Jump to content
nwradu

A aparut laptopul de 100 de dolari

Recommended Posts

Primul laptop de 100 de dolari din lume

La summit-ul Organizatiei Natiunilor Unite (ONU) de la Tunis, Nick Negroponte, fondatorul MIT Media Lab, intentioneaza sa prezinte publicului prototipul functional al noului sau aparat, un laptop care ar costa 100 de dolari, informeaza International Herald Tribune. Scopul pe care si l-a propus Nick Negroponte si alti cercetatori din cadrul MIT este sa ofere instrumentele esentiale intr-o lume moderna milioanelor de copii si tineri dezavantajati de conditiile financiare precare, cum ar fi cei din statele africane.

Sistemele ar trebui produse in cantitati record, de ordinul milioanelor de unitati, iar guvernele statelor implicate in proiect vor fi primii clienti ai acestui calculator. Pana acum, presedintele Braziliei, Luiz Ignacio „Lula“ da Silva a fost de acord sa cumpere un milion de unitati, a afirmat Negroponte, citat de CNN. Chile, Argentina si Thailanda sunt urmatoarele pe lista. Negroponte spera sa poata incepe productia in cursul anului viitor, iar volumul de unitati ar ajunge la cateva zeci de milioane in 2007.

Laptop-ul de 100 de dolari este un aparat nepretentios, cu un ecran de 7 inci, destinat pentru editarea de texte si Internet. Nu are hard drive, folosind in locul acestuia o memorie flash ca la aparatele de fotografiat digitale. Procesorul, fabricat de AMD, atinge o putere de 500 de megaherti.

Totusi, pana acum campanii similare de apropiere pe plan informatic a tarilor in curs de dezvoltare, de natiunile avansate din punct de vedere economic si tehnologic, au fost sortite esecului

sursa: Averea

Laptop-ul de 100 de dolari nu va putea fi vandut in tara noastra

Laptop-ul de 100 de dolari a fost lansat, in mod oficial, la Summitul Mondial privind Societatea Informationala (WSIS), ce a avut loc in Tunis.

Creat in mod special pentru milioanele de copii din tarile sarace sau in curs de dezvoltare, acest echipament are un procesor de 500 MHz (o putere de trei ori mai scazuta decat cel mai ieftin laptop de pe piata), doar 1 GB de memorie flash, nu HDD, sistem de operare Linux si un nou tip de ecran color LCD, extrem de ieftin - parametrii minimi, de unde a si rezultat costul redus al produsului respectiv. In schimb, este dotat cu port WIFI pentru a putea fi conectat la Internet.

Denumit "aparatul verde" datorita culorii sale, acest calculator a fost dezvoltat de Institutul pentru tehnologie din Massachusetts - SUA si poate fi extrem de atractiv pentru zonele sarace ale lumii, deoarece, in afara posibilitatii de alimentare de la reteaua de electricitate, functia de portabilitate a echipamentului poate fi obtinuta prin actionarea unor mici manivele dispuse in partile laterale ale tastaturii, pentru a obtine energia necesara in zonele in care elec-tricitatea nu este disponibila. Cu alte cuvinte, in forma actuala, laptop-ul functioneaza 10 minute pentru fiecare incarcare de un minut, avand si un adaptor pentru priza.

Dezvoltatorii acestui produs considera ca el ofera sanse educationale deosebite copiilor din zonele mai putin favorizate ale lumii. In acest sens, proiectul beneficiaza de sponsorizare din partea Google, ce a oferit un software global ce leaga laptop-urile impreuna si le conecteaza la Internet printr-o singura legatura.

In acest moment se poarta negocieri cu guvernele mai multor astfel de tari, intentionandu-se ca, intr-o prima etapa, sa se incheie parteneriate cu cate doua tari din America Latina, din Asia si Africa, discutiile fiind avansate cu Nigeria, Egipt, Brazilia, Argentina, Thailanda, China si India.

In paralel, se negociaza cu cinci companii ce ar putea fabrica aceste calculatoare portabile la preturi mici. Din pacate, pentru Romania vestile sunt destul de triste deocamdata, aceste produse nefiind in masura sa intre pe piata locala pentru ca anumite componente nu sunt conforme cu standardele CE.

sursa: Romania Libera

Link to comment

adevarul este ca la 100 de dolari, fara hard...(ma rog..flash) si altele...e un fel de agenda electronica..dar e totusi convenabil pt cineva care are nevoie de un mini calculator...

dintr'o 100 $ tre sa'si scoata si ei ceva iti dai seama biggrin.gif

daca merge yahoo pe el , isi merita banii

Link to comment

dap am citit stirea despre laptopul "minune" cu mai mult timp in urma, ce pot sa zic, e interesant, dar mai bine de 3 milioane iei un calculator desktop... de ex. in Ro poti sa cumperi de 3 milioane un procesor de 750, 64 ram, placa video 32 mb... hard de 20... ma rog 3.5 milioane cel mult biggrin.gif aa si plus monitor...

