Jump to content
Alyx

Princess Mononoke (1997)

Recommended Posts

princess-mononoke-1997-003-girl-strokes-deer.thumb.jpg.17ea379eac1abb4a08b50121c1ab1d48.jpg

Descriere: 

Spoiler

Într-o călătorie cu scopul de a găsi leacul pentru blestemul lui Tatarigami, Ashitaka se află în mijlocul unui război dintre zeii pădurii si Tatara, o colonie minieră. În această călătorie se întâlnește și cu Mononoke Hime.

Nota IMDb: 8.4/10
Gen: Animație, Aventură, Fantezie
Durata: 2h 14min
Actori: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka
Regizor: Hayao Miyazaki
Trailer: 

Nu cred că am vizionat până acum o animație făcută de către Hayao Miyazaki care să nu mă impresioneze într-un fel sau altul, nu știu dacă zic asta doar pentru că sunt fan anime dar un lucru este cert, Miyazaki este unul dintre cei mai buni în domeniu.
Animația este spectaculoasă și neobișnuită, cu elemente noi chiar și pentru Miyazaki și marchează o nouă plecare a stilului pe care îl puteți vedea în continuare în următorul său film, "Spirited Away" - mai multă natură, mai sălbatică, mai concentrat pe elemente din mitul și folclorul japonez.
Copiilor ar putea să le placă animația pentru stilul vizual, însă mă îndoiesc că mulți copii sub vârsta de 14 ani vor avea idee despre ce este vorba, iar uneori până și adulții ar avea nevoie să revizioneze animația pentru a întelege mesajul pe deplin.
Recomand tuturor celor cărora le plac animațiile și nu numai, însă vă sfătuiesc să vizionați animația în limba japoneză și cu subtitrare pentru o calitate mai bună.

IMDb
 

Edited by Alexx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...