Jump to content
Coolio

GREVA IN INVATAMANT ?

Recommended Posts

diriga mea a zis k cik va fi greva la sfarsitu' anului scolar....k sa puna presiune pe astia de la guvern sa le indeplineasca cerintele........k dak nu le indeplinesc.....adio examenu de capacitate al meu....si bacu celorlalti...........

ps:varianta asta a fost spusa si la televizor........cand s-a terminat greva de toamna trecuta....au spus k este o intelegere temporara si k vor incerca sa o faca la sfarsitul anului scolar....cu posibilitate de inghetare a anului scolar

ps:noi nici makar n-am fakut recuperari....doar mergeam la pregatire la mate rom si geogra.....pt exam.......in rest la celelalte materii ....recuperarile sunt doar p hartie.....in caz k vine cineva de la inspectorat si ne intreaba cand avem recuperari....sa stim.....

ps:diriga mea e ceva shefa de sindicat .....draq stie....a fost si pe la tv....."bagatoare de seama" eusa_whistle.gif

Link to comment
Share on other sites

"Profesorii ameninta din nou cu greva

09 februarie 2006

Sindicatele din invatamant sunt in fierbere si ameninta din nou cu greva, deoarece Guvernul Romaniei nu respecta acordul incheiat cu profesorii la sfarsitul lui noiembrie 2005.

"Trebuia ca pana la 31 ianuarie 2006 Ministerul Educatiei sa calculeze sumele care trebuie date inapoi profesorilor, pe ultimii trei ani, ca urmare a nerespectarii Statutului personalului didactic. Acest lucru nu s-a facut", ne-a declarat Catalin Croitoru, presedintele Federatiei Educatiei Nationale. O alta nemultumire profesorilor este legata de faptul ca nu s-au constituit "comisii mixte, compuse din reprezentanti ai Ministerului Educatiei si Cercetarii, Ministerului Finantelor Publice si federatiilor sindicale reprezentative din invatamant, care vor monitoriza elaborarea si implementarea proiectelor", asa cum este stipulat in acordul cu profesorii. "Noi am cerut imperios formarea acestor comisii mixte, dar banuiesc ca premierul a uitat ca a semnat un acord. Sau, pur si simplu, este dezinteresat de ceea ce se intampla in invatamant. Exista, in mod categoric, posibilitatea declansarii unei noi greve", afirma Gheorghe Isvoranu, presedintele Federatiei "Spiru Haret". Acordul semnat cu profesorii a lasat sa se inteleaga cat se poate de clar ca vor fi finantate proiecte noi, si nu "proiecte scoase de la naftalina", cum califica liderul Federatiei Sindicatelor Libere din Învatamant, Aurel Cornea, proiectele anuntate recent de Tariceanu si Hardau. "Pana acum, am avut pusculita de partid alimentata de salile de sport, acum se repune in functiune pusculita de partid alimentata cu programul caminele studentesti si campusurile scolare, pentru ca, dupa cum se poate observa, totul este pe constructii. si-atunci, schimbam firmele clientelare PSD cu cele PNL-PD-UDMR. Suntem, categoric, pe drumul catre o noua greva! Se pare ca n-au invatat nimic de anul trecut.

Daca nu se respecta acordul, revenim la punctul de la care am plecat!", afirma Catalin Croitoru, presedintele Federatiei Educatiei Nationale. "Noi nu putem fi dusi de nas cu scoaterea unor proiecte deja in curs de realizare si care au deja alte finantari", zice Isvoranu, care are si o explicatie: "Acesti bani pentru finantarea proiectelor, prevazuti in acord, nu exista si se incearca, in momentul de fata, sa se acopere aceste sume prin tot felul de umbrele din acestea, care sa dea senzatia ca se face o finantare suplimentara in invatamant!".

Razvan Bobulescu, presedintele Federatiei "Alma Mater", avertizeaza ca nu s-a facut nimic nici in ceea ce priveste Legea salarizarii. "Sa nu uitam ca acordul prevede un deadline foarte strict, 15 aprilie 2006, ca data-limita a elaborarii unui proiect de lege a salarizarii personalului bugetar, iar pana acum nu am primit nicio initiativa legislativa de la minister, nu ne-a chemat nimeni la discutii"

Sursa: http://stiri.rol.ro/stiri/2006/02/profesor...ou_cu_greva.htm

eusa_pray.gif

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky,Feb 15 2006, 10:05 AM] Eu pun pariu ca vorbeste gura fara ei. Tu crezi ca lear conveni sa nu mai ia salariile un an? blink.gif

frate sunt sucariti acuma ca le-a promis guvernul si nu le-a dat (si oricum pot sa isi caute alta slujba..) ..... si eram sigur ca nu o sa le dea pt ca nu vor si chiar daca ar vrea , nu au de unde atata ..... insa sincer nu credeam ca iar vor greva ... ma gandeam la niste demisii in masa .... oricum ceva tot o sa se intample , ori le da banii k lumea , ori isi dau demisia unuii din sindicate , ori e greva ori in ingheata anul (mie imi convine banana.gifbiggrin.gif )

