Jump to content
ragnos_2006

Greva in invatamant

Recommended Posts

-De inghetat anu nu o sa inghete pentru ca nu cred ca profesorii ar vrea sa stea 1 AN fara salarii

-O sa avem vacanta de iarna pentru ca la cata lene e pe capu profesorilor in mod normal ma indoiesc ca ei vor venii in ajun sa ma invete pe mine chimie.

-Nu o sa scurteze vacanta de vara, la fel...nu cred ca ei vor sa stea mai mult la scoala.

Au facut greva treaba lor eu nu ma duc la scoala in weekend sau de sarbatori ca nu le convine lor salariile.

Link to comment

-De inghetat anu nu o sa inghete pentru ca nu cred ca profesorii ar vrea sa stea 1 AN fara salarii

-O sa avem vacanta de iarna pentru ca la cata lene e pe capu profesorilor in mod normal ma indoiesc ca ei vor venii in ajun sa ma invete pe mine chimie.

-Nu o sa scurteze vacanta de vara, la fel...nu cred ca ei vor sa stea mai mult la scoala.

Au facut greva treaba lor eu nu ma duc la scoala in weekend sau de sarbatori ca nu le convine lor salariile.

sa speram ca asa este...deja am pierdut 2 sapt sper sa nu le recuperam wink.gif

Link to comment

Dascalii au iesit din nou invingatori in razboiul cu Ministerul Educatiei. Ei au avut pana la urma castig de cauza. Tribunalul Bucuresti a amanat sentinta in acest proces, iar dosarul urmeaza sa fie judecat de Curtea Constitutionala.

Avocatii profesorilor au invocat neconstitutionalitarea incercarii ministerului de a declara aceasta greva ilegala. Ei spun ca astfel dascalii sunt obligati la munca fortata, fapt care incalca atat articole din Constitutia Romaniei cat si din Conventia Drepturilor Omului.

Mai mult, profesorii spun ca in cazul in care nu li se vor face dreptate si nu vor fi lasati sa continue greva sunt hotarati sa mearga mai departe la Curtea Europeana a Drepturilor Omului.

Presedintele Federatiei Spiru Haret, Gheorghe Izvoranu a spus imediat dupa decizia instantei ca este o mare victorie a sindicatelor din invatamant.

El sustine ca dascalii sunt dispusi in continuare negocierilor cu guvernul pentru a le rezolva doleantele.

http://www.hotnews.ro

Link to comment

Faza cu profa de info nu e CHIAR neobisnuita. si la mine in scoala generala unii copii mai bronzati de felul lor terorizau profesorii. Vina era a profesoarei respective ca nu isi facea simtita autoritatea printre copii... *cough* .. infractori in devenire *cough*.

dar daca nu se face nici saptamana viitoare, se ingheata anul....

wo00oo000t ???

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...