Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

GoGUt

Mana pool dat peste cap !

Recommended Posts

Salut 

Am caracter SM nick : GoGUtkokA .  Am pus la energy cat stiam ca e maxim posibil adica 32767 si am observar ca mi s a dat mana peste cap, adica acuma am 700 mana in borcan  . Va rog daca se poate sa imi luatzi punctede la energy pana la 32000 cand aveam 60 k de mana in borcan. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest alionul

la mana nu e bug ca la hp... ce trece peste 65 k mana reincepe cu 0 1 100 700 etc.. asadar pune cum a zis mai sus,adauga mana +10 fata de cat ai acuma 32767 si va reveni la 32000.

Link to comment
Share on other sites

ti s-a dat peste cap pentru ca un "borcan de mana / hp" e maxim 64k sau cat , deci tu inca ai tot atata mana... din cate stiu eu , poate e bug :-?

 

e data peste cap , nu e doar bug vizual :) iti mananca potions alea de te-ndoaie :))

Link to comment
Share on other sites

poti pune pana in 32200 eu asa am si am 65280 si nu se da peste cap dar nici nu pun mai mult :) ai grija daca dai de multe ori peste cap ca puntele care le bagi le pierzi.

Si daca stiti la hp daca imi arata tot 3-5 k am defapt vreo 68-70k nu?

Link to comment
Share on other sites

Deci se va afișa maximum 2^16-1=65535 mana (adică 2 la puterea a 16-a, minus unu)
La 32368 energy (și fără iteme cu mana), un SM va avea 65534 mana la lvl 400.

La 32564 energy (și fără iteme cu mana), un MG va avea 65535 mana la lvl 400.

Link to comment
Share on other sites

dar dar e riscant daca schimbi vreun item, eu acuma am mai pus si eu pana la 65480 in caz ca schimb ceva item si pun cu mana in plus sa nu imi dea peste cap, si asa 20-30 puncte nu prea face diferenta, dar care e faza cu 2 la puterea a16a? ce legatura are calculul cu numarul dat?

Link to comment
Share on other sites

Ce legătură are calculul cu numărul dat? Valoarea de viață sau mana care este afișată este memorată într-o variabilă de tip unsigned int, având 2 bytes = 16 biți. Cum fiecare bit poate avea numai valori de 0 și 1, rezultă că pot exista numai 2 la puterea a 16-a = 2^16 = 65536 posibilități. Cum numărătoarea începe de la 0, rezultă un maxim de 65535 viață sau mana. În mod asemănător se poate explica de ce maximul de puncte (str, agi, vit, ene, cmd) este 32767 = 2^15-1. Apropo, dacă dai toate itemele cu mana jos revine cu siguranță la normal, așa că nu-ți fie teamă.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...