Jump to content
slvr

SMS vs Face2Face

Recommended Posts

Am citit un articol in care se vorbeste despre persoanele care prin SMS au mult mai mult curaj decat in realitate (procentual). Si o pun intr-un context destul de subdezvoltat, integrand practic subiectul initial in relatiile amoroase.

Intrebarea mea este una simpla: -Preferati sa ii spuneti iubitei/iubitului un adevar, sa-i dati o veste sau chiar obisnuiti sa fiti mult mai pasional(?) si "amorezat(?)" prin SMS-uri sau sunteti mai old school si inca puteti sa spuneti "te iubesc!" fa?? în fa?? pe un ton cat de cat decent? (am intalnit personaje care cand au incercat sa spuna "te iubesc" in realitate i-au bufnit rasul sau s-au incurcat, au avut un ton 'dezorientat', etc..)

Eu unul sunt 50 - 50. Pot fi un purcel dulce si iubaret in realitate cum pot fi si prin SMS-uri insa cel mai important e ca imi pot impartasi sentimentele reale fata de persoana iubita si fata-n fata, nu doar niste zambete aruncate in spatele tastaturii full qwerty si cuvinte impinse fortat, fara o boab? de adevar.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Intrebarea mea este una simpla: -Preferati sa ii spuneti iubitei/iubitului un adevar, sa-i dati o veste sau chiar obisnuiti sa fiti mult mai pasional(?) si "amorezat(?)" prin SMS-uri sau sunteti mai old school si inca puteti sa spuneti "te iubesc!" fa?? în fa??

Sa-i spui cuiva in fata ceea ce simti in detrimentul mijloacelor media a ajuns old school? Damn...I feel old.

Lasand gluma, atragi aici atentia asupra unui subiect ingrijorator din punctul meu de vedere. Tot mai multe persoane prefera modurile impersonale de comunicare, de la mesaje, lamailuri, la chaturi etc. Acest lucru afecteaza dezvoltarea unei persoane, in principiu capabilitatea de a creea si dezvolta emotii. Acest lucru se observa foarte bine in Japonia, unde un studiu asupra ratei scazute a natalitatii efectuat pe actualul esantion de varsta cuprins intre 15 si 25 de ani a relevat ca peste 70% din femeile de acolo nu sunt atrase de barbati si nu vor sa fie mame iar aproximativ 80% din barbati sunt mai atrasi de experientele virtuale decat de femeile in sine.

Eu unul prefer sa dau atentie problemelor personale intr-un mod, ei bine, personal. Ochii nu mint...sau cel putin asa se zice.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...