Jump to content
Guest bug gub

IP-uri routabile de la RDS (help)

Recommended Posts

Guest bug gub

As vrea sa-mi mai achizitionez un pc si, normal, sa-l conectez la internet. Totodata as dori si pt acesta un ip routabil (IP extern, care sa apara pe net) ca si actualul ip pe care-l am. Cum pot sa mai fac rost de un ip de acest fel? Am inteles ca "RDS aloca maxim 3 ip-uri "directly connected" pe locatie.....deci daca ai nevoie

de mai multe faci o cerere pentru alocarea unui subnet...". Este adevarat? Daca da, ce trebuie sa fac mai precis, ce piese etc.

Am mai auzit o chestie de <routare subretea>.../ broadcast,hosts,ip-uri etc pe care le poti calcula cu un subnet calculator (de ex: http://cache.alsys.ro/SubnetCalc.php ) dar nici aici nu stiu ce trebuie sa fac dontknow.gif

As dori sa stiu o modalitate si in cazul in care va ajunge fibra optica pe scara.

Va rog, dati-mi niste explicatii amanuntite, daca aveti cunostinte de asa ceva.

Multe multumiri.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce fel de Cablelink ai:

fibra optica=DHCP

modem=IP static

Oricum, din cate am inteles in scurt timp vor fi inlocuite toate modemurile si se va trece peste tot la fibra optica (ma refer strict la RDS-Cablelink)

Eu am CableLink pe cablu TV (cu modem) si IP dinamic (alocat prin DHCP).

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu am modem la mine in casa si sunt pe IP dinamic prin DHCP, ce e asa extraordinar? DHCP inseamna ca un server iti aloca un IP din doua in doua ore (lease time-ul), ca ti-l aloca luni in sir pe acelasi e alta treaba, dar tot dinamic se cheama. IP-uri care se schimba de fiecare data sunt pe fttb (sistemul se numeste de fapt PPPoE), nu pe DHCP. Ar putea fi si pe DHCP sa se schimbe des, dar sistemul verifica intai daca IP-ul pe care l-ai avut iti poate fi alocat din nou si ti-l aloca...

Link to comment
Share on other sites

Guest bug gub

Uitati ce am gasit pe forumuri ceva asemanator problemei mele:

http://www.computergames.ro/forum/archive/...p/t-140263.html

http://www.pcconcrete.ro/phtml/p17314.html

Sa inteleg ca exista o rezolvare. Problema e ca nu pricep ce trebuie mai exact sa fac... V-as fi recunoscator occasion14.gif daca mi-ati putea "traduce" pas cu pas ( chestiile alea cu calcularea ip-urilor, broadcast etc, router(ce model/tip), eventual server (software) ...).

Sper totusi ca exista cineva dintre "linkmaniaci" care sa ma ajute si pe mine..

user posted image

Link to comment
Share on other sites

@nwradu, eu am acelasi IP de cand mi-am bagat CableLink, adica iunie 2005. nu sunt foarte sigur, dar cred ca la cei cu modem se aloca IP-ul in functie de MAC-ul modemului. mie imi merge internetul indiferent daca il pun pe "Automaticaly obtain IP Address" sau il setez eu manual (btw: am primit la inceput o foaie cu IP-urile (IP, Gateway, DNS) si alea au ramas de atunci, chiar daca il am setat pe automatic).

Link to comment
Share on other sites

Guest BBATUSAII

Btw ... cum e cu IP`urile dinamice ? De cate ori poa` sa`si schimbe careva IP`u ? smile.gif

@ admini CS

Cum banati un codat care are IP` dinamic ? tongue.gif

baneaza clasa de ip-uri

Link to comment
Share on other sites

Pai si existe riscul sa ti se aloce tie un IP banat,, si sa nu poti intra pe un server linkmania... nasty, nasty...

Ip-urile sunt unice ip-ul care il are o persoana nu se poate transfera unei alte persoane wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Pai si existe riscul sa ti se aloce tie un IP banat,, si sa nu poti intra pe un server linkmania... nasty, nasty...

Ip-urile sunt unice ip-ul care il are o persoana nu se poate transfera unei alte persoane wink.gif

Asa e, IP-ul e ca si codul numeric personal, il primesti cand te nasti si te folosesti de el toata viata. biggrin.gif Daca te prinde ca ai IP-ul altei persoane, esti pasibil de inchisoare. Sa primesti IP-ul unei alte persoane e ca si cum ai schimba seria de la motorul masinii. Ia mai gandeste-te....

P.S.: Sorry, dar nu m-am putut abtine... 24.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest norbi345

Cine ma ajuta si pe me?Am o problema cu IP,deci eu am rds prin fibra optica si am server cs 1.6!Serverul ruleaza depe alt IP nu depe IP meu si problema e ca de fiecaer data cand dau reconect la net se schimba IP!Ce asi putea sa fac sa am IP routabil ca ma gandesc ca asta trebe!PLS AJUTATIMA CA SI EU AJUT CU TOT CE POT IN LEGATURA CU SERVER,ADMINMOD,PLUGINURI ORICE!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...