Jump to content
{JM}Alex Lifetaker

Mai este cineva din "vechea garda"?

Recommended Posts

Va salut!
Mai este cineva din vechea garda, 2004-2005, de pe vremea cand linkmania era abia la inceput, iar RDS contoriza traficul de internet?  Good old times...

Aveam un clan de Jedi Academy, Jedi Masters se numea... mi-ar placea sa revina serverul de JA, inca se mai poate juca, grafica e la nivel de Quake 3, GTA - San Andreas, cam pe-acolo. Cred ca inca ar fi pasionati de acest joc.

In caz ca va citi un moderator acest mesaj - nu imi pot vedea topicurile deschise, sunt nostalgic si as vrea sa le recitesc. Primesc mesajul "Ne pare rău, este o problemă. Nu ai permisiunea să vezi acest conținut.
Cod eroare: 2F173/H". Vreo solutie?

 

 

Edited by {JM}Alex Lifetaker
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 12:06 AM, {JM}Alex Lifetaker said:

In caz ca va citi un moderator acest mesaj - nu imi pot vedea topicurile deschise, sunt nostalgic si as vrea sa le recitesc. Primesc mesajul "Ne pare rău, este o problemă. Nu ai permisiunea să vezi acest conținut.
Cod eroare: 2F173/H". Vreo solutie?

 

 

Fuse si se duse... vezi Wayback Machine sau alternative pentru relicile trecutului, desi nu cred ca-s prea multe indexate.

Link to comment
Share on other sites

La 11.01.2021 la 0:06, {JM}Alex Lifetaker a spus:

Va salut!
Mai este cineva din vechea garda, 2004-2005, de pe vremea cand linkmania era abia la inceput, iar RDS contoriza traficul de internet?  Good old times...

Aveam un clan de Jedi Academy, Jedi Masters se numea... mi-ar placea sa revina serverul de JA, inca se mai poate juca, grafica e la nivel de Quake 3, GTA - San Andreas, cam pe-acolo. Cred ca inca ar fi pasionati de acest joc.

In caz ca va citi un moderator acest mesaj - nu imi pot vedea topicurile deschise, sunt nostalgic si as vrea sa le recitesc. Primesc mesajul "Ne pare rău, este o problemă. Nu ai permisiunea să vezi acest conținut.
Cod eroare: 2F173/H". Vreo solutie?

 

 

Wow, Jedi Academy 😀. Mi-a (re)venit cheful anul trecut si am studiat situatia, aparent prin 2013 Raven Software au facut public codul sursa de la Jedi Academy si Jedi Outcast. Exista un proiect open-source care isi propune sa repare buguri si sa mentina jocul playable, ii zice OpenJK si inca e e cat de cat activ. JA+, modul care rula pe serverele LM n-a mai fost updatat, dar cineva a facut JA++ care e la fel, doar ca mai bun. Problema e ca e mort site-ul oficial si trebuie sa ti-l compilezi singur (been there done that). In final am reusit cu toate, am gasit si-un Docker container ce m-a lasat sa hostez un server pe Debian, am descarcat niste harti vechi si i-am dat drumul: https://i.imgur.com/4cXXkJc.jpg

Am jucat cu un prieten cateva zile si cam aia a fost. S-au dus vremurile cand erau 3 servere de 20+ playeri pline, clanuri, event-uri, competitii 😀

Mai sunt cateva servere populate daca vrei sa joci cu cineva: https://jkhubservers.appspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Hello old people! 👋 Amuzant cum ne paleste doru dupa atata timp 😛 Am ajuns aici tot din curiozitate daca mai exista serverele sau comunitate de Jedi Academy. The memories... antrenamente, dueluri, clan wars, nu cred ca am mai fost obsedat de un joc precum JA de la JA incoace. 😄 

Destul de trist ca nu se pot accesa thread-urile de demult, erau pline de povesti faine si screenshot-uri.

(Despre forum-ul intern Jedi Masters, parca Joop (sau Exile?) aveau un backup, dar realistic e probabil si el gone forever.)

 

Un link rapid la wayback machine in caz ca mai cauta cineva.

Edited by BlackFire
Link to comment
Share on other sites

Da, dupa un timp te loveste nostalgia...

Au fost niste vremuri bune pentru fanii Star Wars. Jedi Outcast, Jedi Academy, Kotor... apoi Battlefront 1 si 2 (cele vechi, 2004-2005).

