Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Pensionaru

Problema!

Recommended Posts

Rezolvare VPU Recovery (ATI Radeon)

Luati ultimele drivere pentru placa voastra, si le instalati fara CCC (catalyst), daca deja este instalata ultima versiune de drivere, mergeti in ControlPanel / add or remove programs, si dezinstalati NUMAI Ati Catalyst Control Center. Dati un restart la pc. Foarte important !

Pe urma descarcati: Radeon Omega Drivers 4.8.442 (Catalyst 7.12)

http://www.omegadrivers.net/ati_winxp.php

(toata lista aceia, reprezinta defapt acelasi driver incarcat pe mai multe filehosturi de pe net. Unele sunt expirate, altele merg.)

Dupa ce l-ati downloadat, incepeti sa il instalati. Atentie !, o sa va intrebe sa bifati ce fel de connexiune are placa voastra video cu placa de baza, AGP sau PCLe. E inportant sa stiti asta, si sa bifati corect. Computerele mai vechi gen 2002-2005 aveau de obicei AGP, cele mai noi au PCLe.

Continuati instalarea , la un momentdat o sa va intrebe "Disable Overclocking ?" si apasati pe NO ! Este defapt activarea overclockingului, iar default iti scade fregventa la nucleu si memorie cu vreo 0.2-0.4%.

Cand s-a terminata instalarea , o sa va solicite pentru restart, restartati pc-ul.

Inportant: Nu umblati in noul Catalyst, si nici in Ati try tools, sunt multe setari si doar cine se pricepe bine poate sa se uite pe acolo.Va recomand sa lasati pe default cum s-a setat automat, altfel veti strica tot.

Ce face Omega Driver in plus ?

*Are fisierele originale de la driverele ati dar modificate si optimizate pentru gameri, dar cel mai inportant sunt mult mai stabile.

*Stabilizeaza si mareste performantele pe openGL, am testat in counterstrike, am cam 18-30 fps-uri in plus.

*Mareste performantele in D3D (Direct 3D).

*Stau de mai bine de 24 ore cu pc-ul deschis si nu mi-a aparut VPU recover, nici nu sa intepat , merge perfect.

*Mi se misca sageata de la mu aproape cum se misca cursorul de la windows, nu mai ramane in urma, si tot 1280x1024 am rezolutia.

*Nu mi-a mai scazut refreshrata, tot 75 il am si acuma.

Omega driver functioneaza doar pentru placile video fabricate pana in 2008. Se pare ca atuncea au renuntat la acest proiect din lipsa de donati.

Pentru oricare alte drivere din 2008 pana in prezent, downloadati MobilityModer, downloadati cea mai noua versiune de catalyst, si folositi softul exact cum scrie in tutorialul din link(scroll down, install guide)

ps: Doar pt ati functioneaza

aceasi problema o am si eu. incearca sa faci ce scrie mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...