Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Wizardman

Sugestii pentru urmatorul DB

Recommended Posts

Stiu ca e mult de citit si imi cer scuze dar cei care nu ati citit tot va rog sa nu postati pt ca nu aveti cum sa intelegeti imaginea de ansambu.

 

 

Sugestiile urmatoare pun accentul pe

perseverenta jucatorului decat pe norocul acestuia fapt ce ar atrage mai multi jucatori

mai multa diversitate , interactiune , socializare

mai putin elite datorita noilor activitati pe care le pot avea playerii  

crearea unei  "monede de schimb" pt jucatorii mici.

determinarea jucatorilor de a lucra impreuna pt realizarea unor interese comune

 

 

1. Sugerez sa se scada xp pentru urmatorul db (exemplu: in loc de 15x sa fie 7x) si sa se creeze cate 1 spot nou in orasele low lvl cum ar fi lorencia , noria , devias , dungeon 1 si probabil lt1 , lt2 ... si pt playerii mari in kanturu 1 si 2 inca cel putin 5 spoturi noi in total

             

Avantaje: - playerii mici vor putea creste mai usor si in acest fel nu intervine frustrarea faptului ca  nu gasesc party, motiv pentru care multi playeri noi se lasa de joc in primele saptamani.

                             - playerii mari cu multe rr nu se vor plictisi pt ca vor face full de 2 ori mai greu

 

2. O alta sugestie ar fi gmo points/jwl/bok in BC 5,6 si 7 (ex: BC5=1bok+3;BC6=2b2s;BC7=10pct GMO)

 

 Avantaje : - se impart mai eficient jucatorii pe server

                  - se elibereaza spoturi/locuri la spoturi =>rotatii mai dese la partyuri pt ca merg in BC

                  - se creeaza o "moneda" de schimb pt jucatorii low lvl (ex:invitatiile in BC)

                  - castigatorii vor putea cumpara seal of ascension care va compensa exp scazuta 

           

       Dezavantaje : - nu vad deoarece propun doar in BC 5,6 si 7 gmo points nu si in restul bc-urilor in care playerii nu vor fi descurajati sa dea party pt ca in acele bc-uri nu se primesc numai chaos

 

                     Mentiune: imi amintesc ce frumos era mai demult cand stateai la rand sa prinzi loc in BC :)

                     si cat de bine puteai sa faci jwl chiar daca erai low lvl pt ca vindeai invitatii in bc la cei mari  

                     si nu le vindeai pe post ci le vindeai langa npc-ul BC-ului :D

 

3. De asemenea Rata dropurilor de iteme +lk la balgass sa creasca 

             Avantaje : - avand in vedere sugestia nr1. de scadere a ratei xp aceasta va fi compensata cu  

                                iteme +lk

 

4. Iar Symbol of Kundun sa fie mult mai greu de gasit decat acum.

               

                 - sa nu mai fie spoturi in kalima ci doar mobi de care sa poti trece doar cu ajutorul unui  

                 perfect party in care sa ai defence buff,attack buff,manashield,sweal,critical...

             Avantaj: - diversitate in ceea ce priveste caracterele

             

                 - la sfarsitul fiecarui lost map sa fie cate un boss din care sa cada asa :

                                                in k1 si k2 sa cada iteme exe care cad din bok+1

                                                in k2 sa cada iteme exe care cad din bok+2

                                                in k3 sa cada iteme exe care cad din bok+3

                                                in k4 sa cada iteme exe care cad din bok+4

                                                in k5 si k6 sa cada iteme exe care cad din bok+5

                                                in k7 sa cada iteme 380 (bossul sa fie foarte greu de omorat si de  

                                                asemenea si in acest caz sugerez ca rata itemelor 380 +lk sa creasca)

                 - pt ca aceasta ultima sugestie sa fie posibila ar trebui ca serverul sa anunte automat cand a fost omorat un boss si in ce kalima (exemplu: Wizzardman killed Lost Map 1 boss) si de asemenea serverul sa anunte automat si cand reapare bossul (exemplu: Lost Map 1 has been envaded)

                                                                    SAU

                 - pt ca aceasta ultima sugestie sa fie posibila ar trebui schimbat modul de intrare in lost map in sensul ca party-ul care a deschis poarta poate intra intr-un alt lost map decat cel in care a intrat un alt party anterior.Deci fiecare player/party sa intre intr-un lost map separat.