In prezent, noile aparitii din universul SW parca nu mai sunt atragatoare, cel putin filmele sunt absolut mediocre, facute doar pentru a aduce bani producatorilor. 

Pentru mine, raman doar cele 6 filme(cele 3 initiale plus cele 3 prequel-uri).

 

Ca orice lucru din viata, toate au un inceput si un sfarsit. Faptul ca am creat primul clan de JA din tara, a fost pentru mine un motiv de mare bucurie.

Din pacate, cam asta este... orice comunitate legata de un anumit joc se destrama la un moment dat.

Sa ne bucuram pentru ce a fost, ce a insemnat pentru noi si pentru  toate clipele frumoase petrecute pe serverul JA Linkmania.

Time to move on...

 

  • Thanks 1
  • LinkMania 1
Link to comment
Share on other sites

La 11.01.2021 la 0:06, {JM}Alex Lifetaker a spus:

 

Imi amintesc cat de cat.....prin 2006 am jucat si eu pe linkmania ceva star wars jedi academy... dar imi amintesc ce nebunie a fost si cu cupele Call Of Duty... yahoo messenger cu clanul 🙂. alea vremuri frumoase. Dar cred ca printre altele forumul ala activ de pe atunci plus interfata forumului vechi o sa imi ramana intodeauna in cap 🙂 Ah si sa nu uit warnurile primite de la domnul' Lancelot :))) 

 

 

PS: intrebare, intru rar pe aici de ceva timp. vad ca sunt inactiv sub nickname, cum rezolv asta? Daca ma poti ajuta cu un raspuns. 

Edited by RaifalM3n
Link to comment
Share on other sites

Intamplarea a fost ca am aflat de acest wayback machine (archive.org) si prima chestia care mi-a venit a fost sa verific linkmania. Nu am gasit ce-am vrut, dar am observat ca inca exista aceasta comunitate. Culmea ca am cotrobait prin forum si am gasit acest topic legat de "vechea garda". Au trecut vreo 10 ani de cand n-am mai intrat pe acest forum si inca mai recunosc cativa dintre cei care au postat aici. 

A fost fun la vremea lui acest forum. Imi aduc aminte ca am jucat MU si pe-atunci eram moderator cu titlu de profesor grafica. Ce caterinca :)))))

Salutare la toti in special cei din vechea garda. 🙂

Edited by Danny
Link to comment
Share on other sites

La 11.05.2021 la 1:22, RaifalM3n a spus:

PS: intrebare, intru rar pe aici de ceva timp. vad ca sunt inactiv sub nickname, cum rezolv asta? Daca ma poti ajuta cu un raspuns. 

Asa imi aparea si mie cand am postat topicul, intre timp mi-a disparut "inactiv", cred ca trebuie sa te loghezi mai des sau sa faci mai multe posturi.

Revenind...
Mi-am amintit si de anii petrecuti alaturi de Call of Duty 1 pe serverele Linkmania.

Inca mi se pare ca e cel mai reusit joc din seria CoD si imi aduc aminte cu mare placere de anumite harti... Pavlov, Carentan, Brecourt, Harbor, Railyard, Pow Camp... ce vremuri! Imi placea sa joc cu Mosin Nagantul la rusi ori cu Kar98 la nemti. Mai treceam si la un MP44 cand voiam mai multa actiune. 

Pot spune ca in materie de multiplayer, anii adolescentei mi-au fost "mancati" de Jedi Academy, CoD si DotA. Dota inca mai joc si acum - o harta cu boti(AI Map), dupa 17 ani de cand am inceput sa joc . Dota 2 mi se pare prea kitsch, prea colorata, prea copilaroasa, prea obositoare vizual. Nu m-a prins absolut deloc. 

Am devenit nostalgic, poate pentru anii tineretii, poate pentru lipsa grijilor legate de viitor si naivitatea aferenta varstei. Acum am tot ce-mi trebuie, dar mi-as dori sa fiu iar adolescent 🙂

Deh, trece vremea ... si noi suntem trecatori...

 

Edited by {JM}Alex Lifetaker
  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

La 19.12.2021 la 2:08, Lancelot a spus:

Heads up Dany boy 

I know you

Riffl3 acum nu-mi pare rau de warn-uri dar incerc sa le scot :)) 

hahaha.  Sa iei warning pe vremea aia era o onoare :)). Oricum nu o sa mai existe vremuri simple ca atunci. Noi am avut copilarie frumoasa 😉 Mai ales ca am prins inceputurile. 

Edited by RaifalM3n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...