Jump to content
meetique

Detoxifierea Corpului Uman

Recommended Posts

  Termenul de detoxifiere nu are niciun sens în limbajul medical. Oamenii cred de cele mai multe ori că detoxifierea este acea idee prin care îți "speli" sistemul de impurități. Ei bine toată această poveste este o înșelătorie sau un concept pseudo-medical realizat în vederea vânzării anumitor produse. 
  După părerea mea singurele căi pentru a-ți menține un corp sănătos sunt dieta și exercițiile fizice. Leacurile perfecte pentru scăparea corpului de păcatele calorice, sau de stilul de viață fast-food, sunt legumele și fructele. Cum crezi tu că te poți menține sănătos? Ce remedii recomanzi în această circumstanță?

 

 

 

Link to comment

Salut , dupa cum ai mentionat mai sus conteaza si alimentatia dar si exercitiile fizice. In orice caz majoritatea alimentelor contin factori benefici cat si daunatori. Dar de preferat e sa mancam cat mai multe legume fructe alimente care contin enzime si cat mai pline de viata adica proaspete. Nu ai neaparat nevoie de carne o poti inlocui cu altceva de exemplu soia care este foarte sanatoasa. Iar exercitii fizice cel putin 1 ora pe zi . De exemplu merg la sala inainte fac un pic de cardio dupa incep sa-mi fac antrenamentu normal si de relaxare mai merge un tenis de masa. Oricum orice miscare este binevenita cel putin pentru mine , ma simt altfel. Iar in ultima vreme am inceput sa mananc mai multe fructe legume si sincer ma simt mult mai bine . Exista o carte Enzima Miracol cum sa ajungi sanatos la 100 ani e ceva doctor care e specializat pe stomac sa zic asa in care spune destul de multe adica iti da de gandit. 

  • Upvote 1
Link to comment

Atata timp cat mananci la un echilibru caloric in fiecare zi (sau deficit, surplus in functie de ce scop ai), asigurandu-te ca atingi toti micronutrientii (vitaminele, mineralele) si macronutrientii (proteine, carbohidrati(glucide) si grasime(lipide)) pe ziua respectiva si faci ceva miscare fie cardio sau sala, esti pe drumul bun.

 

Nu exista "diete secrete". Toate reclamele alea de genul "1 single trick", "DOCTORS HATE HIM" sunt prostii. Ce am scris mai sus e singurul lucru care functioneaza.

 

##boooooooot, tin sa mentionez ca soia si majoritatea legumelor nu au proteine complete; in sensul ca nu contin toti amino-acizii folositi de corp pentru a construi muschi.

Edited by himmix
Link to comment

Atata timp cat mananci la un echilibru caloric in fiecare zi (sau deficit, surplus in functie de ce scop ai), asigurandu-te ca atingi toti micronutrientii (vitaminele, mineralele) si macronutrientii (proteine, carbohidrati(glucide) si grasime(lipide)) pe ziua respectiva si faci ceva miscare fie cardio sau sala, esti pe drumul bun.

 

Nu exista "diete secrete". Toate reclamele alea de genul "1 single trick", "DOCTORS HATE HIM" sunt prostii. Ce am scris mai sus e singurul lucru care functioneaza.

 

##boooooooot, tin sa mentionez ca soia si majoritatea legumelor nu au proteine complete; in sensul ca nu contin toti amino-acizii folositi de corp pentru a construi muschi.

Un simplu exemplu iti dau . Uite un cal nu mananca carne da ? are muschi e fibrat tot ce vrei putere sa traga da ? Uita-te la un leu ala mananca doar carne ...

Asta tindem noi sa credem daca citesti cartea respectiva sa stii ca te pune pe ganduri mai ales in zilele noastre ca mancam doar E.Iar de diete ai dreptate trebuie sa mananci normal si cel putin de 3 ori pe zii plus miscare esti pe drumul cel bun.

Edited by boooooooooot
Link to comment

boooooooooot du-te tată la somn.

 

Auzi calul nu mănâncă carne și are fibra. Adevădar, dar mănâncă tu iarbă vezi dacă îți crește cât a calului. Vorbim de oameni aici.

 

Proteina animală (carne, ouă, lapte, etc.) e singura care are profilul complet de aminoaicizi. Proteina animală e singura care îți dezvoltă creierul.

Iar dacă mergi la sală deja trebuie și mai multă, dacă vrei să te dezvolți.

 

Cât despre detoxifiere, apă, cât mai multă apă, doar apă (nu cico, suculeț de portocale, etc).

  • Upvote 6
Link to comment

boooooooooot du-te tată la somn.

 

Auzi calul nu mănâncă carne și are fibra. Adevădar, dar mănâncă tu iarbă vezi dacă îți crește cât a calului. Vorbim de oameni aici.

 

Proteina animală (carne, ouă, lapte, etc.) e singura care are profilul complet de aminoaicizi. Proteina animală e singura care îți dezvoltă creierul.

Iar dacă mergi la sală deja trebuie și mai multă, dacă vrei să te dezvolți.

 

Cât despre detoxifiere, apă, cât mai multă apă, doar apă (nu cico, suculeț de portocale, etc).

Apropo de detoxifiere crezi ca merita un om de rand care are o dieta echilibrata sa tina o cura de detoxifiere?parerea mea ca nu, poate doar cei ce merg la sala si consuma multa proteina, care consumata in cantitati mari poate dauna sistemului nervos,ficatului, rinichilor si colonului.

Link to comment

Pentru detoxifiere se pot lua  si diverse suplimente. Un produs interesant este Untoxin. Produsul e facut din plante si  isi face efectul destul de rapid.

