Jump to content
Andu

Record mondial: Cea mai mica bancnota din lume este romaneasca si valoreaza 10 bani

Recommended Posts

O bancnot? de 10 bani emis? în 1917 de Ministerul de Finan?e al României - emisiune de urgen?? din timpul Primului R?zboi Mondial - a stabilit recordul mondial pentru cea mai mic? bancnot?, potrivit World Records Academy.

romanian-10-bani.jpg

Moneda româneasc? m?soar? 27,5 x 38 milimetri, are culorile verde ?i portocaliu ?i pe ea se pot observa anul de emisie ?i cuvântul "Romania". Pe avers este imprimat chipul lui Ferdinand I al României (care a domnit între anii 1914 - 1927), iar pe revers, stema României.

Aceasta are, totodat?, cea mai mic? valoare dintre toate bancnotele emise vreodat? în România.

Cea mai scump? moned? din lume este, de mar?i, un "vultur dublu" din 1933, o moned? din aur de 20 de dolari care a fost vândut? la o licita?ie organizat? de casa Sotheby's la New York, pe 30 iulie 2002 pentru 7.590.020 de dolari (inclusiv comisionul cump?r?torului).

Totodat?, cea mai mare colec?ie de monede din argint este cea format? din 1.600 de piese unice, adunate din toat? lumea, ?i care apar?ine mexicanului José Manuel Costa Lavín.

Sursa

Link to comment

Cel macar avem si noi cu un lucru cu care ne putem mandrii.

si totusi nu cred ca e mare motiv de mandrie ca avem noi cea mai mica bancnota din lume , danful si impresia pozitiva este complex data de catre faptul ca intra in categoria recordurilor mondiale. eram mandrii daca ajuta la ceva ca avem cea mai mica bancnota din lume dar cum spuneam...

@2dorache , da scuzele mele , la asta m-am referit dar cu o exprimare mult pe departe , multumesc de corectare!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...