Jump to content
c3nz0r

Cutremur

Recommended Posts

Eu am auzit la TV ca in viitorul apropiat va avea loc un cutremur de proportii in Romania ..Doamne fereste....voi credeti ca se poate intampla asa ?? ca de obicei odata la 25-30 de ani are loc un cutremur mare in Romania ...sa speram ca nu o avem parte de unul in urm 100 de ani eusa_pray.gif

Link to comment

Lol 5.3 grade pe Richter, la 145 km adancime, zona Vrancea... Se pare ca s-a simtit de vreo 7 secunde la noi, dar miscarea pe seismografe s-a inregistrat timp de 3 minute.

Cenzor, e clar ca vine unul, ca e cam periodica treaba. Nu e chestia de "daca" ci de "cand" si mai ales unde te prinde tongue.gif E bine ca sunt din astea micute de-a lungul timpului ca macar se mai elibereaza energie.

Link to comment

si la mine , s-a simtit bine blink.gif .......... tocmai vroiam sa ma culc, da nu m-a mai luat somnu acu biggrin.gif . Cateva detalii :

Centre Sismologique Euro-Mediterraneen

European-Mediterranean Seismological Centre

Rapid Determination of Source Parameters

operated at LDG (Paris) and IGN (Madrid)

*********************************************************************

*********************** ALERT MESSAGE ****************************

*********************************************************************

WARNING : These parameters are preliminary and subject to revision.

Location and magnitude estimations may be revised if necessary in

an INFORMATION message.

_____________________________________________________________________

EARTHQUAKE on 13/12/2005 at 12:14 (UTC)

ROMANIA 22 km W Odobesti

MAGNITUDE: mb 5.0

Data provided by: BRA BUC GFZ LDG LJU NEWS SKO ZAMG

Latitude = 45.78 N

Longitude = 26.79 E

Origin Time = 12:14:44.0 (UTC)

Depth = 144 Km

RMS = 1.21 sec

Gap = 72 degrees

95% confidence ellipse: - Semi major = 7.1 Km

- Semi minor = 5.6 Km

- Azimuth of major axis = 58 degrees

Number of data used = 103

Preliminary location computed on Tue Dec 13 12:33:17 2005 (UTC)

Done by Gilles Mazet-Roux

Comments :

Message number: 635

All magnitudes estimations :

ML4.3 (BRA) ML5.0 (BUC) ML5.1 (GFZ) mb4.8 (LDG)

mb4.3 (NEWS) ML4.2 (SKO) mb4.1 (ZAMG)

ps: sunt subscribed la un serviciu care imi da informatii despre fiecare cutremur din lume, btw, am primit mail imediat dupa cutremur tongue.gif

Link to comment

ps: sunt subscribed la un serviciu care imi da informatii despre fiecare cutremur din lume, btw, am primit mail imediat dupa cutremur tongue.gif

Da, dupa ce vei fi ingropat pana in gat in moloz o sa iti beep-uie si calculatoru: "You've got mail!", subject: Ruuuuuuun nigga! The shit has hit the fan!

Link to comment

Nu e genul ala de serviciu, mai mult e pt seismologi sau oameni care lucreaza in domeniu, ca sa fie la curent cu cutremure. Nu e de avertizare inainte sa vina cutremurul, oricum pana vine mailul esti deja in cadere libera. Daca vrei site-ul, cauta pe google numele institutului care a trimis mailul, il gasesti in postul lui alecs.

Apropo stie cineva un serviciu din ala de alerta prin SMS, la cutremur? Am auzit anul trecut sau cand a fost ala, ca cineva a primit SMS cu un minut inainte sa se simta cutremurul... Sunt curios cat costa serviciul asta, daca stiti vreun site ceva... macar nu te prinde cu ulei incins in mana sau tocmai cositoreai o placa video tongue.gif

Apropo tocmai acum e pe Realitatea TV emisiune de cutremure, cu interviuri si din astea, pe scurt a zis ca astfel de cutremure mici pot avea doua cauze: eliberare de energie, care e de bine ca inseamna ca nu se strange pt un din ala mare, sau din contra, o incretire a scoartei care dupa un timp se va "relaxa" printr-un din ala mare. Asa ca degeaba ne bucuram si de din astea mici, nu conteaza.

Link to comment

Eu nu l-am simtit. De altfel nu cred ca l-a simtit cineva la Sibiu! Dar cine stie...

Doamne fereste de mai rau!  eusa_pray.gif

in Podisul Transilvaniei cutremurele nu prea se simt, de fapt nu se simt deloc ...este singura zona care nu este si nici nu va fi afectata de vreun cutremur !!!

Ele se simt cel mai mult in zona Baraganului (unde stau eu sad.gif ), Moldovei , Bucurestiului

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...