Jump to content
frankie

O problemutza ...

Recommended Posts

Ati fost pe aproape cu raspunsurile...

daca calculezi suprafetzele.. nu`tzi dau la fel  .. alta explicatzie nu gasesc..

Pe jumatate e explicatia...

ipotenuza ... trece prin ceva patratele si le tae in 2 ... eh .. alea adunate cap la cap fac o patratica ..

N-am blink.gif inteles blink.gif nimic blink.gif, da oricum, din ce am inteles nu e asta explicatia...

Link to comment
Share on other sites

si ce e asa greu ? triunghiul verde si cel rosu au facut rocada 24.gif faceti calculul ... ipotenuza ... trece prin ceva patratele si le tae in 2 ... eh .. alea adunate cap la cap fac o patratica .. evil5.gif

roooong , daca observi , daca pui trinunghiul rosu jos acopera patratica

Link to comment
Share on other sites

Problema cu triunghiurile seamana cu alta clasica din matematica: avand o anumita arie, care este corpul cu volumul minim care desfasurat are acea arie? Adica daca ai o suprafata, ce corp poti face cu ea, ca sa aiba volumul cel mai mic. In cazul asta, 3D sa zicem, este sfera. Intre o sfera si un cub (sau orice alta forma) cu aceeasi arie desfasurata, sfera este corpul cu volumul cel mai mic. De asta o picatura de apa are forma sferica, pt ca fortele care o tin unita tind sa aduca aceeasi masa de material (apa, that is) la forma care ocupa volumul cel mai mic (sferic, that is).

Asta e similara. Aveti niste forme (triunghi rosu si verde, poligoane galben si verzui). Impreuna au o arie. Asezate in modul din figura de mai sus, aria totala ocupata de ele este... aia de acolo. Asezate in modul din figura de mai jos, nu se mai imbina perfect si atunci aria total ocupata este alta. Doi oameni nu incap unul langa altul pe un scaun. Daca ii pui sa se tina in brate insa, incap. E vorba doar de asezare pt a ocupa o arie totala minima.

Daca vreti calcule, ala rosu are o arie de 12, cel verde de 5, cel galben de 7, cel verzui de 8, in total 32. Cu toate acestea triunghiul mare pe care ele il formeaza are 32.5 (pt triunghiurile dreptunghice, cateta 1 x cateta 2 supra 2 da aria).

Link to comment
Share on other sites

App de linkurile alea mah da dau eu next next erau frumoase iluziile si tot si ajung la melodia aia care atunci cand ii dai play invers suna a altceva ma rog intrati si vedeti si dau next ca nu am vrut s o asc si dau de o imagine cica stai 3 min sa te uiti la micile detalii mananc eu din momeala la care intra un titirez d'asta in fata smile.gif))) bah si nu e 1 data cand iau teapa asta .... tare man acum circula sangele mai cu spor prin mine

Link to comment
Share on other sites

Problema cu triunghiurile seamana cu alta clasica din matematica: avand o anumita arie, care este corpul cu volumul minim care desfasurat are acea arie? Adica daca ai o suprafata, ce corp poti face cu ea, ca sa aiba volumul cel mai mic. In cazul asta, 3D sa zicem, este sfera. Intre o sfera si un cub (sau orice alta forma) cu aceeasi arie desfasurata, sfera este corpul cu volumul cel mai mic. De asta o picatura de apa are forma sferica, pt ca fortele  care o tin unita tind sa aduca aceeasi masa de material (apa, that is) la forma care ocupa volumul cel mai mic (sferic, that is).

Asta e similara. Aveti niste forme (triunghi rosu si verde, poligoane galben si verzui). Impreuna au o arie. Asezate in modul din figura de mai sus, aria totala ocupata de ele este... aia de acolo. Asezate in modul din figura de mai jos, nu se mai imbina perfect si atunci aria total ocupata este alta. Doi oameni nu incap unul langa altul pe un scaun. Daca ii pui sa se tina in brate insa, incap. E vorba doar de asezare pt a ocupa o arie totala minima.

Daca vreti calcule, ala rosu are o arie de 12, cel verde de 5, cel galben de 7, cel verzui de 8, in total 32. Cu toate acestea triunghiul mare pe care ele il formeaza are 32.5 (pt triunghiurile dreptunghice, cateta 1 x cateta 2 supra 2 da aria).

Da, dar ,5 ala inseamna doar o jumatate de patratica smile.gif, asa ca va arat cum vad eu rezolvarea. SI cam asa este credeti-ma ca m-am consultat cu altii.