 

 

 

 

Te plătește careva să faci reclama la căcatul ăsta de supliment?

Pe lângă faptul că site-ul lor e plin de greșeli gramaticale, avem următoarele informații:

„Daca este folosit asa cum trebuie, Untoxin este un mod eficient si sigur de ati curata impuritatile din organism. Este recomandat sa bei 4 pahare cu apa in fiecare zi si Untoxin sa devina parte din cura de detoxifiere a organismului tau. De asemena sunt recomandate si exercitiile pentru a maximiza efectele pozitive”

Dacă bei apă și faci exerciții scoți „toxinele” din corp, care e efectul lu untoxin? Eu vreau să îmi rup ficatul cu alcool și pizza, să uit ce gust are apa și să nu fac sport.

În cazul ăsta nu o să iasă toxinele din tine, dar ei se scot pentru că tu „n-ai folosit cum trebuie suplimentul”.

Asta e ca reclamele alea, ia pastilele astea de slăbit, da ca să funcționeze trebuie să urmezi dieta asta și să faci efort.

 

Pe lângă asta, nu văd ce conține medicamentul. Dacă nu pui ingredientele pe site undeva vizibil e clar ceva suspect.

 

  • Upvote 2
Link to comment

Ce griji mai are și românul. Suntem ultimii la consumul de pastă de dinți și săpun din Europa dar suntem primii la tâmpeniile "alternative", de la leacurile care ne scapă de TOXINE din coadă de șoricel și scrot de veveriță până la talismanele de sute de euro care ne protejează și chestiile de plastic băgate în prize care ne reduc consumul de energie electrică. Cu toate că am încercat din răsputeri să analizez emisiunile pentru gospodine savante și discursurile stimatei doamne respectabile, Monica Tatoiu, nu am reușit să înțeleg care pisic sunt aceste substanțe toxice, ce formulă chimică au și cum anume reacționează cu presupusule leacuri. Este magie? Oare coada de iepure acvatic transparent emite un fel de soi de unde psiho-toxino-eliminatoare? 

Dezvăluirea incredibilă, cea mai spectaculoasă metodă de detoxificare pentru mămici sau ne-mămici: Ficat + apă + activitate fizică = POȚI SĂ BEI MAI MULT ALCOOL!

Link to comment

Sa nu confundam detoxifierea si slabitul. Vi se pare ca slabaturile nu au toxine? :) 

 

Apa este esentiala in procesele organismului si fara ea nu discutam de o viata sanatoasa. Lichide da, toate bune. Dar nu poti sa bei doar cola si sa zici ca ti-ai protejat rinichii si oxidat creierul. 

Pentru detoxifiere reteta este foarte simpla : 

1. Nu mai baga toate prostiile in tine 

2. Totul este "chimicala", nu exista nimic care sa aiba substanta si sa fie facut din altceva decat din elemente chimice. Read a book! 

3. Ce bagi in tine, aia va inota in sangele tau. Vrei artere groase, baga grasime! 

4. Bea apa. 2 pahare cand te trezesti, inca minim 4 pe parcursul zilei, un pahar cu apa cand te culci. Mai suplimenteaza cu alte lichide, respectand regula nr 3. 

5. Ai ficat pentru detoxifiere, daca nu il omori cu mancare grasa, cu substante care se gasesc si in detergent si bei apa conform regulii 4, el isi face treaba. 

Link to comment

Untoxin este o modalitate sigura, confortabila de detoxifiere a organismului, a ficatului si pentru a-ti imbunatati procesul metabolic de filtrare al rezidurilor, adica iti revitalizeaza corpul din interior. Odata cu varsta, corpul tau nu mai este capabil sa filtreze si sa curete toxinele din organismul tau. Untoxin este cel mai bun remediu pentru o cura de detoxifiere daca ai obiceiuri proaste in ale mancarii.

Personal, nu folosesc, insa m-am gandit ca e bine sa afli cu ce se ocupa mai exact untoxin. Iti recomand sa-l incerci pentru o saptamana sau doua si sa vedem daca apar rezultate. Te astept sa postezi aici schimbarile pe care le-ai intampinat dupa utilizare.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment

Untoxin, cacaxin si toate caca****le astea ca te scapa de toxine, cu cat e mai buna reclama cu atat se cumpara mai mult, voi chiar credeti in astea? Hai sa fim seriosi.


Vezi persoane pe zi ce trece mai multi (trist) pe strada care au o culoare galbejita si's vai de fundul lor pentru ca proteine, diverse anti-toxine, produse "naturaliste", diverse medicamente, hai sa fim seriosi,  toate sunt chimicale.

Luati si incearcati sa scoateti medicamentele, proteine, anti-toxine si ce mai aveti prin casa din viata voastra si incepeti sa practicati un sport, sa mancati bine, sanatos, cand mergi la munca (daca e o munca mai mult fizica) "o ceapa si o bucata de slanina", cand raciti lasati medicamentele si incercati cu metodele naturale care le foloseau bunicii vostrii si evitati sa mergeti la medici daca aveti diverse dureri minore sa va umple de medicamente. Vedeti atunci o viata sanatoasa si daca o sa mai aveti "toxine".

Eu in 24 de ani de zile am calcat de 3 ori in spital, toate 3 au fost operatii, odata la cap, hernie de disc si mana rupta niciodata mai mult de 3 zile, deja a 3-a zii ma puneam insuportabil si nu mai suportam acel miros de spital si in ciuda lucrurilor ca petrec foarte multe ore in fata la un ecran pentru ca "job" si fumez un pachet de tigari(tutun negru) pe zi si beau doua beri dupa ce ajung de la masa sau mai multe ma simt o persoana sanatoasa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...