Jump to content
skydiver

Romanita Iovan

Recommended Posts

Vila de lux a creatoarei Romanita Iovan a fost mediatizata in ultima saptamana ca o «invitatie la jaf». Un hot a intrat in casa si a platit cu viata

RECLAMA. LEGITIMA APARARE. INVITATIE LA MOARTE!

Lidia Popeanga, Al. Racoviceanu

Ieri noapte, s-a produs un eveniment care ar putea schimba perceptia romanilor asupra unui concept juridic, pana acum strain noua: legitima aparare. Un barbat a surprins un hot in casa lui. Speriat, hotul a vrut sa fuga. Barbatul a luat dintr-un dulap o arma de vanatoare si, cinci minute mai tarziu, hotul zacea mort in curte, avand capul zdrobit de alice. Acelasi caz ar putea schimba si perceptia vedetelor din Romania asupra dorintei de a iesi in evidenta.

Barbatul care a manuit arma de foc este Adrian Iovan, sotul creatoarei de moda Romanita Iovan. Fie din intamplare, fie pentru ca ea urma sa-si prezinte o colectie haute couture, casa familiei a facut obiectul mai multor reportaje. Unele dintre ele au fost atat de amanuntite incat hotii nu mai aveau nevoie de nici un filaj pentru a afla ce este in aceasta casa si cum este ea organizata. In ciuda acestor materiale de presa, sotii Iovan au uitat in noaptea de miercuri spre joi pana si sa activeze sistemul de alarma.

Povestea urmelor

Principalele elemente ale cazului sunt deja cunoscute de toata lumea. Un hot - identificat in persoana lui Bogdan Florin Iancu, in varsta de 27 de ani, cunoscut recidivist – a intrat in casa sotilor Iovan pe unul din geamurile de la subsol. Nu se stie daca tanarul mergea prin cartierul Primaverii in speranta ca va gasi ceva de furat si atunci a observat fereastra deschisa sau daca aflase de bogatiile din casa creatoarei si a cautat doar o solutie de a intra inauntru.

Exista semne care demonstreaza ca el a tintit special aceasta casa. La poarta sunt doua becuri cu senzori, avand ca suport doi ingerasi. Hotul l-a atins pe unul dintre ei si i-a rupt o aripa, spargand si abajurul de la bec. Desi in apropiere este Ambasada Angliei, nimeni nu a sesizat zgomotul. Poate ca atunci hotul a inteles ca poate fura linistit din casa.

In subsol, hotul nu a gasit nimic de furat. A urcat un etaj. A ravasit hartiile de pe un birou. S-a dus la primul etaj de unde a luat un ceas barbatesc. Apoi la etajul al II-lea a intrat intr-o camera, de unde a luat de pe o masa cateva gablonturi, despre care sigur a crezut ca sunt bijuterii de valoare.

Ultima camera pe care voia sa o scotoceasca a fost dormitorul sotilor Iovan.

«Versiunea» de pe cadavru

Urmatoarele semne care vorbesc obiectiv despre filmul evenimentelor sunt pe cadavrul lui Bogdan Florin Iancu. Dupa ce a ajuns in dormitorul sotilor Iovan, trezindu-i, hotul s-a speriat si a fugit spre bucatarie, care se afla un nivel mai jos. Versiunea din declaratii razbate foarte bine din interviul pe care Adrian Iovan ni l-a acordat ieri. Pentru ca marturia lui sa fie verificata, trupul barbatului ucis a fost dus la autopsie.Medicii legisti au observat ca Bogdan Florin Iancu avea un picior rupt. Probabil ca acest lucru s-a petrecut atunci cand a sarit de pe geamul de la bucatarie pe terasa, in minutul in care Romanita Iovan nu a reusit sa sune la Politie, fiind nevoie ca sotul ei sa formeze numarul.

Impactul l-a facut pe hot sa piarda un alt timp pretios. Este imposibil ca el sa se fi ridicat imediat si sa fi vrut sa-si continue fuga. Iovan a avut timp sa ia pusca de vanatoare si pistolul cu gaze. Hotul a vrut apoi sa fuga, escaladand balustrada terasei, tinandu-se de o teava de gaze. Iovan ajunsese langa el, a vrut sa-l loveasca si spune ca arma s-a descarcat.

La autopsie s-a constatat faptul ca focul ucigas a fost tras de la o distanta foarte mica. Snopul de alice nu a avut timp sa se desfaca prea mult, asa ca loviturile au fost concentrate in partea dreapta a craniului. Forta de impact l-a facut pe hot sa cada inspre stanga, s-a rostogolit peste balustrada si a cazut in curte, fiind gasit ghemuit, pe partea dreapta.

