Jump to content
Alecswtzu

Elevul care n-a stat la povesti cu profesoara: "TAGADAM, TAGADAM..."

Recommended Posts

Buna ziua.

Vad ca parerile sunt diversificate. E tragic/comic ca se intampla asa ceva, hai sa face un mic scenariu, elevul isi face lucrarea "Tagadam, tagadam", muncitoru de rand isi face munca "Tagdam, tagadam", conducerea tarii, conduce tara "Tagadam, tagadam", unde ajungem? E un pic ingrijorator, nu credeti?

Eu nu stiu, pe vremea mea, cand stiai ca ai o lucrare de control, invatai si cuprinsul cartii respective. Nu mai zic cand pica o lucrare de control neanuntata, stateam toti ca pe ace si ne storceam creierii pana faceam macar de un 5 acolo, n-am dus niciodata oua. =))

Nu stiam sau luam nota mica in lucrare, luam si linii la palmute (si cafteala de la parinti), pe langa asta ne mai si asculta ora urmatoare.

Nu ma mir ca acel tanar a scirs asa ceva in lucrare, ma mir ca profesori cand dau testul materii care o predau, obtin nota intre 2 - 4. Acesta este invatamnatu` romanesc, scot "destepti" pe banda rulanta, sa ne scoatem norma, nu? :)

O zi buna.

  • Upvote 1
Link to comment

Buna ziua.

Vad ca parerile sunt diversificate. E tragic/comic ca se intampla asa ceva, hai sa face un mic scenariu, elevul isi face lucrarea "Tagadam, tagadam", muncitoru de rand isi face munca "Tagdam, tagadam", conducerea tarii, conduce tara "Tagadam, tagadam", unde ajungem? E un pic ingrijorator, nu credeti?

Eu nu stiu, pe vremea mea, cand stiai ca ai o lucrare de control, invatai si cuprinsul cartii respective. Nu mai zic cand pica o lucrare de control neanuntata, stateam toti ca pe ace si ne storceam creierii pana faceam macar de un 5 acolo, n-am dus niciodata oua. =))

Nu stiam sau luam nota mica in lucrare, luam si linii la palmute (si cafteala de la parinti), pe langa asta ne mai si asculta ora urmatoare.

Nu ma mir ca acel tanar a scirs asa ceva in lucrare, ma mir ca profesori cand dau testul materii care o predau, obtin nota intre 2 - 4. Acesta este invatamnatu` romanesc, scot "destepti" pe banda rulanta, sa ne scoatem norma, nu? :)

O zi buna.

DAa foarte ingrijorator, ar trebui sa fie cerinta principala in partid sa poti sa participi la presedintie sau chiar sa fii membru al partidului sa stii ce a facut Harap-Alb sau ce a scris analfabetul de Alecsandri, a si mai era una : sa stii sa delimitezi frazele frate, asta e musai. Stiu ce scoala se face in scolile particulare in Elvetia si votati-ma pe mine presedinte sa manance copii fizica si chimie si matematica pe paine care vor, si care vor sa faca 8 ore de drama si de actorie pe saptamana sau care vor sa faca numai sporturi sau care vor sa citeasca non-stop si sa stie sa vorbeasca, asa mi s-ar parea normal, sa-ti alegi profil inca din clasele mici, si sa faci din plin ( desi nu e de sfidat si sa inveti retorica ( ora care nu exista nicaieri in romania ), asta ar trebui sa fie la orice clasa )

  • Upvote 1
Link to comment

Asta denota din autoritatea profesorului care le-a predat materia respectiva.

Pe langa tupeu macar a fost si sincer intr-o parte, "Nu stiu"

Eu zic ca aia e singura parte cu bun simt din toata "povestea".

Expresia cu "tagadam,tagadam ... " provine din cateva bancuri seci,acum ca a vrut sa faca o gluma buna sau a crezut ca e punctat pentru asa din pacate s-a inselat.

N-am inteles nimic ...

"denota din autoritate profesorului" - WTF?! - prietene, incearca sa folosesti cuvinte pe care le intelegi!

Bine ... tine si de ratiune, dar intram intr-o zona complicata ...

+ 1 :) totusi ne ducem la vale urat de tot. bacul de anu aceasta a aratat destule.o sa ajungem alte tari europene la capitolul cultura generala 0 sau aproape 0.

?!3or8yfemty47t5gnjkrtr?!

UAT?

Care sunt tarile alea?

Cum se masoara cultura generala si pt ce/cine este ea relevanta?

Mi-a luat-o Weed inainte, lucrarea acestui elev este inspirata dintr-un banc. Daca cel cu lucrarea nerezolvata si care a promis profesoarei/profesorului ca o/il va rasplati cu oua daca va primi 5 parea incapabil, acesta cu lucrarea imi pare mai mult pus pe caterinca, imaginea perfecta a invatamantului din prezent, elevi care se duc la scoala doar sa se distreze, putini mai sunt seriosi si dedicati studierii (asta se datoreaza si parintilor, poate si anturajului ).

1. Nu sunt putini, sunt destui!

2. Sa te dedici studiului in scoala mi se pare defapt o prostie. In afara de Politehnica care, din cate am auzit, este integrata intr-un sistem destul de bun - companiile mari ofera burse pt a motiva stundentii sa invete pe perioada studentiei + un job sigur dupa absolvire - si Medicina (care-i medicina) ... nu stiu daca mai exista vre-o forma de invatamant care sa te motiveze prea mult in acest sens. Aceasta fiind situatia, exista cam trei variante:

-2.1- Inveti cu disperare pt note care nu te vor ajuta niciodata ... si calitatea cunostintelor acumulate si capacitatea de a le utiliza este indoielnica

-2.2- Ai un nivel mediu+/- (in scoala) pe care il sustii cu studiu individual / munca / alte activitati in afara scolii - urmarind sa te specializezi pe un anumit domeniu

-2.3- Studii de forma + experienta

Ce vreau sa spun - scoala nu-ti mai garanteaza un viitor, un loc de munca, siguranta financiara etc etc ...so, este mai important sa STII DE VREI, sa filtrezi informatia si sa-ti alegi drumul fara a te limita la cunostintele dobandite in scoala.

