecherii evreiesti>ei prefera razboiul,sunt o civilizatie violenta si saraca.Ei vad in evrei,americani si europeni niste prefacuti,niste oameni care doresc doar profit,bani.Si au dreptate pana la un punct,aici is de acord ca multi de-ai nostri au ca D-zeu banul.Dar asta e doar un pretext pentru ei.Un pretext ideologic.Evreii prin cultura lor cu care ne-au influentat si pe noi promoveaza comunicarea intre entitati politice,da,in unele cazuri poate fi vorba si de santaj sau presiuni,nu zic,pentru a-si atinge scopurile.Asta e omul,indiferent de natie.Dar prefer vorbele,voturile si certurile razboiului.Intotdeauna intr-o teaca nu va fi loc pt.doua sabii,asta e clar.Dar decat sa-l omori pe inamic mai bine discuti cu el si incerci sa ajungi la un compromis,nu sunteti de acord?Cam asta e diferenta intre Islam si Occident.Si Israelul e reprezentantul Occidentului,in care vrem si noi sa ne integram(pentru cei ce n-au realizat inca).Ce preferati?Sa va inchinati la Allah si sa aveti sclavi care sa va faca treaba sau sa munciti si sa fiti platiti conform priceperii si pregatirii(asta in occident,nu la noi inca,din pacate,ca avem multi ,,musulmani" :D ).Nici o societate nu e perfecta,dar cea musulmana e crima la adresa ideii de om,de libertate,de individualitate.Prefer oricand democratia asta prefacuta adeseori sau fara caracter uneori.Asa ca pregatiti-va,al treilea razboi mondial a inceput deja...vedeti de care parte sunteti,a binelui sau a raului si credeti intr-un singur lucru macar,in omenie,om,persoana,in respectul fata de acestea.Daca veti crede asa nu veti mai avea nevoie de altidumnezei,religii,inchinari si fanatisme stupide.parerea mea :tiphat: PS,cand am vorbit de musulmani ma refeream la cei ce traiesc in tari conduse inca dupa precepte religioase stricte,nu la tarile occidentale musulmane laice care....sunt ok.EX.Turcia,dar mai sunt probabil si altele

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...