Loviturile, piciorul rupt si urma de impuscare, precum arma folosita si tubul incarcaturii trase sunt probe criminalistice importante pentru intelegerea acestui caz.

Echipa de anchetatori coordonata de procurorul criminalist Andreea Serbanoiu si comisarul-sef Lucian Guran urmeaza sa analizeze toate aceste probe, inainte de a decide daca Adrian Iovan s-a aflat sau nu in legitima aparare.

Sursa:Gardianul

Parerea mea este ca si-a meritat soarta jivina(hotul)

Problema este ca de acum sa nu inceapa o cursa a inarmarilor avind in vedere precedentul creat.

Sint curios cum se va demonstra ca arma s-a descarcat accidental !!

Link to comment

Bineinteles ca si-a meritat soarta hotul....si intr-adevar este legitima aparare....si sper sa ajungem si noi ca la americani:mi-ai incalcat proprietatea(privata) ai pus-o!!!! qleft1.gif

martafoi, cum poti sa zici ca si-a meritat soarta? crezi ca e ca acum 2000 de ani daca furai ceva te omorau direct? wtf

legitima aparare? no way, ala saracu incerca sa fuga si l-a prins asta in curte si l-a impuscat in cap!!!

Link to comment

l-a impuscat din greseala. a vrut sa-l loveasca cu pusca si s-a descarcat....cel putin asa declara ei acum. nu cred ca e vb de legitima aparare, fiindca putea sa-l lase in pace sa fuga si isi facea politia treaba dupa, il prindea si-l baga la zdup. ce mi se pare mie mai ciudat e faptul ca sora hotului este de acord cu ideea de legitima aparare si a declarat ca cel care i-a omorat fratele nu este raspunzator decat in fata lui Dumnezeu.....curios mod de a gandi. in mod sigur i-au inchis gura cu ceva bani, ca sa nu-i mai dea in judecata si sa le ceara daune.

Link to comment

Skydiver, comentariile tale dupa textul cu sursa, ca banuiesc ca nu scrie in Gardianul "Parerea mea este ca si-a meritat soarta jivina(hotul)

" biggrin.gif

Anyway, nu pot sa zic ca e vina cuiva ca a murit ala. In primul rand era la furat. Daca te trezesti in miezul noptii cu un hot in casa si ai o arma la dispozitie, nu cred ca mai apuci sa verifici daca e inarmat, daca fuge sau te ataca, daca asa si pe dincolo. Pusca se pare ca era cu alice, cam ghinion sa mori de la o din asta... Legea noastra e destul de dura in ce priveste legitima aparare, trebuie sa demonstrezi ca iti era amenintata viata... la americani pui semnul cu "cei care intra vor fi impuscati" si chiar poti sa faci asta...

Link to comment

martafoi, cum poti sa zici ca si-a meritat soarta? crezi ca e ca acum 2000 de ani daca furai ceva te omorau direct? wtf

legitima aparare? no way, ala saracu incerca sa fuga si l-a prins asta in curte si l-a impuscat in cap!!!

Stii tu vorba aia:"decat sa planga mama mai bine plange masa",se vede ca nu ai facut armata!!! biggrin.gif .In orice caz,daca se speria hotul si scotea el o arma,ii omora sau nu in casa lor???Mie,personal,chiar imi pare rau ca nu mai exista in Romania pedeapsa cu moartea......dar pe urma nu mai aveau aia de la Capital pe cine sa puna in clasamentele lor...

Link to comment

Ma asta este o arma cu 2 taishuri: daca luam din perspectiva sotilor Iovan ei au drepate....se trezesc noaptea si il vad pe ala la ei in casa, normal ca se apara. Daca te pui in locu hotului gandesti asa: ma prisara, dar acuma ce draq, io fugii si ei ma impusca in cap, pana la urma nu le facui nika

Link to comment

Hmmmm.......o stire de ultima ora smile.gif Se zice acuma ca Romanita ar fi avut o relatie amoroasa cu "hotul" si ca el ar fi venit de fapt sa se intalneasca cu ea nu sa fure. Iar sotul gelos, a pus mana pe pushca si BANG....headshot!!! Daca este asa, sotul ar trebui sa intre la parnaie mai multi ani dar cum suntem in Romania (o tara de kko) probabil ca o sa scape pentru ca are bani......Daca se mai tine presa de capu' lor se poate sa il bage daca nu..........slabe shanse.....sad.gif

Link to comment

Erau doar simple zvonuri, barfe scornite poate chiar de ziaristi. Si hai sa fim seriosi...la ce avere are aia, o si vad avand un amant recidivist si vai de capul lui. Uneori mai sar calul si ziaristii cu presupunerile...