(Cand vorbesc despre scoala ma refer la nivel de facultate; daca in scoala generala, liceu nu esti capabil sa te situezi la un nivel cel putin mediu inseamna ca ai niste probleme de rezolvat -care nu tin de scoala- ori, esti prost)

Buna ziua.

Vad ca parerile sunt diversificate. E tragic/comic ca se intampla asa ceva, hai sa face un mic scenariu, elevul isi face lucrarea "Tagadam, tagadam", muncitoru de rand isi face munca "Tagdam, tagadam", conducerea tarii, conduce tara "Tagadam, tagadam", unde ajungem? E un pic ingrijorator, nu credeti?

Eu nu stiu, pe vremea mea, cand stiai ca ai o lucrare de control, invatai si cuprinsul cartii respective. Nu mai zic cand pica o lucrare de control neanuntata, stateam toti ca pe ace si ne storceam creierii pana faceam macar de un 5 acolo, n-am dus niciodata oua. =))

Nu stiam sau luam nota mica in lucrare, luam si linii la palmute (si cafteala de la parinti), pe langa asta ne mai si asculta ora urmatoare.

Nu ma mir ca acel tanar a scirs asa ceva in lucrare, ma mir ca profesori cand dau testul materii care o predau, obtin nota intre 2 - 4. Acesta este invatamnatu` romanesc, scot "destepti" pe banda rulanta, sa ne scoatem norma, nu? :)

O zi buna.

Eu chiar nu inteleg unde e problema ... sau, daca e, de ce este vina scolii?

In primul rand nu mi se pare ceva dramatic ca tot prostul ajunge sa termine o facultate. Dramatic e ca cel care o termina nu stie dc o termina?

Si ... daca sitemul ii da posibilitatea sa invete si dobitocu nu e in stare sa foloseasca cunostintele dobandite, atunci la cine e problema?

Si eu am dat test la romana din Moara Cu Noroc.

Am scris doar numele meu, data si test.Dupa un minut de la inceperea testului am predat foaia goala. [ am luat 2 :-j ]

Deci pe mine nu ma mira cu nimic asta. :-?

watch out, we got a badass over here!

trist ;(

DAa foarte ingrijorator, ar trebui sa fie cerinta principala in partid sa poti sa participi la presedintie sau chiar sa fii membru al partidului sa stii ce a facut Harap-Alb sau ce a scris analfabetul de Alecsandri, a si mai era una : sa stii sa delimitezi frazele frate, asta e musai. Stiu ce scoala se face in scolile particulare in Elvetia si votati-ma pe mine presedinte sa manance copii fizica si chimie si matematica pe paine care vor, si care vor sa faca 8 ore de drama si de actorie pe saptamana sau care vor sa faca numai sporturi sau care vor sa citeasca non-stop si sa stie sa vorbeasca, asa mi s-ar parea normal, sa-ti alegi profil inca din clasele mici, si sa faci din plin ( desi nu e de sfidat si sa inveti retorica ( ora care nu exista nicaieri in romania ), asta ar trebui sa fie la orice clasa )

Usor tati, usor !

Sunt oameni care nici la 25-30-40 de ani poate nu stiu ce vor sa faca cu viata lor si tu ai pretentia ca un tzanc de 7-14ani sa fie capabil de o asemenea decizie?

Daca nici pana acum nu ati inteles ca rolul scolii nu e acela de a-ti stabili drumul in viata, inseamna ca ati lipsit la lectia "Sunt responsabil pt deciziile pe care le iau si de realizarea dorintelor mele".

Nu o lua ca pe o adresare directa pt ca probabil n-ai nici 18 ani si nu o sa ne intelegem ...

FINALLY OT; stiinta, nestiinta, destept, prost - este amuzant :rofl1:

Link to comment

a avut mult curaj sa faca asta =)) banuiesc ca l-au exmatriculat pt ce a facut :|

A fost transportat la inchisoarea BellMarsh de maxima securitate, categoria A, iar in curand va ajunge pe scaunul electric din inchisoarea Sing Sing.

Link to comment

Asta denota din autoritatea profesorului care le-a predat materia respectiva.

N-am inteles nimic ...

"denota din autoritate profesorului" - WTF?! - prietene, incearca sa folosesti cuvinte pe care le intelegi!

Bine ... tine si de ratiune, dar intram intr-o zona complicata ...

N-ai inteles nimic si mi te adresezi mie vexant ca folosesc cuvinte care nu le stiu sensul. :blink:

Ok,prietene,ce cuvant nu ai inteles ? denota sau autoritate ? sau ambele?

denota

autoritate

Daca nu ai procesat nici acum sensul frazei da-mi un PM si o reformulez ca si pentru cei de clasa a III a.

Cine s-a gasit sa imi comenteze mie postul,"zona complicata" ... Din ce pesteri iesiti ma?

doamne ajungi la stiri doar pt atata :)) ... ora mea de tic ... http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/390353_232392806829429_100001761333801_577687_1631573116_n.jpg Sper sa nu iau warn pt imagine .... Unde ajungi pt asta ? :)) daca pt un Tagadam Tagadam la stiri

Ti-ai pierdut < o ora din viata facand asta ? De ce ? :mellow:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...