Jump to content
Guest BadIve

ceva dragutz... dar nu de MU

Recommended Posts

Guest BadIve

Uitati-va si voi cum se joaca unii la serviciu. Si deschideti si sunetul ca e haios...

http://www.albinoblacksheep.com/flash/honda.php

In traducere libera zice cam asa...

Aceasta reclama pt Honda Accord a fost filmata 'live', fara computer graphics. Au filmat de 605 ori si de fiecare data ceva minor mergea gresit si totul trebuia pozitionat din nou si luat de la inceput. A 606-a oara totul a mers perfect. Filmarile au durat 3 luni si in final costurile s-au adunat la 6 milioane de dolari. Dupa cele trei luni, cei din echipa de fimare erau gata sa-si schimbe meseria.

Totul era amplasat cu atata grija ca toti mergeau pe varfuri ca nu cumva sa deranjeze ceva si sa cauzeze probleme nepravazute. Detalii cat de mici afectau precizia intregului ansamblu. Spre exemplu, in cursul zilei studioul se incalzea si parchetul se umfla putin cauzand o piulita sau teava de esapament sa se invarta mai repede, a explicat Rob Steiner, unul dintre producatori.

Nu exista decat 6 Honda Accord facute manual. Spre disperarea inginerilor de la Honda, echipa de filmare a dezasamblat doua dintre ele pentru filmari...

Link to comment
Share on other sites

1. trebuia sa postezi la 'diverse' general, nu la diverse mu sau, mai precis, la topicurile dedicate reclamelor (dar asta nu e treaba mea tongue.gif)

2. reclama e superba, a fost premiata la diverse festivaluri de publicitate, e destul de veche si renumita worldwide. am vazut anul trecut la noaptea devoratorilor de publicitate si o parodie dupa reclama asta, cu niste oameni in locul pieselor care se impiedicau unii de altii si se rostogoleau pe acolo tongue.gif cu toate astea, intregul meu respect de publivora pt reclama originala, ramane una dintre cele mai reusite reclame ever seen by mankind smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

faza cu cele 3 roti care urca panta e imposibil d realizat dekt dak sunt legate rotile d sus d undeva, ceea c cred k s`a si intamplat.

Mah voi nu intelegeti ca a aratat pe discovery cum au pus piesele cum au filmat si alte alea ? au filmat de vre-o 600 de ori pana sa le reuseasca faza

Link to comment
Share on other sites

Da, e live reclama, fara efecte. Cautati pe net despre "the cog" era si un filmulet mai lung cu "making of", e celebra treaba. Mie mi se pare greu numai sa proiectezi un asa lant lung de evenimente (The Incredibile Machine tongue.gif) dar sa-l si pui in practica...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...