Deci nu stiu daca intr-adevar e un chilipir laptopul ala... biggrin.gif

Link to comment

dap am citit stirea despre laptopul "minune" cu mai mult timp in urma, ce pot sa zic, e interesant, dar mai bine de 3 milioane iei un calculator desktop... de ex. in Ro poti sa cumperi de 3 milioane un procesor de 750, 64 ram, placa video 32 mb... hard de 20... ma rog 3.5 milioane cel mult biggrin.gif aa si plus monitor...

Deci nu stiu daca intr-adevar e un chilipir laptopul ala... biggrin.gif

cu 3 milioane nu iei nici un monitor acceptabil ..gen 17 inchi..(poate la third hand)

nici procesorul este mai scump, dar depinde de unde il iei..la 3 milioane, iei un 500 de mhz, dar cum am spus, totul depinde de unde il iei..

Link to comment

Oricum e super tare smile.gif . Un Mobil destept sau un PDA sare lejer de suta de dolari. Si s-avem pardon... cu asta chiar faci economie! Nici nu-i nevoie sa-l bagi la priza smile.gif dai la manivela si el merge. Sunt interesat daca fa fi acceptat pe piatza europeana de Consiliul Europei... daca apare in Romania... imi iau si eu unu happy.gif Merita, fara dar si poate.

Link to comment

intamplator cunosc o firma care vinde SH de marca:

PIII 500 MHz DESKTOP, 128 RAM, 8,4 GB HDD, CD-ROM, Sound, USB, Tastatura, Mouse, Cablu alimentare

PRET : 199 RON

+ 1 monitor de 15" = 50 RON

=

100 para investiti mult mai bine

iar fara monitor:

PIII 800 MHz COMPAQ DESKTOP, 128 RAM, 10 GB HDD, CD-ROM, Sound, USB, Tastatura, Mouse, Cablu alimentare

PRET : 349 RON

parerea mea e ca rashnitza aia nu merita 100 para

Link to comment

Osirus, la rashnitza... rashneshti... Desktop-ul iti mananca bani si prin plata curentului. In plus, e portabil (asta face toata diferentza... ).

Comp alea care le-ai prezentat tu sunt... slabutze smile.gif (to say the least). Si sunt Desktop.

Gandeste-te k nu poti cumpara un Laptop (care inca sa functzioneze) sub 300-400 $.

Un PDA sub 100$ nu are prea multa functzionalitate. Unul serios este peste 200$.

La pretzul de 100$ e... imbatabil...

Chiar daca momentan este vandut doar pe pietzele tzarilor foarte sarace, presupun k mai devreme sau mai tarziu va aparea si in alte parti ale lumii.

Link to comment

No, you don't get it... ca si idee, laptopul de 100$ e incredibil. Daca se dovedeshte a fi si fiabil, e extraordinar, va avea super succes si ii va face pe creatorii lui super bogati (de parca MIT nu e suficient de bine finantzat happy.gif ).

Ce faci dak iei ram? faci upgrade la comp-ul desktop, dar poti sa te duci cu ala in Somalia? Nu cred... n-au prize smile.gif

Link to comment

si cum dreq faci ? incepi sa dai la manivela aia ca sa poti sa scrii 2 cuvinte dupa ce se termina bateria ? .. pana la urma daca ai nevoie de un calc portabil iti iei un laptop si gata

Ceva de genu biggrin.gif

Oricum eu sunt deacord cu The_Wizard mai bine mai pui ceva pe asta actual

Sincer si eu cred ca o sa apara in toata lumea iar chestia cu manivela e bduh.gif rau

Link to comment

ma indoiesc:smart_one Soul Master 197(0) ... nu poti sa tii tarcu singur 24.gif ...

ontopic... mi se pare super tare realizarea... faptul ca merge 10 minute dupa ce dai la manivela un minut e ok... nu faci consum de curent tongue.gif ... ganditi-va ca o sa evolueze... peste 10 ani parca vad procesor de 2-3 Ghz si 1 giga ram pe ele biggrin.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...