Jump to content
BOUNTY_KILLER

fiti atenti cu reteaua

Recommended Posts

cand o sa fie salariile atat de mai incat sa`tzi permitzi sa`tzi iei licentza pe toate programele shi jocurile.. atunci` o sa poata face ceva.. este o prostie.. shi oricum daca ar veni.. imi bag compu in cushca la rottweilerul meu .. sa`i vad atunci 24.gif .. da oricum e vrajeala..

Link to comment
Share on other sites

Vrajeala, nu cred ca se intampla asta. Daca ar vrea sa dea amenzi si sa opreasca pirateria s-ar duce la firme micute, sau chiar si mari, care au multe calculatoare si licente deloc, macar acolo ai si de unde mulge omul pt o amenda gigantica.

Ma uitam ca de ex si Microsoft in momentul cand vede ca nu ai licenta valida de windows, nu iti baga un mesaj "esti un pirat nenorocit, mori calcat de melci" si mesajul zice "licenta nu e buna, s-ar putea sa fii victima unui pacaleli daca ai cumparat acest program de undeva, contacteaza un dealer microsoft pt a afla posibile solutii"

Uite ce zice un pusti in articolul ala:

Eu am 17 ani, sint elev la liceu, si in timpul liber web-designer. Ma gindesc: de unde as scoate eu 1.000 de dolari pentru licenta la pachetul Macromedia si 700 de dolari pentru Photoshop?

Pai ce cauti cu Photoshopul? De aia sunt asa scumpe programele Adobe, Macromedia, Corel, mediile de programare, pt ca se pot scoate bani din ele. La noi ia lumea photoshopul asa... ca e pe net si ca sa modifica luminozitatea la o poza. Asta se planga ca il costa mult programul, pai plateste daca scoti bani din el ca webdesigner. Similar si cu Corelul, sa zicem ca eu scot o gramada de bani pe luna din grafica in CorelDraw, nu-l am platit, mi s-ar parea normal sa-l platesc dar e prea scump, dar macar nu ma vait din cauza asta si nu fac tot eu pe victima producatorilor meschini de soft.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg. Mi se pare un abuz al autoritatilor. Cum stiu politistii ca x face download de pe nu stiu ce server ? Numai daca administratorul server-ului / site-ului reclama dowload neautorizat. Asta la sesizare unei persoane fizice sau juridice. Daca e vorba de sesizarea autoritatilor din oficiu, atunci e un pic mai complicat pentru ca autoritatile nu pot demara inceperea urmaririi penale decat in cazuri expres prevazute de lege. In cazul asta e vorba de legea 8 / 1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare.

Altfel nu are ce cauta politia acasa .

Personal imi "miroase ' a B.S.A. (Bussines Software Alliance).

Link to comment
Share on other sites

cand mi-am luat calculatorul acum 2 ani, am fost avertizat cu asa ceva, mi s-a spus ca e posibil sa vina cei de la microsoft sa vada de unde am windowusul, oricum e un rahat...dar aia si-au facut doar treaba, oricum firmele care vand calc n-au voie sa instaleze win.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am trait sa o aud/vad si pe asta....cum adica daca nu raspund la usa sau nu sunt acasa imi sparge usa?!"Se conecteaza la retelele de cartier si, din listele de sute de ieseni care fac download ilegal, aleg la intimplare. Au mandat de perchezitie, iar daca nu le deschideti, pot sparge legal usa."Vai si amar de Politie,ei nu sunt in stare sa imi prinda un hot de masini,daramite sa caute sute de ip-uri...E vraja...mai ales cu treaba ca "...au facut deja zeci de dosare penale" ,nu auzeam pana acum de la vreo "victima"?Oare daca sparg usa unde se reped prima oara,la calculator?! pet.gif

Link to comment
Share on other sites

Un articol mic din legea 8/1996 pentru ieseni si... nu numai :

Art. 34. - (1) Nu constituie o înc?lcare a dreptului de autor, în sensul prezentei legi, reproducerea unei opere f?r? consim??mântul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu condi?ia ca opera s? fi fost adus? anterior la cuno?tin?? public?, iar reproducerea s? nu contravin? exploat?rii normale a operei ?i s? nu îl prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de exploatare.

si inca ceva ... cu avertizarea ca aceasta lege a suferit modificari :

CAPITOLUL IX

Programele pentru calculator

Art. 72. - (1) Prin prezenta lege, protec?ia programelor pentru calculator include orice expresie a unui program, programele de aplica?ie ?i sistemele de operare, exprimate în orice fel de limbaj, fie în cod-surs? sau cod-obiect, materialul de concep?ie preg?titor, precum ?i manualele.

(2) Ideile, procedeele, metodele de func?ionare, conceptele matematice ?i principiile care stau la baza oric?rui element dintr-un program pentru calculator, inclusiv acelea care stau la baza interfe?elor sale, nu sunt protejate.

Art. 73. - Autorul unui program pentru calculator beneficiaz? în mod corespunz?tor de drepturile prev?zute de prezenta lege, în partea I a prezentului titlu, îndeosebi de dreptul exclusiv de a realiza ?i de a autoriza:

a) reproducerea permanent? sau temporar? a unui program, integral sau par?ial, prin orice mijloc ?i sub orice form?, inclusiv în cazul în care reproducerea este determinat? de înc?rcarea, afi?area, transmiterea sau stocarea programului pe calculator;

cool.gif traducerea, adaptarea, aranjarea ?i orice alte transform?ri aduse unui program pentru calculator, precum ?i reproducerea rezultatului acestor opera?iuni, f?r? a prejudicia drepturile persoanei care transform? programul pentru calculator;

c) difuzarea originalului sau a copiilor unui program pentru calculator sub orice form?, inclusiv prin închiriere.

