Jump to content
nwradu

Connex si Orange sunt nevoite sa scada tarifele

Recommended Posts

Tarifele de interconectare cu Connex si Orange vor scadea cu 14,8% pe an, pana in 2009, ceea ce inseamna ca, in patru ani, reducerea va fi de 50%.

Presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii (ANRC), Dan Georgescu, a facut ieri publice propunerile institutiei pe care o conduce de a scadea respectivele tarife de la 8,31 euro centi pe minut, cat sunt in prezent pentru apelurile in retelele publice ale Connex si Orange, la 4,39 eurocenti pe minut in 2009.

Pentru utilizator, scaderea tarifului de interconectare inseamna posibilitatea de a vorbi mai ieftin cu abonati ai altor retele. Primul pas va fi facut in luna iulie, cand tariful va fi redus cu 1,23 euro centi pe minut.

O sansa in plus pentru Zapp si Cosmote

Dan Georgescu justifica reducerea cu pricina prin faptul ca nivelul tarifului actual de interconectare influenteaza intr-o mare masura decizia si capacitatea altor furnizori de a concura pe piata de telefonie, deoarece costurile cu interconectarea au o pondere importanta in costurile inregistrate de acestia si au o influenta directa asupra tarifelor percepute de operatori abonatilor.

In opinia ANRC, daca se pastreaza nivelul actual al tarifelor, operatorii nou intrati nu vor putea concura cu granzii Connex si Orange, care au impreuna 96% din piata de telefonie mobila, fiind nevoiti sa practice tarife foarte mari pentru apelurile catre utilizatorii celor doua companii amintite.

Principalii beneficiari ai acestei masuri a ANRC vor fi Zapp si Cosmote. Zapp inregistra, la finele anului trecut, 370.000 de abonati, iar grecii de la Cosmote doar 50.000. Acestia din urma au dat lovitura cu oferta de 2.000 de minute lunare in retea cu numai 3 euro, reusind ca numai intr-o luna sa atraga alti 100.000 de clienti.

Cu toate acestea, Zapp si Cosmote sunt departe de Connex si Orange, care au 6,1 milioane de clienti si, respectiv, 7 milioane. Potrivit datelor ANRC, la sfarsitul lui 2005, 60% din romani foloseau telefonul mobil.

sursa: Evenimentul Zilei

Link to comment

mie mi se pare ca odata cu preluarea de catre Orange a Dialogului si a Connexului de Vodafone...am pierdut...noi ca si clienti .... la orange s-a desfintat ab de 7 $ ( vb seara si in weekwnd in toata reteau-dialog free)...la cnx s-au pierdut msg gratuite de pe myx.....cine stie ce mai urmeaza....

Link to comment

treceti pe RDS.Tel

1.Ecent in RDs

2. Ecenti in RTC

fara sa punem la socoteala minutele gratuite

10 Ecenti in Mobile

oricum era si timpul ca operatorii retelor mobile sa scada tarifele deoarece Romania era lidera la capitoulul larife mari

Link to comment

tonul ieftinirii a fost dat de rds tel....nci nu visam acum cativa ani ca platind 55 de lei voi avea acces la net prin fibra (la o viteza de pana la 1 mbit), ca voi avea Cablu TV si pe langa asta si 75 de min in RTC si 600 in RDS....

Dupa care a urmat cosmote.....

Imi doresc sa vad cat mai multe firme de telefonie fixa si mobila in tara....ce mai...ne place sa vb la telefon...

daca acum5 ani...ma multumeam cu cele 7 min pe care mi le dateau cei de la dialog, acum nu-mi mai ajung nici cele 80 pe care mi le da vodafon-ul

Link to comment

E bine asa , problema este ca cei doi mamuti sunt inca mana in mana si greu lanseaza si ei oferte gen zap sau cosmote,nu mai vb de tarif.Este stiut un lucru :din concurenta dintre firme ..consumatorul castiga biggrin.gif asa ca le urez RAZBOI cat mai lung. Ex: cu 4$ am luat de la orange 100 min in retea la orice ora timp de 2 luni,asta este un lucru bun ,nu?!

Link to comment

treceti pe RDS.Tel

1.Ecent in RDs

2. Ecenti in RTC

fara sa punem la socoteala minutele gratuite

10 Ecenti in Mobile

oricum era si timpul ca operatorii retelor mobile sa scada tarifele deoarece Romania era lidera la capitoulul larife mari

Si cand esti pe strada ce faci ? Iei fix`u cu tine ?

GG Orange !!!

Link to comment

tonul ieftinirii a fost dat de rds tel....nci nu visam acum cativa ani ca platind 55 de lei voi avea acces la net prin fibra (la o viteza de pana la 1 mbit), ca voi avea Cablu TV si pe langa asta si 75 de min in RTC si 600 in RDS....

Dupa care a urmat cosmote.....

Imi doresc sa vad cat mai multe firme de telefonie fixa si mobila in tara....ce mai...ne place sa vb la telefon...

daca acum5 ani...ma multumeam cu cele 7 min pe care mi le dateau cei de la dialog, acum nu-mi mai ajung nici cele 80 pe care mi le da vodafon-ul

dap rds a dat lovitura cu pachetul net+telefon la pretz avantajos tongue.gif

Link to comment

Si totusi vorbesc moderat si inca platesc enorm de mult: 6-7 sute de mii pt o amarata de optiune de nr favorit; iar pt luna urmatoare raman peste 100 de minute nefolosite...

Mai dureaza pana sa se simta ceva crybaby2.gifhair.gif

Si eu am 200m la 5c in Vodafone si nici pe departe sa le termin...

Cele aprope 100m gratuite se duc ca si cum nu ar fi fost niciodata.

Tendinta spree preturi mai mici e data de piata care evolueaza.

E deodacamdata o lupta intre gigantii Vodafone si Orange din care sper ca cel mai mult vor avea de castigat clientii smile.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...