Jump to content
nwradu

S-a deschis Feeria

Recommended Posts

Carrefour Baneasa si magazine de marca prezente pentru prima data in Romania - Tiffosi, Sephora, Police, Calliope si Fun City - isi asteapta de astazi clientii in Feeria, cel mai mare centru comercial din Europa Centrala si de Est.

Feeria este pregatita sa deserveasca peste 58.000 de potentiali clienti din zona de nord a Capitalei. Centrul este situat pe artera principala DN1 si dispune de parcare cu 1.600 de locuri gratuite. Media Galaxy, care deschide al zecelea electrocentru in Feeria, a anuntat preturi speciale pentru clienti in primele cinci zile. Centrul comercial Feeria a fost dezvoltat de Grupul Vinci, prin filiala Soconac, investitia totala fiind de 60 milioane euro.

sursa: Averea

Un articol mai bun in Jurnalul National la http://www.jurnalul.ro//articol_50513/reta...araturilor.html dar au niste reguli suspecte privind copy/paste-ul si nu l-am putut pune pe ala.

Daca a fost cineva sa ne zica si noua cum e si cate magazine sunt deschise deja, ca eu ajung mai pe la sfarsitul saptamanii cred.

Link to comment

de parca tare cunoscute sunt firme ca tifossi, callieri sau fun city...nu se pot compara cu nike, adidas, zara sau altceva ce nu avem deja...si parca sephora avem deja...interesant o sa fie police...o sa ajung pe acolo dar sper candva in timpul saptamanii sa nu prind aglomeratie...

Link to comment

Din pacate in Romania sunt foarte putine marci cunoscute. Nike si Adidas nu se pun ca nu merg imbracat in treining pe strada, si sa fie un magazin care sa faca niste pantofi sport rezistenti nu mi se pare o mare realizare, ci ceva normal. In schimb niste magazine cu diverse haine de calitate, cu un design modern, interesante... nu prea gasesti.

Daca ziceti Zara, nu e asa, nu se compara cu ce gasesti la Zara in strainatate. Nici la Adidas si Nike si Puma nu se compara cu ce gasesti in strainatate, unde un magazin are absolut toate modelele, toate marimile, toate culorile, iar la noi mai mult chestii din colectia trecuta, si iti trebuie noroc sa gasesti numarul tau. Daca si-ar diversifica Zara oferta ar fi mai bine, sau macar sa mai apara un The Gap sau C&A sau care mai erau. Cand vezi in strainatate un magazin Zara pe 4 etaje si la noi abia are 5 haine ala din Mall, nu se cheama ca avem firme de marca in tara. Sa nu mai zic de Kenvelo, care au toate tricourile naspa si scrie mare Kenvelo pe ele, de parca ai fi reclama ambulanta.

Sephora nu e la noi in tara, ci Beauty Shop aveam un fel de contract/franciza cu ei, de aia pun Sephora Priorities sub numele lor. Acum depinde si cu ce mentalitate vine Sephora la noi in tara, in alte tari poti intra si testa toate parfumurile, iti iei mostre din ce vrei, te parfumezi, te informezi... La noi daca fac un magazin din ala in care iau vanzatoarele acasa toate testerele, tot degeaba.

Ma enerveaza si Carrefour si toti astia pt ca baga doar produse romanesti. Mai ales ei, cu asa retea de distributie si aprovizionare, ar putea aduce usor de tot produse straine. Poate vrei un vin strain, sau branza de acolo, sau specialitati din strainatate, dar la noi nu prea gasesti.

Ce astept in Feeria e sa vad un Ikea la noi in tara, ca n-am fost la nici unul pana acum. Sunt curios ce mobila fac si astia, de a ajuns mare miliardar patronul. Si astept sa se deschida Auchan-ul din Titan dar mai e pana atunci, insa pacat ca nu cred ca vor aduce chestii din strainatate, tot salamuri si iaurt romanesc gasim.

Link to comment

nike si adidas nu mai fac de ceva vreme doar treninguri, pantofi de sport sau tricouri...poti gasi fara probleme camasi, blue-jeans, chiar si pantofi casual.

legat de parfumuri...era la un moment dat in plaza un magazin Keyra...mie mi s-a parut foarte bine organizat, parfumuri foarte multe, noi si la preturi bune...probabil a dat faliment sau a considerat patronul ca nu e de piata romaneasca

faptul ca noi avem un zara e totusi un inceput...incet, incet apar si pe piata romaneasca diferite magazine de marca...e doar o chestie de timp...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...