Jump to content
Kasabian

Aderarea la U. E.

Credeti ca vom intra in U.E. ?  

37 members have voted

  1. 1. Credeti ca vom intra in U.E. ?

    • Da, pentru ca...
      21
    • Nu, pentru ca...
      9
    • Nu stiu/ nu ma intereseaza.
      7


Recommended Posts

Pe data de 16 mai 2006 vom afla daca toata munca depusa de guvernul tarii si toata agitatia de pe scena politicii romanesti a fost in zadar sau nu. Aderarea implica nu numai imbunatatiri si privilegii, ci costuri mai mari si nevoia "improspatare" a mentalitatii.

Ce "bine" credeti ca se va abate asupra noastra daca Romania adera sau nu la Uniunea Europeana?

Link to comment
Share on other sites

Sincer , cred ca Romania o sa intre in ue si desi ne ia "sub aripa lor"...nu ne ia de drag ci pentru ca au nevoie de fortza de munca 00000019.gif ..

Din pacate deocamdata pretzurile / taxele si tot ce tzine de "dat" s-a scumpit , salarile ramanand aceleasi.

Sa vedem cum o sa fie dupa aderare , sa speram ca mai bine smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Mit de unde ...... asa zic ca la anu la anu la anu si la multi ani poate peste cativa zeci buni de ani .....chiar buni d cand tot se tine ca intram intram intram la anu la anu si etc.....ma rog au tot zis asa de ceva ani buni nu gluma.....noi navem ce sa mai credem decat un sing cuv nu intram! dontknow.gif

Link to comment
Share on other sites

fock it... o sa ne rupa la buzunare, dupa cum ziceau acu cateva zile la stiri o sa puna impozite pe tot pt a fi mai multi bani la buget

Sunt de acord in mare parte cu aderarea si cred ca vom intra in UE dar dupa cativa ani (10) poate o sa traim mai bine bduh.gif

Link to comment
Share on other sites

Odata cu intrarea Romaniei in UE, tara noastra impreuna cu UE se va concentra foarte mult pe dezvoltarea agriculturii (care este la pamant) unde 40% din forta te munca a tarii lucreaza. Este incredibil de mult in comparatie cu alte state europene. Noi, romanii si rep moldova suntem codasii europei in ceea ce priveste agricultura si trebuie neaparat modernizata.

Pt cei care nu stiu, la NORD adica in SUS este Romania iar la SUD, adica in JOS este Bulgaria.

Se observa diferenta dintre agricultura mecanizata si cea lucrata manual de tarani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Nu ma prea intereseaza tongue.gif dar poate daca intram in U.E ne mai maresc si ei salarile biggrin.gif cu inca 3 mil in plus ar suna al dracului de frumos smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Nu vom intra in 2007.....ci poateee in 2008 abia....pt k actuala guvernare nu a facut nimic...absolut nimic.....cei care i-ati votat puteti sa va... blink.gif pe ea din integrare....daca ramanea PSD la putere intram singur.....asha astia cum au venit la putere au schimbat tot ce facuse PSD...si au bagat ei pe ale lor... violent1.gif

Parerea mea..k nu vom intra in 2007...fiindca nu meritam....n-avem cu ce wink.gif

Link to comment
Share on other sites

o sa intram ptr ca Europa are nevoie de mana de lucru ieftina si de o tara unde sa exporteze toata marfa proasta care o produc marile tari..Partea buna e ca va creste nivelul salariilor iar Romania va fi tinta unor investitii care sa-i mai ridice nivelul infrastructurii ( cum s-a intamplat cu Ungaria.Polonia)

Link to comment
Share on other sites

Nu vom intra in 2007.....ci poateee in 2008 abia....pt k actuala guvernare nu a facut nimic...absolut nimic.....cei care i-ati votat puteti sa va... blink.gif pe ea din integrare....daca ramanea PSD la putere intram singur.....asha astia cum au venit la putere au schimbat tot ce facuse PSD...si au bagat ei pe ale lor... violent1.gif

Parerea mea..k nu vom intra in 2007...fiindca nu meritam....n-avem cu ce wink.gif

Corect ! icon_thumright.gif

Era MULT mai bine daca ramanea PSD`u la putere, decat Marinelu` !

Iar legat de aderare ... pentru ce sa intram ? Ca sa mareasca pretzurile de 10 ori si sa bage impozite pe ORICE ? Si salariile sa ramana la fel ? Ne descuram noi si fara UE cum am facut`o atatia ani buni. Sincer ash prefera sa NU intram in UE !

Am votat "Nu stiu/Nu ma intereseaza!"

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea nu e daca vom intra in UE,ci cand vom intra: in 2007 sau vom mai fi amanati cu un an de zile.

Intrarea nu se datoreaza faptului ca avem noi o economie atat de grozava si un standard de viata atat de ridicat(ca pana la urma sunt altii care stau mult mai bine decat noi - vezi Croatia).Motivul principal in momentul de fata e cel politic,fiind urmat de unul economic.Ca sa poata sa faca fata atat americanilor cat si asiaticilor,Europa are nevoie de o piata cat mai dezvoltata si cat mai competitiva,asta fiind unul din motivele pe termen lung care stau la baza aderarii.

Daca va fi benefica intrareaa in prima faza eu zic ca o sa o ducem mai rau ca acum,dar un viitor in afara Uniunii nici nu poate intra in discutie.