Cum ati zis majoritatea, aria fiecarei figuri, toate adunate dau 32, dar aria triunghiului mare da 32,5. Deci cu 0,5 mai mult, fiind in patratele eu unul am considerat ca 0,5 e jumatate de patratel. Acolo fiind un patrat intreg, trebuia sa mai fie scoasa de undeva jumatate de patrat.

E, jumatatea aia a fost scoasa prin indoirea ipotenuzei, cum vedeti in imaginea de sus, cu triunghiurile acelea albastre, acelea mici, se vede clar.

Asta cu indoirea e cat se poate de adevarata...

Si mai este o faza cum ca acelea nu sunt triunghiuri, sunt tetradoane..naiba stie biggrin.gif

Asta e rezolvarea mea, si eu unul cred ca este 85% corecta, dar este parerea mea...

Mai multe informatii puteti gasi dk cautati pe google "Mensa triangle puzzle". Sper sa va lamuriti.

Si cam asta e tot misterul...

Poza de sus este facuta de mine in photoshop...rezolvarea de pe ea adika..

Link to comment
Share on other sites

Da, jumatate de patratel vazusem si eu (de fapt prietena mea wub.gif) ca apare din cauza la distorsiuni cauzate de triunghiuri. Asta prin metoda babeasca, "daca patratelele alea devin galbene, alea rosii, etc" se observa ca iti raman mici bucatele care in total probabil alcatuiesc aria de 0.5 patratele ramase. Insa speram la o rezolvare matematica, o explicatie mai logica si sa reiasa o valoare din calcul.

Mai jos o imagine modificata de mine, in care am marcat (cercuri albastre) niste zone corespunzatoare in care se vede clar ca intr-o parte e mai mult alb si in alta mai putin, din multe zone de acest tip apare acel 0,5 care mai trebuia, dupa cum zice Horus.

http://imageshack.us

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o indoire

este o iluzie optica

toti cred ca unchiul cel mai ascutit al triunghiului roshu este egal cu unghiul cel mai ascutit al triunghiului verde, adica presunun ca figurile finale sunt triunghuri, presupund ca ipotenuzele triunghiurilor (roshu si verde) sunt colineare, cand de fapt figurile finale sunt niste patrulatere (NU triunghiuri). primul este un patrulater care are un unghi mai mare de 180 grade (nu mai stiu cum se numeasc astea tongue.gif) si al 2-lea are toate unghiurile mai mici de 180 grade (si genul asta de patrulatere au o denumire tongue.gif )

de ce unghiurile nu sunt egale ? pt ca tangenta lor nu este egala : 2/5 nu este egal cu 3/8

Link to comment
Share on other sites

Eh de aia la el scrie Administrator si la restul nu scrie nimic sub avatar tongue.gif

Dupa cum bine observa Razvan, triunghiul rosu nu este asemenea cu cel verde, pt ca tangenta de 2/5 este diferita de tangenta de 3/8. Nu difera mult, ci foarte putin, dar cele doua unghiuri din varful triunghiurilor rosu si verde nu sunt egale ca valoare. Din aceasta cauza, nici celalalte doua unghiuri nu sunt egale in cele doua tringhiuri, si prin urmare inclinatia ipotenuzelor difera putin. Va puteti convinge de asta lipind o rigla de ipotenuza unuia din triunghiuri pe ecran, ca sa vedeti ca nu trece perfect si prin ipotenuza celuilalt. Prin urmare cele doua triunghiuri mari nu sunt identice, si de acolo apar diferentele de arie.

Ca sa fie clar ca nu sunt coliniare dreptele si de fapt triunghiul mare e un patrulater cu doua laturi aproape una in continuarea celelailte, am mai facut o imagine: observati cum dunga galbena trasa de mine urmeaza perfect ipotenuza unui triunghiu, dar la celalat nu, semn ca nu sunt una in continuarea celeilalte.

http://imageshack.us

Puteti face asta cu rigla pe ecran, dupa cum spuneam (trebuie flatscreen tongue.gif)

Link to comment
Share on other sites

stiu ca mi-am batut capul cu "iluzia" asta prin clasa a 12-a si am ajuns la aceeasi concluzie: figura finala e patrulater, nici vorba de triunghi, si asta datorita celor 3 puncte de pe presupusa ipotenuza, care nu sunt colineare in nici una dintre imagini

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...