Jump to content
Andu

Cum poate fi prelungita tineretea creierului?

Recommended Posts

creier-uman-shutterstock.jpg

Mâncând mai pu?in, tinere?ea creierului poate fi men?inut? pentru mai mult timp, afirm? autorii unui studiu realizat pe ?oareci, dup? ce au constatat c? organismele acestor animale au secretat astfel o molecul? care joac? un rol esen?ial pentru buna func?ionare a celulelor cerebrale.

Acest studiu italian a fost publicat, luni, în revista american? Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Molecula în cauz?, denumit? CREB1, activeaz? un num?r mare de gene care sunt asociate cu longevitatea ?i cu s?n?tatea creierului, a declarat Giovambattista Pani de la Institutul de patologie general? din cadrul Universit??ii catolice Sacre Coeur din Roma, coordonatorul studiului.

Sper?m s? g?sim o modalitate de a activa CREB1 cu ajutorul unor medicamente noi, pentru a men?ine creierul tân?r, f?r? a reduce aportul de calorii", a explicat acela?i savant.

Efectele unei restric?ii calorice se produc, la ?oareci, atunci când animalul consum? doar 70% din hrana pe care o prime?te în mod normal într-o zi. Numeroase experimente au demonstrat deja c? o astfel de reducere a alimenta?iei prelunge?te via?a animalelor din laboratoarele ?tiin?ifice.

Cel mai adesea, ?oarecii supu?i acestor teste nu devin obezi ?i nu se îmboln?vesc de diabet. În plus, ei prezint? capacit??i cognitive mai mari ?i au o memorie mai bun?.

Ace?ti ?oareci sunt totodat? mai pu?in agresivi ?i nu dezvolt?, dup? ce îmb?trânesc, simptomele maladiei Alzheimer.

Molecula CREB1 este deja cunoscut? pentru rolul important pe care îl joac? în regularizarea func?iilor cheie ale creierului, precum memoria, procesul de înv??are, controlul anxiet??ii. Binefacerile ei sunt reduse de îmb?trânire.

Sursa

Link to comment

Nu cred ca exista acel remediu :-j, la fel si cu elixirul tineretii.Nu mai stiu ce sa faca pentru bani.

Imi spui si mie ce bani castiga ei daca cineva nu mananca? Intelegeam daca rezutlatul era ca trebuie sa mananci cat mai mult, dar nici atunci nu ar fi fost destul de specific pentru ca cineva anume sa poata sa faca bani din asta. Explica-mi logica ta, te rog.

@Parazitu :

Defineste-mi o descoperire nereusita.

On Topic:

E interesanta stirea, ma gandeam ca majoritatea oamenilor activi d.p.d.v. intelectual batrani pe care-i cunosc sunt relativ slabi. (Activ insemnand ca inca fac lucruri ce necesita oarecare concetrarare mentala pe o lunga durata etc)

  • Upvote 1
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...