Jump to content
seba18

Romtelecom a intrerupt interconectarea cu RDS.Tel

Recommended Posts

Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel

Compania RCS & RDS protesteaza pe aceasta cale impotriva abuzului operatorului national Romtelecom, privind decizia acestuia de a intrerupe sau diminua capacitatatile de interconectare cu reteaua de telefonie fixa nationala RDS.Tel, incepand de sambata 11 februarie si continuand inclusiv luni, 13 februarie 2006. In urma acestei actiuni au fost afectati direct peste 150.000 de abonati RDS.Tel.

In acest interval de timp operatorul Romtelecom a redus in mod abuziv, printr-o decizie unilaterala, capacitatile de interconectare la nivel national cu reteaua de telefonie fixa RDS.Tel, limitand astfel posibilitatea abonatilor RDS.Tel de a efectua apeluri catre abonatii Romtelecom, sau respectiv, de a primi apeluri de la acestia.

Consideram ca aceasta actiune abuziva a Romtelecom reprezinta nu numai o incalcare grava a contractului de interconectare incheiat cu compania noastra, ci si o nerespectare majora a obligatiilor asumate in cadrul procesului de liberalizare a telefoniei fixe in Romania si facem pe aceasta cale un apel catre autoritatile competente sa ia masurile necesare, pentru ca acest abuz sa inceteze.

Sursa: http://www.rdsnet.ro/infocenter/eveniment.php?eveniment=147

Nu stiu cum, dar eu am putut sa sun si fa fiu sunat de pe RTC in week-end, si vad ca si acum pot sa sun pe RTC. A fost cineva afectat de asta? Inca mai este?

Sper ca dupa chestia asta nu vor creste in mod abuziv tarifele pentru convorbiri RDS-Romtelecom (care in momentul de fata sunt mai mici decat Romtelecom-Romtelecom)

Link to comment

..........................

Dan Pazara, Director Corporate Affairs Romtelecom, a precizat pentru Hotnews.ro ca in acest moment nu exista probleme de inter-conectare intre cele doua retele.

"Suntem surprinsi de reactia de astazi a RCS/RDS cu atat mai mult cu cat chiar ieri echipele tehnice ale celor doua companii au avut o intalnire cu rezultate bune, clarificand problemele existente", a mai precizat Dan Pazara.

In acest moment Romtelecom este lider pe piata telefoniei fixe cu o cota de piata de aproximativ 95%. Daca la inceputul lui 2005 in Romania existau 65 de mii de abonati la serviciile de telefonie fixa alternative, la finele anului numarul lor ajunsese la peste 400 de mii.

Potrivit ANRC in primele sase luni ale anului 2005, numarul abonatilor Romtelecom s-a redus cu 38 de mii.

Pe piata romaneasca exista 243 de furnizori de telefonie fixa din care 64 sunt activi, din acestia 24 fiind furnizori alternativi care utilizeaza reteaua proprie.

Sursa: HotNews

Link to comment

e si oarecum normal sa fie asa Radu, pentru ca telefonul fix e de obicei unul pentru toata familia, pe cand mobil are fiecare membru al familiei (in cele mai multe cazuri). oricum, stiu ca am citit si eu pe undeva ca Orange a trecut de pragul de 7 milioane de utilizatori, si Connex-Vodafone are vreo 5 milioane si ceva parca...

Link to comment

e si oarecum normal sa fie asa Radu, pentru ca telefonul fix e de obicei unul pentru toata familia, pe cand mobil are fiecare membru al familiei (in cele mai multe cazuri). oricum, stiu ca am citit si eu pe undeva ca Orange a trecut de pragul de 7 milioane de utilizatori, si Connex-Vodafone are vreo 5 milioane si ceva parca...

ma indoiesc ca e chiar asa mare diferenta intre cei 2 operatori mai ales acum cand abia a fost preluat connex de vodafone

Link to comment

chiar nu mai stiu pe unde am citit asta Ahilosu, ca ti-as fi aratat...

On-topic: acum mi-am amintit ca imi tot spunea mama-mea sambata ca incearca sa sune pe nush-cine si suna tot ocupat de cateva ore, respectivul fiind pe Romtelecom. Deci e adevarat ce scrie in articol...

Oricum, duminica dupa-masa eu am putut sa sun, deci s-a rezolvat destul de repede problema

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...