Jump to content
nwradu

Pastrarea numarului de telefon

Recommended Posts

Mobilii isi vor da numere intre ei

Anul viitor, romanii isi vor putea pastra numerele de telefon cind schimba furnizorul de servicii de telefonie.

Astazi intra in vigoare Decizia nr. 144/2006 privind implementarea portabilitatii numerelor, precizeaza un comunicat al Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii (ANRC). Aceasta stabileste principiile care vor sta la baza procesului de portare, drepturile si obligatiile furnizorilor “donori si acceptori” (cei de la care pleaca un client si cei la care se duce clientul, pastrindu-si numarul), modalitatile de rutare a numerelor si tarifele aplicabile pentru acest serviciu. Conditiile tehnice si comerciale de implementare a portabilitatii vor fi stabilite de un grup de lucru format din reprezentanti ai industriei si ai ANRC, care va fi infiintat in 15 zile din momentul intrarii in vigoare a deciziei. Portabilitatea numerelor va deveni functionala la noua luni de la adoptarea de catre ANRC a acestor conditii, adica abia dupa ce acest grup termina discutiile. Din grupul de lucru vor face parte si reprezentanti ai furnizorilor de servicii de telefonie, titulari de licente de numerotatie, spune autoritatea.

Nu se stie cit platim

Deocamdata nu se stie daca sau cit vor plati clientii pentru a-si pastra numarul de telefon cind schimba operatorul. ANRC va impune un tarif maximal companiilor de telefonie, 13 euro pentru cea fixa si 11 euro pentru cea mobila, pe care acestea si-l vor percepe intre ele pentru pastrarea numarului. Inca nu se stie daca societatile vor alege sa impuna anumite tarife clientilor, sau le vor plati ele integral.

Ceea ce se stie sigur in acest moment este faptul ca portarea va fi posibila si pe fix, si pe mobil, dar nu intre fix si mobil. Solicitantul va face o cerere, iar portarea trebuie realizata in zece zile de la data transmiterii cererii acceptate. Prin intermediul unei baze de date centralizate, la care au acces ambii furnizori, numarul abonatului poate fi transferat in reteaua furnizorului acceptor, chiar daca a fost alocat initial furnizorului donor. Decizia mai spune ca operatorii nu pot refuza cererea de portare din cauza datoriilor pe care le inregistreaza clientul, existenta unei durate minime de inchidere a contractului sau suspendarea furnizarii pentru numarul respectiv.

sursa: Cotidianul

Link to comment

Eu cred ca se referea la numarul de 6 cifre, nu si la prefix.

Atunci ar aparea o alta chestie.. ce te faci daca tu esti pe 0744 si te muti pe 0728 si ala are numarul de 6 cifre la fel ca al tau? (oricum nu prea se va intampla atata timp cat te costa toata treaba asta)

Link to comment

Tot numarul, da. Teoretic costurile apelurilor intre retele ar trebui sa fie mai mici, sa existe un fel de "peering" ca pe net. Si in plus, daca ai mobil se presupune ca il folosesti atunci cand nu esti acasa si ai nevoie sa suni pe cineva, nu ca te uiti la ce retea e ala, la ce ora ai ce tarif, etc. Personal mereu am considerat ca daca am nevoie sa sun pe cineva, sun, indiferent de retea si tarif, pt ca de aia am mobil. Ma enerveaza aia care-mi dau bip (nu-i sun niciodata - atentie am zis "aia" nu "alea" wub.gif) si cei care au codul morse al bipurilor, un bip inseamna ca sunt gata, doua ca intarzii, unul lung si unul scurt ca ma imbrac in mov... aaargh!

Oricum, nu mai bine ai acelasi numar cand te muti in alta retea, decat sa le zici iar la toti ca ti l-ai schimbat? Poti alege si alt numar, nu te obliga, ba chiar e o taxa ca sa-l pastrezi.

Link to comment

Parca vad ca o sa bage astia o chestie la fiecare apel: "Abonatul 07xxxxxxxx este in reteaua y. Daca doriti sa continuati apelul apasati tasta 1" 24.gif

Radu, tare aia cu codul bipurilor, nu stiam ca exista asa ceva smile.gif

Btw, mai stiti cand era aia cu prima sau primele 2 secunde netaxabile la Connex? Pai sunau romanii, vorbeau 2-3 cuvinte si dupa aia inchideau. Cam asa se purtau multe discutii pe vremea aia smile.gif

Oricum, o sa scada pretul convorbirilor intre retele pt ca vor scadea tarifele de inter-conectare, insa nu cred ca vor scadea cu mai mult de 15-20%, care nu e cine-stie-ce.....

Link to comment

Prin germania....e ceva cu schimbatul retelelor....seba...parca aveai relatii acolo...poate ne spui cum isi schimba op...am inteles ca se paote rece de la un op la altul prin simpla selectare a retelei din meniu....

pai da, cand iesi dincolo si esti in roaming esti liber sa iti alegi reteaua care iti convine, care are tarifele cele mai mici (vezi *142# pe connex). la tine in tara insa nu poti sa treci de pe o retea pe alta, de ex daca esti pe Vodafone nu poti sa selectezi din meniu Orange, si asta e valabil in orice tara, e logic sa fie asa....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...