Jump to content
nwradu

Un caine omoara un om in plin centrul capitalei

Recommended Posts

Presedintele asociatiei romano-nipone a fost atacat de un caine, presupus a fi vagabond, in zona Piata Victoriei si a murit, duminica dupa-amiaza, ca urmare a muscaturilor de gamba si de coapse, transmite TVR. Criminalistii au identificat trei plagi, dar muscatura fatala i-a sectionat artera femurala.

Cetateanul japonez, in varsta de 68 de ani, a murit din cauza pierderii de sange dupa ce a incercat sa ajunga la blocul in care locuia, tarandu-se aproximativ 30 de metri.

Viceprimarul general al Capitalei, Razvan Murgeanu, a declarat, la TVR, ca trebuie luate masuri radicale pentru strangerea cainilor vagabonzi si modificata legea prin care sa fie redus timpul de cazare a cainilor. Autoritatile locale au scos aseara hingherii pe strazi adunand zeci de maidanezi.

Totusi, oficialitatile nu au precizat cum au ajuns la concluzia ca muscatura a fost provocata de un caine fara stapan.

Murgeanu propune ca persoanele care lasa cainii liberi sa fie amendati cu 2.000 de lei, iar perioada de cazare a cainilor in centre sa fie redusa de la 15 zile, la 72 de ore.

---------------

Municipalitatea declara razboi maidanezilor

Administratia bucuresteana spune ca va lua masuri ferme impotriva cainilor fara stapan care stau pe strazi si pun in pericol viata oamenilor, dupa ce un japonez a murit muscat de un caine, nu se stie daca maidanez, duminica in apropierea sediului Guvernului.

Primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a anuntat, luni, intr-o conferinta de presa, ca autoritatile nu vor mai face nici un compromis in acest caz.

Adriean Videanu a spus ca va fi dublat numarul echipelor de ecarisaj si vor fi sterilizati, cu ajutorul studentilor de la Universitatea Sanitar Veterinara, toti cainii prinsi de aceste echipe.

Pentru prinderea animalelor vor fi folosite pusti cu tranchilizante. Primaria intentioneaza sa reduca timpul de gazduire a cainilor fara stapan in adaposturi, de la 14 zile la 3 zile, dupa care sa fie eutanasiati.

El a cerut asociatiilor de proprietari din Capitala sa nu mai incurajeze aducarea canilor comunitari in jurul blocurilor.

Primarul Capitalei a anuntat ca in 24 de ore, autoritatile locale vor depune la Guvern un pachet de masuri care modifica Legea privind protectia animalelor.

Medicii spun ca zilnic, cel putin 70 de persoane sunt vaccinate antirabic, dupa ce au fost muscate de caini fara stapan.

sursa: Hotnews.ro

Link to comment

Cainii de pe strada sunt o problema foarte mare pentru comunitate , cel putin la mine in Braila sunt mii de caini , n-ai loc sa mergi de ei 00000019.gif si nu se mai oboseste nimeni sa-i castreze sau sa-i omoare .... pana mi s-o pune mie pata si oi iesi pe strada cu sabia sa-i transez .

Link to comment

Chestia cu cainii devine enervanta.

Parerea mea. Cand ii vad pe oamenii aia, babalacii aia cum sar in sus cand vin hingherii ca sa apere cainii mi se face greatza. Bine, hingherii lasa cainii, ca vezi tu, asa vrea populationu`. Cainii se intorc pe strada, si "isi fac de cap". Mie unul mi-e sila sa-i vad pe aia cum se crizeaza de cainii aceia. Dk un caine vagabond le-ar mushca copilul tot ei ar face crize. Sunt chiar i****i.

Oamenii nu se invata minte pana nu se intampla ceva grav.

Mi-a povestit maica-mea odata ca a vazut o vecina pe strada cu cainele. Vecina era o maaaare iubitoare de animale, in special caini. Mergea vecina noastra ce merge, cand se ia un caine vagabond de cainele ei. Madam, ia de jos un batz, si incepe sa bata cainele vagabond fara mila (iubitoare ce caini).Ceea ce v-am spus chiar dk pare fictiv e adevarat.

In spatele blocului meu erau acum 1 an cel putin 10 caini, umblau in haita mushcati, jigariti ca vai de mama lor. Cand sa-i ia hingherii, scandal ies oamenii sa arate ei ca au inima mare, ca vezi tu, ii salveaza cand de fapt ii arunca din nou in strazi dupa ce pleaca hingherii.

Sunt anormali oamenii astia. Nu mai zic nimic ca imi fac nervi degeaba.

Link to comment

Vai ce ma enerveaza aia de iau apararea cainilor. Sau tin cate un caine pe langa bloc, si il mai si hranesc. Ia-l dracu in casa daca iti place asa mult, nu-l tine afara. Ori il vrei, ori nu. Si nu inteleg care e faza cu sterilizarea... ii castreaza si ii da inapoi in oras. Pai de aia a murit omul ala? Ca nu era cainele castrat? Sau ca era cainele liber pe strazi?

