Jump to content
Andu

Cometa care "a trecut prin soare" si a supravietuit a salutat Pamantul de Craciun

Recommended Posts

eso1153a.jpg

Observatorul ESO din Parnal, Chile, a reu?it s? surprind? imagini uimitoare cu Lovejoy, recent descoperita comet? care a reu?it s? supravie?uieasc? dup? o întâlnire cu Soarele.

Imaginile cu expunere lung?, f?cute de Gabriel Brammerde cu trei zile în urm? la observatorul austral european din Chile, înf??i?eaz? cometa traversând orizontul chiar înainte de ivirea zorilor, informeaz? site-ul European Southern Observatory.

"Coada cometei a fost vizibil? cu ochiul liber, iar combina?ia dintre Lun?, comet?, Calea Lactee ?i raza laser a fost la fel de impresionant? pentru privitor, a?a cum se vede ?i în fotografiile cu expunere lung?", a declarat Gabriel Brammerde.

Raza laser vizibil? în imagini este folosit? ca ghid de c?tre VLT (Very Large Telescope) de la observatorul din Chile.

Lovejoy a oferit ?i astronau?ilor de la bordul Sta?iei Spa?iale Interna?ionale (ISS) "un show celest" spectaculos. Ea a fost fotografiat? de astronautul american Daniel Burbank, aflat la bordul ISS.

Astronautul american se afla la bordul ISS, la o altitudine de circa 380 de kilometri deasupra Tazmaniei, în noaptea de miercuri spre joi, în momentul în care a v?zut "un arc verde ?i str?lucitor" ridicându-se deasupra orizontului Terrei. Acel arc era cometa Lovejoy, "minunea celest?" care i-a uluit s?pt?mâna trecut? pe to?i pasiona?ii de astronomie, dup? ce a trecut la o distan?? foarte mic? de Soare ?i a reu?it s? supravie?uiasc?.

Cometa Lovejoy a fost descoerit? pe 27 noiembrie de c?tre astronomul amator australian Terry Lovejoy ?i a fost clasificat? ca fiind un "Kreutz sungrazer", obiect cosmic a c?rui orbit? trece foarte aproape de Soare. S?pt?mâna trecut?, cometa a intrat în corona Soarelui ?i a trecut razant la doar 140.000 de kilometri de suprafa?a astrului.

Astronomii s-au a?teptat ca Lovejoy s? se vaporizeze ?i s? se destrame, îns? cometa a supravie?uit în mod miraculos dup? întâlnirea cu Soarele ?i a reap?rut câteva zile mai târziu, spre surpriza tuturor.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=08ApD3EhCr0

Acum este vizibil? în emisfera sudic?, în zori, ?i are o coad? luminoas? de milioane de kilometri compus? din particule de praf care sunt "suflate" înaintea cometei de c?tre vântul solar.

Cometa va continua pe orbita ei foarte excentric? în jurul Soarelui ?i înc? o dat? va fi înghi?it? de spa?iul din afara sistemului Solar. Ar fi interesant de ?tiut dac? ea chiar va supravie?ui ?i va reap?rea pe cerul nostru dup? cei 314 ani calcula?i pentru întoarcere.

Cu aceste imagini spectaculoase capturate în preajma Cr?ciunului, European Southern Observatory (ESO) a dorit s? ureze tuturor s?rb?tori fericite.

Sursa

  • Upvote 2
Link to comment

Ar fi frumos sa cititi stirea mai atenti.

Stirea am citit-o , dar in privinta titlului sunt indecis , pai daca in stire zice ca a trecut PE LANGA , iar la titlul tau zice ca 'a trecut PRIN soare' ( nota : in ghilimele ). Aia de la mediafax ori is prosti ori sunt eu beat si obosit ?

Link to comment

Ar fi frumos sa cititi stirea mai atenti.

Stirea am citit-o , dar in privinta titlului sunt indecis , pai daca in stire zice ca a trecut PE LANGA , iar la titlul tau zice ca 'a trecut PRIN soare' ( nota : in ghilimele ). Aia de la mediafax ori is prosti ori sunt eu beat si obosit ?

nu sunt aia prosti, esti tu prost, de aia a si pus ghilimelele la "a trecut" ; citeste stirea si tu mai atent, ai venit repede la +1 si tot tu esti ala cu gura si cu cearta

Cometa Lovejoy a fost descoerit? pe 27 noiembrie de c?tre astronomul amator australian Terry Lovejoy ?i a fost clasificat? ca fiind un "Kreutz sungrazer", obiect cosmic a c?rui orbit? trece foarte aproape de Soare. S?pt?mâna trecut?, cometa a intrat în corona Soarelui ?i a trecut razant la doar 140.000 de kilometri de suprafa?a astrului.

Io: pentru jignire - 10 zile DP!

Se vor activa dupa expirarea unei sanctiuni valabile

Edited by Drops
Info!
  • Upvote 1
Link to comment

Ar fi frumos sa cititi stirea mai atenti.

Stirea am citit-o , dar in privinta titlului sunt indecis , pai daca in stire zice ca a trecut PE LANGA , iar la titlul tau zice ca 'a trecut PRIN soare' ( nota : in ghilimele ). Aia de la mediafax ori is prosti ori sunt eu beat si obosit ?

nu sunt aia prosti, esti tu prost, de aia a si pus ghilimelele la "a trecut" ; citeste stirea si tu mai atent, ai venit repede la +1 si tot tu esti ala cu gura si cu cearta

Cometa Lovejoy a fost descoerit? pe 27 noiembrie de c?tre astronomul amator australian Terry Lovejoy ?i a fost clasificat? ca fiind un "Kreutz sungrazer", obiect cosmic a c?rui orbit? trece foarte aproape de Soare. S?pt?mâna trecut?, cometa a intrat în corona Soarelui ?i a trecut razant la doar 140.000 de kilometri de suprafa?a astrului.

Io: pentru jignire - 10 zile DP!

Se vor activa dupa expirarea unei sanctiuni valabile

:crazy:

Guinness Troll Records. S;V

#Denzel_Lsd

Guinness Troll Records. S;V

#ontopic :

Toata treaba asta cu clasificarea c-a 'trecut prin' soare mi se pare o prostie. Bun , cometa asta a trecut la 140.000 de kilometri de Soare. Ce e interesant ? C-a supravietuit ? Ca s-a dus fericita inapoi la 'familia' ei ? Ma duc sa pariez la loto , poate ma faceti milionar :wub: .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...