Jump to content
nwradu

Monumentul 'Cartoful cu tepusa' va fi mutat

Recommended Posts

Monumentul dedicat Revolutiei Romane, situat in fata noului sediu al Ministerului Administratiei si Internelor, nu e pe placul autoritatilor Capitalei si nici al arhitectilor. Soarta monumentului, cunoscut in oras drept “Cartoful cu tepusa”, a fost pecetluita ieri, in urma unei intalniri dintre primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, si arhitecti. Motivul invocat a fost reconfigurarea Pietei Revolutiei.

Planul Urbanistic pentru zona Piata Revolutiei prevede ca in locul monumentului sa apara o cladire cu sase etaje.

“Pentru acest monument vom initia o dezbatere la care Ordinul Arhitectilor va face doua propuneri. Reamplasarea monumentului sau, cel mai probabil renuntarea la el daca se considera ca este specific doar acelui loc”, a declarat presedintele Ordinului Arhitectilor din Bucuresti, Viorel Hurduc.

sursa: Libertatea

Nu-mi vine sa cred ce idioti sunt la conducere peste tot. Deci monumentul asta, urat ca naiba, a costat o gramada. In http://www.romaniaculturala.ro/articol.php?id=258 se zice ca artistul ar fi luat 56 de miliarde de lei pt asta, plus cat o fi costat si montarea, amenajarea, stiu cand s-a lansat ca mi s-a parut o suma imensa. Si acum vor sa faca o cladire de 6 etaje acolo... Oricum monumentul era varza, dar daca tot l-au facut macar il lasau asa.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...