Jump to content
Alecswtzu

Breivik, norvegianul care a omorat 77 de oameni, nu va face nicio zi de inchisoare

Recommended Posts

Breivik, norvegianul care a omorat 77 de oameni, nu va face nicio zi de inchisoare

60531491.jpg

Psihiatrii insarcinati sa se pronunte cu privire la responsabilitatea penala a lui Anders Behring Breivik au apreciat ca autorul atacurilor de la 22 iulie din Norvegia nu era in deplinatatea facultatilor mintale cand a comis faptele.

Ads by INTERNET PROTV

UPDATE: Autorul atacurilor comise in iulie la Oslo suferea de psihoza in momentul comiterii faptelor si este considerat iresponsabil din punct de vedere penal, astfel ca nu va fi judecat, anunta Parchetul norvegian, citat de AFP.

Informatia fusese initial anuntata pe surse de catre o publicatie norvegiana.

Potrivit psihiatrilor, Anders Behring Breivik suferea de "schizofrenie paranoica" si, in acest context, nu poate fi judecat, urmand sa fie internat intr-o clinica pentru persoane cu probleme psihice.

Cei doi psihiatri, Synne Serheim si Torgeir Husby, au prezentat marti raportul lor tribunalului din Oslo.

Conform expertilor, Behring Breivik sufera de "psihoza", o conditie mentala care i-ar fi alterat judecata inaintea si in momentul atacurilor.

Raportul lor de 240 de pagini urmeaza sa fie examinat de o Comisie medico-legala, care va trebui sa se asigure ca indeplineste toate exigentele profesionale.

Ultimul cuvant privind responsabilitatea penala a lui Breivik ii revine tribunalului, care in general respecta recomandarile expertilor.

Sursa

  • Upvote 1
Link to comment

Eu cred ca probabil a facut asta intentionat, el a jucat rolul unui bolnav psihic, nu stiu asa tind sa cred..

Ti-ai dat tu seama dupa cum priveste.

Daca este asa va fi "intemnitat" pe viata intr-un sanatoriu, ceea ce mi se pare la fel de rau. Nu vad unde e "salvarea" pe care o vedeti voi. Nu va imaginati ca o sa il trimita acasa.

Link to comment

Daca este asa va fi "intemnitat" pe viata intr-un sanatoriu, ceea ce mi se pare la fel de rau. Nu vad unde e "salvarea" pe care o vedeti voi. Nu va imaginati ca o sa il trimita acasa.
Cred ca diferenta dintre o inchisoare si un penitenciar medical este reprezentata de modul in care se actioneaza asupra constiintei, si anume :

Inchisoare : nu se pune accent pe controlarea constiintei, de cele mai multe ori aceasta se degradeaza

Penitenciar medical : Se pune accent pe conservarea si remedierea problemelor de constiinta => rezulta automat un mediu mai bun.

Personal nu cred ca a jucat pe bolnavul, ganditi-va ca a organizat un atac care s-a soldat cu moartea a peste 70 de oameni, si a mai spus ca s-a folosit si de jocul COD Modern Warfare 2 pentru antrenament. Mai poti fii considerat om normal dupa acestea ?

Link to comment

Daca este asa va fi "intemnitat" pe viata intr-un sanatoriu, ceea ce mi se pare la fel de rau. Nu vad unde e "salvarea" pe care o vedeti voi. Nu va imaginati ca o sa il trimita acasa.
Cred ca diferenta dintre o inchisoare si un penitenciar medical este reprezentata de modul in care se actioneaza asupra constiintei, si anume :

Inchisoare : nu se pune accent pe controlarea constiintei, de cele mai multe ori aceasta se degradeaza

Penitenciar medical : Se pune accent pe conservarea si remedierea problemelor de constiinta => rezulta automat un mediu mai bun.

Personal nu cred ca a jucat pe bolnavul, ganditi-va ca a organizat un atac care s-a soldat cu moartea a peste 70 de oameni, si a mai spus ca s-a folosit si de jocul COD Modern Warfare 2 pentru antrenament. Mai poti fii considerat om normal dupa acestea ?

Cauta imagini cu inchisorile Norvegiene si ai sa vezi de ce e tot aia :).

Eu sincer si maine m-as duce sa fac inchisoare pe viata acolo.

Fuck, please don't take me there!

Link to comment

Dar eu nu vorbeam de calitatea mediului, asta insemnand igiena, moliciunea patului, metrii patrati pentru fiecare detinut sau numarul de gratii de la usa celulei. Am pus in discutie programul de activitati al detinutilor.

Edit: Celula aia e mai buna decat multe pensiuni sau hoteluri din Romania. =))

Edited by 2dor
Link to comment

In Norvegia nu e pedeapsa cu moartea,so ,cea mai rea pedeapsa e inchisoare pe viata,dar cum e bolnav psihic e inchis pe viata in spital(care nu e tocmai un spital),deci e cam acelasi lucru.Nu vad care e ''wow''-ul in situatia asta(inafara de cei 70 de oameni omorati bineinteles)...In orice caz,daca acest atentat era intr-o tara cat de cat civilizata si aspra,nenea asta,nu mai scapa asa usor...

Link to comment

Daca este asa va fi "intemnitat" pe viata intr-un sanatoriu, ceea ce mi se pare la fel de rau. Nu vad unde e "salvarea" pe care o vedeti voi. Nu va imaginati ca o sa il trimita acasa.
Cred ca diferenta dintre o inchisoare si un penitenciar medical este reprezentata de modul in care se actioneaza asupra constiintei, si anume :

Inchisoare : nu se pune accent pe controlarea constiintei, de cele mai multe ori aceasta se degradeaza

Penitenciar medical : Se pune accent pe conservarea si remedierea problemelor de constiinta => rezulta automat un mediu mai bun.

Personal nu cred ca a jucat pe bolnavul, ganditi-va ca a organizat un atac care s-a soldat cu moartea a peste 70 de oameni, si a mai spus ca s-a folosit si de jocul COD Modern Warfare 2 pentru antrenament. Mai poti fii considerat om normal dupa acestea ?

Cauta imagini cu inchisorile Norvegiene si ai sa vezi de ce e tot aia :).

Eu sincer si maine m-as duce sa fac inchisoare pe viata acolo.

.....................

Hotel 7 stele :crazy: Cum traiesc ei in inchisori , nu traim noi intr-un apartament modest .

Link to comment

Cum pot spune ca are probleme cand ceea ce a facut el a fost mai calculat decat atacurile din 11 sept.? Nu am cuvinte...

Doar pentru ca e autist ( <= link ) nu inseamna ca nu e un geniu. Asta se aplica si aici. Doar pentru ca are probleme psihice nu inseamna ca e un idiot, din contra. In general geniile o iau razna.

Link to comment
Guest constanta

Asta ar trebuii impuscat ...77 de vieti sunt deja ..pt. mine foarte foarte multi.

I-as da un sfat,sa urmeze si ei pe cei 77 de oameni care au murit..

# Alecswtzu pentru tigani puscaria este a doua casa. !

Link to comment

Eu cred ca probabil a facut asta intentionat, el a jucat rolul unui bolnav psihic, nu stiu asa tind sa cred..

o fi bolnav psihic.sau are psihicu invelit in hartii pe care le-a facut cadou la cei care l-au eliberat. :) parerea mea? ai omorat un om voit?aceeasi soarta ar trebui sa o ai . dar cum nimic in lumea asta nu e drept..ce putem face.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...