Cei care ati fost in strainatate pe undeva ma indoiesc ca ati vazut caini. Eu am fost in destule tari si zau deca am vazut vreunul. Nici ziua in amiaza mare, nici noaptea la 3, nici in centru, nici la periferie. Culmea, in Paris la periferie am vazut iepuri in iarba de langa blocuri, dar caini nu...

Link to comment

pai...nush cum sa va zic cred ca depinde de persoana, cainii simt, si in galati sunt caini vagabonzi dar pe mine ma lasa sa ma aproprii de ei si nu ma maraie am doi catei acasa si imi plac foarte mult cainii si as vrea sa pot face ceva sa ii ajut dar vorba aia...lipsa de fonduri....oricum ar fi bine sa se rezolve chestia asta daca s-a ajuns pana aici...sa moara un om....si da...sincer si mie mi se par jalnici astia care iau cainii si dupaia le dau drumu inapoi in strada....dar nu o sa uit niciodata, in vara am avut o imagine prea grafica a unui caine care s-a scapat pe el (de la mine din fata blocului) si ce sa vezi...cand sa ma duc sa il iau pe leu de la hingheri ala era deja mort si servit pe masa marinarilor koreeni japonezi thailandezi mama lor stie ce mai sunt ca is prea multi tongue.gif...of

Link to comment

Se presupune ca oamenii au judecata spre deosebire de caini....Horus ma uimesti...lasa Cs-ul....va luati de cainii care umbla cu japonezi in colti,va ganditi bineinteles sa-i omorati,"sa-i transati"(cum spunea un membru intr-un post)...aveti oare dreptul la viata acestor vietuitoare?!Criminalii care omoara copii,ii violeaza sau ce naiba le mai fac oare sunt si ei la randul lor castrati,eutanasiati?!

Link to comment

nu stiu de ce le iei apararea degeaba ....

ti se pare normal ca acestia sa umble pe strada liberi ??

lasa japonezul muscat ca nu ala e singurul caz , te-ai uitat la TV ? in Buc anul trecut s-au inregistrat 15000 de cazuri de muscaturi de caini vagabonzi ...

tie nu ti se pare deajuns incat sa fie eutanasiati ??ce ai vrea sa mai moara vreo 50 de oameni ca sa se intample asta ?

Link to comment

Mie imi plac cainii dar cu acesti caini comunitari ar trebui facut ceva pentru ca deja nu se mai poate, sunt prea multi....chiar ieri parca am vazut la stiri ca din 800 de caini care au ajuns la hingheri jumatate au ajuns inapoi in strada.....cu ajutorul "celor care iubesc cainii"

Link to comment

Cu toata mila pentru acesti caini eu cred ca ar trebui eutanasiati. E mai bine sa moara ei decit sa murim noi.

Din pacate sunt oameni care nu pricep acest lucru. Sunt impotriva hingherilor care vin sa ii ia. Cine tine la acesti ciini sa ii tine in casa. Ciini nu au ce cauta in oras fara sa aibe un stapin.

Link to comment

totusi prin centru e frumos...sa vedeti la periferie cum e... eu stau in Berceni si zilnic se strang pe langa blocuri...imi plac cainii dar nici asa sa ii vezi cum se aduna noaptea in parcuri...Ar trebui descurajati pensionarii care tot le dau de mancare,ori il iau in casa ori il lasa drq.

Link to comment

Mai nou or sa-ti faca dosar penal daca iei un caine , il adopti iar apoi ii dai drumul inapoi pe strada. Mi se pare foarte corect.

Btw langa blocul meu la ultimul etaj e o ...... femeie... care se ocupa de atenta crestere a celor 3 caini de la ea de la scara : blink.gif la micul dejun le aduce o oala de ciorba , la pranz niste cabanos , iar seara nush ce le aduce, oricum ceva usor ca sa nu se ingrase... (deci serios vorbesc) , cand era basescu primar in capitala si a fost actiunea cu hingherii a zis ca mai bine sa o ia pe ea decat cainii blink.gifblink.gif . cu asa oameni.. 5.gif

Link to comment

Se presupune ca oamenii au judecata spre deosebire de caini....Horus ma uimesti...lasa Cs-ul....va luati de cainii care umbla cu japonezi in colti,va ganditi bineinteles sa-i omorati,"sa-i transati"(cum spunea un membru intr-un post)...aveti oare dreptul la viata acestor vietuitoare?!Criminalii care omoara copii,ii violeaza sau ce naiba le mai fac oare sunt si ei la randul lor castrati,eutanasiati?!

O sa-ti placa cainii pana o sa te mushte unul. Pe mine de fapt ma enerveaza oamenii care isi dau aere de iubitori de animale, iau cainii de la ecarisaj si le dau drumu` inapoi pe strazi. Cainele nu a avut o vina prea mare, probabil s-a simtit amenintat, dar dk era luat de pe strazi nu aparea problema asta.

Crede-ma ca dk i-ar omora pe criminali le-ar usura situatia.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...