   In cazul amelor situatii va trebui sa se creeze un timeline dupa expirarea caruia jucatorii sa fie teleportati in devias(ex: 20 minute la dispozitie pt terminarea eventului si omorarea bossului)

         Avantaje: - creste interactiunea dintre jucatori datorita partyurilor din care => mai multa socializare

 

5. Combinatorul de jwl din devias sa combine si bok-urile si celelalte jwluri si sa poti sa ai stack si de 90 nu doar de 30 cum e acum.

         Avantaje: - se elimina scam-urile

 

In concluzie avem nevoie  : - de o persoana cu experienta pt realizarea acestor modificari

                                                 - moderatorii/playerii sa isi puna suportul in spatele acestor  

                                                   idei ca sa poata sa fie impinse pana la persoana potrivita

 

Aceste idei au doar caracter sugestiv nu le-am luat de pe nici un alt forum am dorit doar sa-mi exprim parerea despre cum mi-ar placea mie sa fie un server de mu.

 

Astept critici motivate si pareri cu privire la care ar fi dezavantajele :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e mult de citit si imi cer scuze dar cei care nu ati citit tot va rog sa nu postati pt ca nu aveti cum sa intelegeti imaginea de ansambu.

 

 

Sugestiile urmatoare pun accentul pe

perseverenta jucatorului decat pe norocul acestuia fapt ce ar atrage mai multi jucatori

mai multa diversitate , interactiune , socializare

mai putin elite datorita noilor activitati pe care le pot avea playerii  

crearea unei  "monede de schimb" pt jucatorii mici.

determinarea jucatorilor de a lucra impreuna pt realizarea unor interese comune

 

 

1. Sugerez sa se scada xp pentru urmatorul db (exemplu: in loc de 15x sa fie 7x) si sa se creeze cate 1 spot nou in orasele low lvl cum ar fi lorencia , noria , devias , dungeon 1 si probabil lt1 , lt2 ... si pt playerii mari in kanturu 1 si 2 inca cel putin 5 spoturi noi in total

             

Avantaje: - playerii mici vor putea creste mai usor si in acest fel nu intervine frustrarea faptului ca  nu gasesc party, motiv pentru care multi playeri noi se lasa de joc in primele saptamani.

                             - playerii mari cu multe rr nu se vor plictisi pt ca vor face full de 2 ori mai greu

 

2. O alta sugestie ar fi gmo points/jwl/bok in BC 5,6 si 7 (ex: BC5=1bok+3;BC6=2b2s;BC7=10pct GMO)

 

 Avantaje : - se impart mai eficient jucatorii pe server

                  - se elibereaza spoturi/locuri la spoturi =>rotatii mai dese la partyuri pt ca merg in BC

                  - se creeaza o "moneda" de schimb pt jucatorii low lvl (ex:invitatiile in BC)

                  - castigatorii vor putea cumpara seal of ascension care va compensa exp scazuta 

           

       Dezavantaje : - nu vad deoarece propun doar in BC 5,6 si 7 gmo points nu si in restul bc-urilor in care playerii nu vor fi descurajati sa dea party pt ca in acele bc-uri nu se primesc numai chaos

 

                     Mentiune: imi amintesc ce frumos era mai demult cand stateai la rand sa prinzi loc in BC :)

                     si cat de bine puteai sa faci jwl chiar daca erai low lvl pt ca vindeai invitatii in bc la cei mari  

                     si nu le vindeai pe post ci le vindeai langa npc-ul BC-ului :D

 

3. De asemenea Rata dropurilor de iteme +lk la balgass sa creasca 

             Avantaje : - avand in vedere sugestia nr1. de scadere a ratei xp aceasta va fi compensata cu  

                                iteme +lk

 

4. Iar Symbol of Kundun sa fie mult mai greu de gasit decat acum.

               

                 - sa nu mai fie spoturi in kalima ci doar mobi de care sa poti trece doar cu ajutorul unui  

                 perfect party in care sa ai defence buff,attack buff,manashield,sweal,critical...

             Avantaj: - diversitate in ceea ce priveste caracterele

             

                 - la sfarsitul fiecarui lost map sa fie cate un boss din care sa cada asa :

                                                in k1 si k2 sa cada iteme exe care cad din bok+1

                                                in k2 sa cada iteme exe care cad din bok+2

                                                in k3 sa cada iteme exe care cad din bok+3

                                                in k4 sa cada iteme exe care cad din bok+4

                                                in k5 si k6 sa cada iteme exe care cad din bok+5

                                                in k7 sa cada iteme 380 (bossul sa fie foarte greu de omorat si de  

                                                asemenea si in acest caz sugerez ca rata itemelor 380 +lk sa creasca)

                 - pt ca aceasta ultima sugestie sa fie posibila ar trebui ca serverul sa anunte automat cand a fost omorat un boss si in ce kalima (exemplu: Wizzardman killed Lost Map 1 boss) si de asemenea serverul sa anunte automat si cand reapare bossul (exemplu: Lost Map 1 has been envaded)

                                                                    SAU

                 - pt ca aceasta ultima sugestie sa fie posibila ar trebui schimbat modul de intrare in lost map in sensul ca party-ul care a deschis poarta poate intra intr-un alt lost map decat cel in care a intrat un alt party anterior.Deci fiecare player/party sa intre intr-un lost map separat.

