Jump to content
AngeL

Care înseala mai mult și de ce?

Recommended Posts

În opinia dumneavostră care înșeală mai mult, bărbatul sau femeia, care sunt motivele pentru care înșeală? 

 

Acest topic este făcut în ideea de a ne spune părerea pertinentă, fără jigniri, fără dispute între sexe, fără flame sau spam.

 

-Fiecare post va fi însoțit și de un comentariu.

-Comentariile gen: ”femeia”, ”bărbatul”, ”el”, ”ea”.. etc. sunt considerate spam și se vor penaliza in conformitate cu regulamentul secțiunii.

Link to comment
Share on other sites

Aceasta intrebare nu prea isi are rostul...stim cu toti foarte bine ca BARBATUL inseala...si ca sa ne "scapam", din simplu motiv ca nu putem fi monogami. :D

Acum serios,motive sunt de toate felurile si de o parte si de cealalta....dar barbatul pana nu isi da in petec, nu poate fi barbat.

Eu am o vorba...."adica noi sa le f...m pe toate,si pe ale noastre nimeni"....cam asa am vrea noi... :tiphat:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Marco™

De aceeasi parere sunt si eu , barbatul in seala primul pentru a-si arata superioritatea , iar dupa aceea daca este inselat de partenera ramane dezamagit si suparat . :))) Epic. 

Link to comment
Share on other sites

Circulă o vorbă că bărbaţii au un spirit de vânători, nu neg, dar cred că şi femeile abia aşteaptă să fie vânate, suntem oameni şi avem în sânge acest lucru.

De ce înselam? Cred că raspunsul este : noul!  Întotdeauna oamenii au fost in aceeaşi masură atraşi şi speriaţi de nou. Da: noul atrage, sperie, excită simţurile, le infierbântă, noul echivalează cu necunoscutul.

Fiinţele umane nu au fost create să fie monogame, ambii înseala în aceeasi măsură.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca persoana care inseala prima este cea care considera ca acel cineva de langa el/ea nu o mai satiface dintr-unul sau mai multe puncte de vedere. Consider ca o relatie se bazeaza pe anumite compromisuri pe care le faci pentru persoana iubita. In momentul in care dispare acea motivatie de a face compromisuri, cineva va ajunge sa insele.

Link to comment
Share on other sites

Sincer multi spun ca femeile inseala primele, ba altii spun ca barbatii inseala primii. Nu cred ca asta e o regula. Eu nu am inselat niciodata si chiar daca am avut ocazia nu am profitat doar din simplu motiv ca nu voiam sa am pe constiinta acest lucru si eram nelinistita si tot ma dateam de gol. Eu chiar daca nu primeam de la persoana iubita dragostea pe care mi-o doream tot nu inselam pentru ca nu-mi sta in fire si nu mi se pare normal.

 

Poate unele fete (poate si la baieti e lafel) inseala pentru ca nu isi iubesc partenerii sau nu primesc dragostea care si-o doresc si primesc de la altcineva. Daca nu am facut asta pana acum nu stiu exact sa spun motivul pentru care inseala unele persoane si nici nu vreau sa incerc asta ca sa imi dau seama cum gandesc. Si nu cred ca o persoana greseste ca nu inseala, sa inseli e o greseala, sa fi fidel nu inseamna sa fi prost, inseamna ca apreciezi ce ai langa tine.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu cred că unul sau altul dintre sexe sunt net în avantaj în domeniul ăsta. Tendința e să se acorde bărbatului „meritul” de a înșela mai mult, dar eu cred că e o chestiune falsă. Bărbații sunt poate mai lăudăroși pe tema asta și mai puțin iscusiți în arta asta de a înșela, adică sunt prinși mai des. :) Iar monogamia este o creație socială, nu una naturală, deoarece prin fire nu suntem neapărat monogami. Ba în unele culturi monogamia nici nu este neapărat o valoare socială, vezi culturile arabe de exemplu.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa umpic. tu vrei sa spui ca femeiile sunt mai sirete si ele nu se lasa prinse? Nu cred asta. "Minciuna are picoare scurte." Si oricat ai incerca sa ascunzi ceva tot se afla. Intradevar baietii se lauda foarte mult pe tema asta, de parca cine stie ce lucru "tare" ar sa inseli. Pentru ca am auzit multi baieti ca spun "cum mai sa nu iti inseli prietena?", asta e prostie. De ce sa iti inseli partenerul/a daca primesti tot ce ai nevoie? Inainte sa inseli pe cineva la asta ar trebuii sa se gandeasca toti.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am auzit multi baieti ca spun "cum mai sa nu iti inseli prietena?", asta e prostie