Art. 74. - În lipsa unei conven?ii contrare, drepturile patrimoniale de autor asupra programelor pentru calculator, create de unul sau de mai mul?i angaja?i în exercitarea atribu?iilor de serviciu sau dup? instruc?iunile celui care angajeaz?, apar?in acestuia din urm?.

Art. 75. - (1) În lipsa unei conven?ii contrare, printr-un contract de utilizare a unui program pentru calculator se prezum? c?:

a) utilizatorului i se acord? dreptul neexclusiv de utilizare a programului pentru calculator;

cool.gif utilizatorul nu poate transmite unei alte persoane dreptul de utilizare a programului pentru calculator.

(2) Cesiunea dreptului de utilizare a unui program pentru calculator nu implic? ?i transferul dreptului de autor asupra acestuia.

Art. 76. - În lipsa unei conven?ii contrare, nu sunt supuse autoriz?rii titularului dreptului de autor actele prev?zute la art. 73 lit. a) ?i cool.gif, dac? acestea sunt necesare pentru a permite dobânditorului s? utilizeze programul pentru calculator într-un mod corespunz?tor destina?iei sale, inclusiv pentru corectarea erorilor.

Art. 77. - (1) Utilizatorul autorizat al unui program pentru calculator poate face, f?r? autorizarea autorului, o copie de arhiv? sau de siguran??, în m?sura în care aceasta este necesar? pentru asigurarea utiliz?rii programului.

(2) Utilizatorul autorizat al copiei unui program pentru calculator poate, f?r? autorizarea titularului dreptului de autor, s? observe, s? studieze sau s? testeze func?ionarea acestui program, în scopul de a determina ideile ?i principiile care stau la baza oric?rui element al acestuia, cu ocazia efectu?rii oric?ror opera?iuni de înc?rcare în memorie, afi?are, conversie, transmitere sau stocare a programului, opera?iuni pe care este în drept s? le efectueze.

(3) Dispozi?iile art. 10 lit. e) din prezenta lege nu se aplic? programelor pentru calculator.

Art. 78. - Autorizarea titularului dreptului de autor este obligatorie atunci când reproducerea codului sau traducerea formei acestui cod este indispensabil? pentru ob?inerea informa?iilor necesare interoperabilit??ii unui program pentru calculator cu alte programe pentru calculator, dac? sunt îndeplinite urm?toarele condi?ii:

a) actele de reproducere ?i de traducere sunt îndeplinite de o persoan? care de?ine dreptul de utilizare a unei copii a programului sau de o persoan? care îndepline?te aceste ac?iuni în numele celei dintâi, fiind abilitat? în acest scop;

cool.gif informa?iile necesare interoperabilit??ii nu sunt u?or ?i rapid accesibile persoanelor prev?zute la lit. a) a prezentului articol;

c) actele prev?zute la lit. a) a prezentului articol sunt limitate la p?r?ile de program necesare interoperabilit??ii.

Art. 79. - Informa?iile ob?inute prin aplicarea art. 78:

a) nu pot fi utilizate în alte scopuri decât realizarea interoperabilit??ii programului pentru calculator, creat independent;

cool.gif nu pot fi comunicate altor persoane, în afara cazului în care comunicarea se dovede?te necesar? interoperabilit??ii programului pentru calculator, creat independent;

c) nu pot fi utilizate pentru definitivarea, producerea ori comercializarea unui program pentru calculator, a c?rui expresie este fundamental similar?, sau pentru orice alt act ce aduce atingere drepturilor autorului.

Art. 80. - Dispozi?iile art. 78 ?i 79 nu se aplic?, dac? se cauzeaz? un prejudiciu titularului dreptului de autor sau exploat?rii normale a programului pentru calculator.

Art. 81. - Dispozi?iile cap. VI din prezentul titlu nu se aplic? programelor pentru calculator.

Link to comment
Share on other sites

Legea exista si orice soft fara licenta e in principiu piratat.Problema e ca autoritatile nu se implica decis in chestia asta nici macar la nivelul firmelor ce sa mai vb de persoanele fizice.Legea oricum e aplicabila oricui 5.gif

Link to comment
Share on other sites

Teoretic nu este un abuz; practic e o aiureala pt ca omul de rand nu-si va putea permite ani buni de acum in colo sa dea milioane pe fiecare programel care il are in calculator.

Si apoi ce o sa faca? o sa umple puscariile?

Pune-l la zid pe pustiul de 13 ani ca are mp3-uri cu muzica in calculator - fara lincentza - evident... evil5.gifbduh.gifbduh.gifbduh.gifdark1.gif

Ce tzara .... doamneeeee BangHead.gif

Link to comment
Share on other sites

si marmota invelea ciocolata in staniol ...

nu uitati ca traim in romania , daca ar vrea sa stopeze pirateria ar trebuii sa inceapa prin inchiderea torrentilor si huburile de DC ca acolo e sursa principala de soft si melodii / filme fara licenta !

Link to comment
Share on other sites

Oricum se vor plictisii gaborii in cateva saptamani si va fi tot ca la inceput smile.gif

Eu zic sa folositi bitcomet... sunt sanse foarte mici sa fiti prinsi...

1 la mana pt. ca userul nu shareuieste intreg fisierul, ci segmente din el.

2 la mana pt. ca sunt sanse mici sa intre pe un .torrent pe care il downloadati voi

Si 3 la mana... nu au de unde sa stie cati GB de muzica, filme sau jocuri ai in calculator... pe DC se vede ce ai la share, pe torrent nu se vede nimic... biggrin.gif

Long live Bittorent!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...