Jump to content
Alyx

Inglourious Basterds (2009)

Recommended Posts

inglourious-basterds-1200-1200-675-675-crop-000000.thumb.jpg.013fcf0f075e7406bca6de04a6a112ca.jpg

Descriere: 

Spoiler

În Franța ocupată de germani, Shosanna Dreyfus privește neputincioasă cum familia ei este executată de colonelul nazist Hans Landa. Shosanna scapă ca prin urechile acului și fuge la Paris, unde își creează o nouă identitate ca proprietar și proiecționist de cinema. În altă parte a Europei, locotenentul Aldo Raine organizează un grup de soldați evrei pe care-i conduce într-o campanie de răzbunare împotriva naziștilor. Cunoscuți sub numele de "The Basterds", trupa lui Raine o adoptă pe actrița și agenta sub acoperire de origine germană Bridget von Hammersmark într-o misiune al cărei scop este lichidarea liderilor celui de-al treilea Reich.

Nota IMDb: 8.3/10
Gen: Aventură, Dramă, Război
Durata: 2h 33min
Actori: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth
Regizor: Quentin Tarantino
Trailer: 

Ar trebui să se inventeze un gen de film doar pentru Quentin Tarantino, deoarece nu cred că am vizionat un film regizat de acesta pe care să nu îl iubesc. Filmul nu este "historically accurate" deci să nu vă așteptați la un documentar. Christoph Waltz și Eli Roth și-au jucat rolul excelent, aceste două performanțe împreună cu violența tipică lui Tarantino, au creeat un film pe care l-am vizionat de nenumărate ori fără ca acesta să își piardă farmecul.

 

Calificat pentru Medalie Redactor amator (21.09.2018)

IMDb

Edited by Kitte
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...