Adevar graiesti =)) , buna asta. Treba e ca in marea majoritate a cazurilor inselatul nu are la baza motivul ca nu primesti tot ce ai nevoie. De multe ori nebunia te apuca ori cand te plictiseti ori cand tanjesti ca disperatu/a dupa ceva nou. Sau dupa ceva mai frumos , depinde de caz.

Eu zic ca ambele sexe insala in aceiasi masura. Intradevar barbati ies in evidenta prin suferinta asta maxima pe care o aruncam de la uni la alti cand plesnim cate ceva . Dupa care afla mandra , intram in depresie in bautura in alte filme si majoritatea cazurilor se termina la stirile de la ora 5. Si in treaba asta suntem maximi . Maximi am zis !!

Link to comment
Share on other sites

Barbatii inseala pentru a se simti de valoare, importanti, apreciati si siguri pe ei. Barbatilor le place sa castige. Sotii care au avut aventuri spun ca se simt ca si cand nu ar putea sa castige acasa. Nu este vina sotiilor si nu este un joc in care sa dai vina pe cineva. Femeile cred ca daca isi apreciaza prea mult partenerii, barbatii vor inceta sa faca lucruri frumoase pentru ele. Se pare ca este adevarat exact opusul.

Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa umpic. tu vrei sa spui ca femeiile sunt mai sirete si ele nu se lasa prinse? Nu cred asta. "Minciuna are picoare scurte." Si oricat ai incerca sa ascunzi ceva tot se afla. Intradevar baietii se lauda foarte mult pe tema asta, de parca cine stie ce lucru "tare" ar sa inseli. Pentru ca am auzit multi baieti ca spun "cum mai sa nu iti inseli prietena?", asta e prostie. De ce sa iti inseli partenerul/a daca primesti tot ce ai nevoie? Inainte sa inseli pe cineva la asta ar trebuii sa se gandeasca toti.

Nu am spus ca ar fi mai șirete, am spus doar că bărbații sunt ceva mai lăudăroși și poate de aceea sunt prinși mai des. Din motivul ăsta am spus că sunt ceva mai puțin iscusiți. Dacă e până acolo, nu se lasă nici unii nici alții prinși :)) .

Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa umpic. tu vrei sa spui ca femeiile sunt mai sirete si ele nu se lasa prinse? Nu cred asta. "Minciuna are picoare scurte." Si oricat ai incerca sa ascunzi ceva tot se afla. Intradevar baietii se lauda foarte mult pe tema asta, de parca cine stie ce lucru "tare" ar sa inseli. Pentru ca am auzit multi baieti ca spun "cum mai sa nu iti inseli prietena?", asta e prostie. De ce sa iti inseli partenerul/a daca primesti tot ce ai nevoie? Inainte sa inseli pe cineva la asta ar trebuii sa se gandeasca toti.

Nu am spus ca ar fi mai șirete, am spus doar că bărbații sunt ceva mai lăudăroși și poate de aceea sunt prinși mai des. Din motivul ăsta am spus că sunt ceva mai puțin iscusiți. Dacă e până acolo, nu se lasă nici unii nici alții prinși :)) .

 

:rofl2:

 

Bărbații înșeală mai des cu femeiile altora (if you know what i mean ;) ). Au ”gura spartă” și din cauza asta sunt prinși mai des ca femeiile, mai au obiceiul să arăte și cu ”degetul” să fie siguri că au specificat persoana corectă, de multe ori  ei se dau singuri de gol.