Un citat dintr-o stire de pe hotnews.ro :

In cazul in care Romania va adera la Uniunea Europeana, la data de 1 ianuarie 2007, autoritatile vor avea de cheltuit 9 milioane de euro, in fiecare zi, timp de doi ani. Declaratia a fost facuta joi de seful delegatiei Comisiei Europene, Jonathan Scheele.

In urmatorii ani Romaniei i-au fost alocate 28 de miliarde de euro, ca fonduri structurale si de coeziune, bani ce trebuie cheltuiti pana in anul 2015. La acesti bani se mai pot adauga alte 20 de miliarde de euro, reprezentand alte tipuri de finantari europene.

Deci baietii se straduiesc,isi pun sperante si investesc in noi,dar...eu zic ca nu stiu in ce se baga. 9 mil de euro/zi administrati de atatia oameni responsabil si corecti cum sunt pe la noi prin tara...Sper doar ca exigenta pe care au avut-o pana acum s-o aibe si de acum incolo(ca daca nu suntem impinsi de la spate,nu facem nimic cum trebuie)

Chiar auzisem zilele astea o stire conform careia unele ajutoare financiare destinate Romaniei ar risca sa nu fie acordate datorita lipsei unor programe solide de dezvoltare si datorita modului cum au fost administrate unele fonduri pana acum.

Link to comment
Share on other sites

nu-s de acord cu "mai bine ramanea psd-ul", asta e chiar de kkt, psd-ul a furat mai tot ce-a putut

iliescu vi se pare un om sarac si simpatic ca-i batran?e cel mai mare MAFIOT al romaniei!daca venea nastase era mai naspa

Link to comment
Share on other sites

da pentru ca romania face progrese mari . da daca scumpesc toate alimentele trebuie sa mareasca si salariul . am vazut la TV ca in mai multe tari preturile sunt ca la noi numai ca salariile de 4 ori mai mari , BangHead.gif . Stiti cat e alocatia in Germania ? 40 de euro . aia au pe luna cat avem noi in juma de an .

Link to comment
Share on other sites

nu-s de acord cu "mai bine ramanea psd-ul", asta e chiar de kkt, psd-ul a furat mai tot ce-a putut

iliescu vi se pare un om sarac si simpatic ca-i batran?e cel mai mare MAFIOT al romaniei!daca venea nastase era mai naspa

da ma psd era canceru tarii dar Basescu asta ce e asa de bun ? a fost ministru transporturilor papa flota, taxa Basescu pentru gropi, nu il cheama nici dracu in vizte prin alte tari nu vine nici un presedinte la noi ( sa nu uitam ca asta e menirea lui sa reprezinte tara sau sa o conduca dpdv diplomatic ca de restu se ocupa incompetentu de Tariceanu ) el bea cu Becali, el iese de revelion sa bea din sticla cu poporul, se face de toata rusinea cand o da in limbi straine defapt ce mai asta este si tzara ne plac conducatori badarani fara putin bun simt, daca scria Garagiale despre astia lua Pulitzer pt satira

@on topic cred ca intram in UE dar vom fi repetentu din clasa de premianti si foametea carncena ne va lipi stomacul de coloana vertebrala si asa destul de fragila inclinandu-se in bataie vantului

Link to comment
Share on other sites

romania are cu ce, ii trebuie doar alta conducere. eu ne-o da... cat despre economie, fiti fara griji. romania a avut cresteri economice cu peste 5% in ultimii ani (a se citii 5% anual, nu 5% in cativa ani) si se preconizeaza ca anul acesta va urca cu 8%. ca banii sunt "ingrijiti" de persoana nepotrivita, e alta mancare de peste. poate nu stati dar romania importa doar 1,7% din consumul total de energie. dupa deschiderea reactoarelor nucleare 2 si 3 de la cernavoda, romania va fi energetic independenta. mai mult, vom putea exporta energie. exportam si dioxid de carbon pe bani grei deci se poate. va trebuie doar sa ne schimbam, si vorbesc aici de populatie, nu de guvern. sunt deja neni cuminti care vor avea grija de ei... cat despre preturi, stati linistiti. in olanda mancarea e mai ieftina decat in romania si dupa aderare vor scadea preturile din cauza disparitiei taxelor vamale.

succes!

obidan: nu stiu despre care germanie vorbesti tu insa alocatia scolara in germania este peste 300, crescand la 400 dupa 16 ani. la fel e si in olanda..

Link to comment
Share on other sites

Last one because i don't give a f#&$ cel putin eu nu cred ca meritam inca sa intram in UE deoarece nivelul nostru de trai este si asa scazut odata cu intrarea noi va trebui sa ne conformam cu taxele impuse si zic eu ca o sa cam fie mai greu si asta stiu deoarece cel putin la vecinii nostrii din Ungaria nivelul de trai este mai scazut de cand au intrat in UE dry.gif

PS Nu injurati e doar o opinie

Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca pt noi bine de tot sa intram in UE primim o groaza de fonduri pt infrastructura cca 9 mil euro pe zi timp de cativa ani, foame alimentara nu stiu sigur daca va fi dar la noi in scumpa noastra patrie omul e devina necivilizat adica aproape salbatic si destul de instabil nu prea stie ce vrea ( bani, nu conteaza mijlocul de obtinere )

@ Raul cand ai fost ultima data in Ungaria? eu am stat vara trecuta cca 1 luna in Budapesta nu ii ajungem nici peste 20 de ani la nivelul de trai, cat despre oameni civilizati va spun doar atat poti sta pe verde la semafor si nu te claxoneaza nimeni in Bucuresti e asa oare?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...