   In cazul amelor situatii va trebui sa se creeze un timeline dupa expirarea caruia jucatorii sa fie teleportati in devias(ex: 20 minute la dispozitie pt terminarea eventului si omorarea bossului)

         Avantaje: - creste interactiunea dintre jucatori datorita partyurilor din care => mai multa socializare

 

5. Combinatorul de jwl din devias sa combine si bok-urile si celelalte jwluri si sa poti sa ai stack si de 90 nu doar de 30 cum e acum.

         Avantaje: - se elimina scam-urile

 

In concluzie avem nevoie  : - de o persoana cu experienta pt realizarea acestor modificari

                                                 - moderatorii/playerii sa isi puna suportul in spatele acestor  

                                                   idei ca sa poata sa fie impinse pana la persoana potrivita

 

Aceste idei au doar caracter sugestiv nu le-am luat de pe nici un alt forum am dorit doar sa-mi exprim parerea despre cum mi-ar placea mie sa fie un server de mu.

 

Astept critici motivate si pareri cu privire la care ar fi dezavantajele :)

o sugestie destul de buna ,eu sunt PRO pentru totul ,daca ar fi fost sa adune toate ideeile toti playeri si nelamuririle ,aici sa-r fi ajuns ,adica la propunerea care ai facut-o tu,ca-m astea sunt toate ce lipsesc acum si ar completa mai mult activitatea pe server si interesul playerilor de a juca,ai avea ce face chiar daca nu ai party si ai putea creste si face jwl/zen/bok si tot ce acum "lipseste" unora care nu au speed si altele la invazii

Link to comment
Share on other sites

Ai cateva sugestii care sunt SF-uri pure. Esti limitat in schimbarea jocului de faptul ca fisierele serverului sunt compilate. Majoritatea modificarilor se fac cu olly in main. Deci chestii de genul: hai sa combinam bok-uril in stack-uri, etc.. nu o sa se intample...

 

   - sa nu mai fie spoturi in kalima ci doar mobi de care sa poti trece doar cu ajutorul unui  

                 perfect party in care sa ai defence buff,attack buff,manashield,sweal,critical...

 

- nu o sa se intample. Ce se va intampla: toti jucatorii astia se vor aglomera pe hartile unde vor putea sa faca singuri level. Fara sa depinda de altii. Si in loc de 5 harti cu activitate, vor fi 3 aglomerate, unde se va face PK, KS, preluari incorecte..

 

- pt ca aceasta ultima sugestie sa fie posibila ar trebui ca serverul sa anunte automat cand a fost omorat un boss si in ce kalima (exemplu: Wizzardman killed Lost Map 1 boss) si de asemenea serverul sa anunte automat si cand reapare bossul (exemplu: Lost Map 1 has been envaded)

 

- aceeasi poveste ca si la sugestia cu bok-urile. Exista event asemaantor in kantru.. se poate face ala :D

Link to comment
Share on other sites

exp mai mic = cea mai proasta idee , tu vrei sa stai 2 ani de zile sa faci full ? si apoi sa se si dea rr db ? :)) #-o :acute:

chiar asa,e destul xp cat ii akm gen 3 zile un rr e mega ok parerea mea nu cred ca are cineva chef sa dea 1 rr la saptamana...

Link to comment
Share on other sites

 

exp mai mic = cea mai proasta idee , tu vrei sa stai 2 ani de zile sa faci full ? si apoi sa se si dea rr db ? :)) #-o :acute:

chiar asa,e destul xp cat ii akm gen 3 zile un rr e mega ok parerea mea nu cred ca are cineva chef sa dea 1 rr la saptamana...

 

 

Sugestiile "vrem exp mai mic / exp mai mare, drop mai mic / drop mai mare" vor fi ignorate intotdeauna. si mi se pare normal. Pentru ca exista intotdeauna jucatori care vor mai usor si altora care le place mai greu. Nu poti sa asculti de 2-3 jucatori, ca saptamana cealalta va apare o sugestie cu "era mai bine inainte". Preferinte de genul asta ar fi mai bine pastrate pentru serverul privat, instalat pe calculatoru de-acasa :) 

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...