Jump to content
Alyx

Escape from New York (1981)

Recommended Posts

portada.thumb.jpg.3814d4148b9f1247ee17a9fdc2497a1b.jpg

Descriere: 

Spoiler

 

În 1997, când președintele american se prăbușește în Manhattan, un deținut de la o inchisoare condamnat pentru jefuire de banci este trimis pentru a îl salva.

Nota IMDb: 7.2/10
Gen: Acțiune, Sci-Fi
Durata: 1h 39min
Actori: Kurt Russell, Lee Van Cleef, Ernest Borgnine
Regizor: John Carpenter
Trailer: 

Am vizionat Escape from New York și Escape from L.A acum mult timp, iar de curând am decis că merge să îmi reîmprospătez memoria.
Escape from New York a fost un film reușit pentru vremea lui, insă nu a îmbătrânit atât de bine precum succesorul acestuia, motiv pentru care nici nu mai impresionează o persoană care vizonează filmul pentru prima dată.
Kurt Russell a jucat rolul lui Snake Plissken peste așteptările mele, acesta fiind inspirație pentru caracterul Solid Snake din seria de jocuri Metal Gear Solid (MGS), iar în cele din urmă să nu îl uităm pe Donald Pleasence, un actor genial care ca de obicei nu dă greș.
Chiar dacă Snake Plissken este un personaj "dat dracului" (scuzați limbajul) acesta nu poate să transforme un film ok într-un film genial, în cele din urmă, Escape from New York este un film care merită vizonat pentru a ucide plictiseala, și nu slăvit ca pe o capodoperă.

IMDb

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...