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky,Feb 15 2006, 10:05 AM] Eu pun pariu ca vorbeste gura fara ei. Tu crezi ca lear conveni sa nu mai ia salariile un an? blink.gif

care un an? cat mai este din aprilie pana in vacanta...2 luni acolo..si ma lasi cu bani ca astia fac meditatii cu elevi, iti zic eu ca 90% din profesori nici n-au simtzit c-a fost greva, s-au mai relaxat si ei.

plus de asta nu-s de acord cu greva, se kk pe ei cand deadline-ul este pana pe 15 aprilie BangHead.gif .Pt astia care spun ca-i misto greva...se pare ca nu stiti ce-nseamna a fi clasa a 12-a :|

@Ice-C - demisii in masa? OMG cum poti sa gandesti asa? gandeste-te ce-ar fi dupa fara profesori prin scoli/licee/facultati! mai gandeste-te ce vor face aia de la facultatile didactice...ca nu vor avea loc de munca, asta guvernul nu si-o permite mai mult ca sigur.

Link to comment
Share on other sites

care un an? cat mai este din aprilie pana in vacanta...2 luni acolo..si ma lasi cu bani ca astia fac meditatii cu elevi, iti zic eu ca 90% din profesori nici n-au simtzit c-a fost greva, s-au mai relaxat si ei.

plus de asta nu-s de acord cu greva, se kk pe ei cand deadline-ul este pana pe 15 aprilie BangHead.gif .Pt astia care spun ca-i misto greva...se pare ca nu stiti ce-nseamna a fi clasa a 12-a :|

@Ice-C - demisii in masa? OMG cum poti sa gandesti asa? gandeste-te ce-ar fi dupa fara profesori prin scoli/licee/facultati! mai gandeste-te ce vor face aia de la facultatile didactice...ca nu vor avea loc de munca, asta guvernul nu si-o permite mai mult ca sigur.

stiu frate .... oricum daca vor sa scoata bani de la guvern ar trebui sa ii ameninte cu demisii in masa si sa vezi cum curg banii 24.gif24.gif (cred ca de la studeniti tongue.gif ... omg sa nu tabarati pe mine acuma tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca pentru cei care nu au examene anul acesta(scolar) inca mai se gandesc la greva din octombrie-noiembrie a anului 2005 si ar mai dori ca profesorii sa faca iarasi greva. Printre elevii aia “silitori” ma numar si eu, si sincer mi-ar place sa am iarasi o mini vacanta(greva lor).

Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ieri pe Realitatea ca ziceau cum ca profesori ameninta din nou cu greva deoarece promisiunile facute de guvern nu au fost respectate, din aceasta pricina ei ameninta cu greva si chiar boicotarea examenelor de capacitate si bacalaureat.

Ca replica, nenea Tariceanu le-a zis celor de la ministeru’ educatiei sa adopte o masura pentru a nu reaparea “fenomenul de greva”.

Seful sindicatului al profilor(Aurel Cornea) zice ca salariile calculate gresit sa fie platite din luna Februarie al acestui an, insa nu a fost asa, pe cand ministerul educatiei acuza ca sindicatele au fost deacord cu impingerea termenului limita de centralizare a datelor din teritoriu de la 31 ianuarie la 10 februarie.

Saptamana viitoare cele doua parti se vor intalni iar cei de la FSLI vor hotari daca vor apela la arma numita “greva”

Link to comment
Share on other sites

eu nu vreau sa termin liceul la 20 ani biggrin.gif

dar profii nu se gandesc deloc la noi...sa inghete anul acum(knd mai sunt 3-4 luni si se termina scoala) ar fi un dezastru pt cei cu examene

pt binele meu nu vreau greva biggrin.gif

[offtopic] 666th post mwahahaha 19.gif[/offtopic]

Edited by Tigressa
Link to comment
Share on other sites

Sindicatele din învăţământ vor să declare nul contractul semnat în luna noiembrie cu guvernul. Reprezentanţii profesorilor iau în calcul să facă din nou front comun şi să nu-şi mai păstreze nici un angajament din cauză că nici guvernanţii nu şi le-au respectat pe ale lor.

În trei luni de la data semnării acordului din noiembrie, profesorii ar fi trebuit să primească bani înapoi la salariu, bani rezultaţi din calculări anterioare greşite.

Deşi există o hotărâre judecătorească executorie în acest sens, trei sferturi din profesori nu au primit salarii recalculate.

Sindicaliştii protestează şi din cauză că nu au fost consultaţi pe proiectele anunţate deja de Ministerul Educaţiei - construcţie de cămine, achiziţie de material didactic şi mijloace de transport - pentru care se va cheltui un milion de euro.

Astăzi, sindicaliştii se întâlnesc într-o şedinţă comună şi vor stabili un nou calendar de protest.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...