Eu doar spuneam ce ziceau astia pe la TV ........

Link to comment

Interesant subiect. Nu ca as vrea sa iau apararea hotului, dar nici cu fapele domnului Iovan nu sunt de acord. Chiar am vazut ieri la TV ca o arma de vanatoare poate fi folosita doar in scopul vanatorii si nicidecum pentru autoaparare. Adrian Iovan, conform declaratiilor date la judecatorie, a iesit cu arma incarcata ca sa vada daca nu mai sunt si alti hoti in casa/curte, pentru ca incerca sa isi apere sotia, pana acu' totul ok, dar daca nu stia sigur ca mai sunt altii in casa, oare de ce a lasat-o pe Romanita singura in camera? Oare nu putea altul sa vina sa o atace? Alta chestie interesanta: el declara ca nu mai tine minte momentul descarcarii armei, pentru ca era obosit si buimacit. Din cate se spune, o parte a armei era intr-o camera, cealalta in alta camera, iar munitia la randul ei era in alta incapere. Ma intreb eu, daca un om este trezit din somn de un hot, el fuge sa asambleze arma, sa ia munitia, sa o incarce, sa sune la politie, pana ajunge in curte cu arma, oare nu s-a trezit si cum se poate sa nu mai tina minte? Eh, foarte interesant.

Parerea mea este ca el, intentionat nu a spus ca a fost auto-aparare, pentru ca stia 100% sigur ca nu va iesi cu basmaua curata. Iar descarcarea armei este mult mai credibila, mai ales ca nu sunt martori care sa confirme contrariul.

Astept cu sufletul la gura sentinta judecatoriei, dar parerea mea e ca 90% e sigur ca va scapa, asa se intampla la noi in tara, din pacate.

Link to comment

Bineinteles ca Iovan va scapa basma curata......ca sa nu mai deschid un topic nou....cine mai stie ceva despre cazul sotiei lui Adrian Paunescu...care cu buna stiinta si nesilita de imprejurari ca ale familiei Iovan a omorat 3 persoane si o fetita a mutilat-o pe viata???Din cate imi amintesc in septembrie se dadea verdictul...

Link to comment

bine i-a facut !!!

daca intri in casa cuiva pe furis, noaptea, sa te astepti la asa ceva. pai cei asta ?! cand ma trezesc cu hotul in casa eu stau sa "intrunesc" completul de judecata + procuror + avocatul apararii, ca sa stabilesc ca nu vrea sa ma omoare "doar" sa ma talhareasca deci nu e corect sa-l omor ci doar sa-l pun pe fuga ...

asta e ! intri ... ti-o iei !!! poate asa o mai lasa cu furatul in tara asta.

pacat ca exista interese (parerea mea) sa fie scos vinovat cel care s-a aparat. peste tot vezi la tv imagini cu familia, plansete, acuze, etc., pt a impresiona opinia publica. familia e familie pt a te sustine, ajuta, etc. sau in cazul lui pt al plange. dar cred ca se urmareste o reactie a opiniei publice. se pare ca n-au succes smile.gif

Link to comment

Parca nu stiam ca a mutilat-o pe viata...

Oricum, in cazul acesta, s-a descoperit ca hotul avea experienta in domeniul asta, si mai jefuise si alte case. Iar cand intra noaptea peste tine in casa cineva, nu stii pana cat de departe ar merge sau ce iti poate face, nevasta-ta e gravida, mai stai sa analizezi si sa te gandesti la legi? Te aperi cum poti si aia e...

Link to comment

pai da ma dar omu' ala o luase la fuga, si ala il impusca ....pai ce draq ca nu mai e legitima aparare

si cum a mai spus cineva inainte, despre arma: armele trebuie incuiate undeva, munitia in alta parte si cheia de la ambele in alta parte......deci ala a avut timp suficient sa sa dintr-o parte chei sa ia arma si dupa aia munitia?? le tinea omu' undeva probabil gata incarcate, pregatite. dupa cum am auzit ca Romanita si hotul ar fi avut o relatie (si este posibil, au azut ca ziceau unii ca ce vedea ea la ala....hm...priviti Lady and the Tramp biggrin.gif ) sotul poate a aflat si .........poc

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...