Nu mă duc mai departe, tatăl meu când avea un pic la bord, în somn spunea tot. Așa l-a prins mama că o înșeală, :))

Din punctul meu de vedere, ambele sexe înșeală la fel, diferența o face discreția. :tongue:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este o regulă ca într-o relație să înșele bărbatul sau femeia. Cel care este înșelat deobicei are jumătate din vină, restul aparținând normal celui care a înșelat. Dacă a înșelat nu înseamnă că e femeie/bărbat ușor/ă, doar că a văzut ceva pe care tu nu ai putut să îl oferi, de cele mai multe ori din punct de vedere emoțional. Nu discutăm despre situațiile gen Monica Columbeanu și cu Irinel, acolo se știe clar care este problemă.

Link to comment
Share on other sites

Nu este o regulă ca într-o relație să înșele bărbatul sau femeia. Cel care este înșelat deobicei are jumătate din vină, restul aparținând normal celui care a înșelat. Dacă a înșelat nu înseamnă că e femeie/bărbat ușor/ă, doar că a văzut ceva pe care tu nu ai putut să îl oferi, de cele mai multe ori din punct de vedere emoțional. Nu discutăm despre situațiile gen Monica Columbeanu și cu Irinel, acolo se știe clar care este problemă.

 

Adevarat! Nu cred ca partenerul/a te inseala fara vreun motiv. Trebuie sa aiba un motiv anume si nu cred ca motivul ar fi ca "l-a luat valul", asta e imposibil.

Link to comment
Share on other sites

catutzy, asta mai apare la băutură, dar deja dăm în alte bălării și mi se pare cel mai penibil motiv: "eram beat." Alții poate nu pot fi statornici și trebuie să zboare din floare în floare, altora li se pare cool, dar firește, există și lipsuri în relație care duc la înșelat. 

Link to comment
Share on other sites

catutzy, asta mai apare la băutură, dar deja dăm în alte bălării și mi se pare cel mai penibil motiv: "eram beat." Alții poate nu pot fi statornici și trebuie să zboare din floare în floare, altora li se pare cool, dar firește, există și lipsuri în relație care duc la înșelat. 

 

Asa e poate altii nu stiu sa isi construiasca o relatie stabila si pur si simplu nu se multumesc doar cu o fata. Si aici nu cred ca e vorba de maturitate, unii pot avea 50 de ani si tot si-ar insela sotia.

Link to comment
Share on other sites

Nici n-am pus problema maturității, nu văd să joace un rol foarte mare în înșelat. Să numești imatur un om de 40-50 de ani pentru că și-ar înșela soția e cam aiurea. Nemulțumirea asta față de o singură femeie/ un singur bărbat ar trebui mai degrabă discutată în cuplu...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

catutzy, 

asta mai apare la băutură, dar deja dăm în alte bălării și mi se pare cel mai penibil motiv: "eram beat." Alții poate nu pot fi statornici și trebuie să zboare din floare în floare, altora li se pare cool, dar firește, există și lipsuri în relație care duc la înșelat. 

 

Asa e poate altii nu stiu sa isi construiasca o relatie stabila si pur si simplu nu se multumesc doar cu o fata. Si aici nu cred ca e vorba de maturitate, unii pot avea 50 de ani si tot si-ar insela sotia.

 

Eu nu sunt pe concepția asta. Eu îi înteleg și pe cei care înșeală, nu contează sexul. Sunt anumite cazuri în care nu îți permiți să faci cu partenerul/a ceea ce ai face cu un străin, asta n-ar trebui să fie o scuză, dar se poate lua în calcul. Mulți și multe, din respect pentru cel/cea iubit/a nu își permit anumite poziții/perversiuni, în acest secol s-a pus mare accent pe acest fapt, din cauza complexelor în gândire multe cupluri se rezumă doar la un act sexual normal (partenerul/partenera căutând să-și satisfacă fanteziile). De aceea într-o relație serioasă trebuie să elimini complexele sexuale și să faci tot posibilul ca partenerul/a să fie satisfăcut/ă.

Au trecut vremurile lui bunica, când se ascundeau după o căpitză de fân și își consumau iubirea. Atenția la necesitatea partenerului/partenerei sunt foarte importante într-o relație.

 

E ca și cum ai pune-o pe tanti Mărie să se îmbrace în latex și i-ai da biciu în mână. :rofl2:

Ar zice c-o trimiți la vaci. :))

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...