Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

SergiuHellDragoon

Ce casti imi recommandati

Recommended Posts

Fac video commentary pe YouTube si folosesc niste casti cam "naspa",prin naspa ma refer ca am noise pe background iar ca sa-l inlatur folosesc Audacity.Chiar daca nu mai am noise pe fundal sunetul este distorsionat...

Nu-mi permit sa dau 150$ pe niste casti dar cam ce mi-ati recomanda intre 100-200 Lei noi? (avand in vedere ca nu vreau noise pe background si ca vreau sa am o calitate a sunetului foarte buna)

Link to comment
Share on other sites

O recomandare : http://www.emag.ro/casti/casti-plantronics-gamecom-367--p79732-05-Gamecom367

De precizat este ca daca doresti performanta in ceeace priveste calitatea inregistrarii audio iti recomand sa mergi pe formula microfon + stativ + placa audio midle/high end.

Din pricina formulei precizate nu cunosc producatori de casti care sa pune si microfoane si tehnologii nemaivazute pe casti.

Link to comment
Share on other sites

Am gamecom 367 , e o problema nu stiu daca e de la placa mea de sunet dar daca opresc noise din background calitatea voci e mai proasta , calitatea voci e mai buna insa daca se aude acel bzz. .. Le recomand doar pentru gaming adica foarte calumea nu deraneaza urechea, sunet superb si mic destul de bun pentru voicechat gaming. Pentru comentarii cumparati un microfon de calitate superioara separat.

Link to comment
Share on other sites

O recomandare : http://www.emag.ro/casti/casti-plantronics-gamecom-367--p79732-05-Gamecom367

De precizat este ca daca doresti performanta in ceeace priveste calitatea inregistrarii audio iti recomand sa mergi pe formula microfon + stativ + placa audio midle/high end.

Din pricina formulei precizate nu cunosc producatori de casti care sa pune si microfoane si tehnologii nemaivazute pe casti.

Castile astea le am si eu, si sunt foarte multumit de ele . Chiar ti-le recomand

Link to comment
Share on other sites

O recomandare : http://www.emag.ro/casti/casti-plantronics-gamecom-367--p79732-05-Gamecom367

De precizat este ca daca doresti performanta in ceeace priveste calitatea inregistrarii audio iti recomand sa mergi pe formula microfon + stativ + placa audio midle/high end.

Din pricina formulei precizate nu cunosc producatori de casti care sa pune si microfoane si tehnologii nemaivazute pe casti.

Deci noiseul de pe background tine mai mult de placa audio?

Link to comment
Share on other sites

Castile astea le am si eu, si sunt foarte multumit de ele . Chiar ti-le recomand
Poti sa iti faci si poza cu ele ca tot nu te cred...

Deci noiseul de pe background tine mai mult de placa audio?

Depinde ce intelegi prin "background noise". In romana vorbind zgomotul de fundal inseamna acapararea altor sunete in inregistrare in afara sunetului propus pentru inregistrare (vocea ta). La zgomot de fond incadrez ca principale probleme : ecoul, distorsiunea (alterarea sunetului pe care il inregistrezi, vocea in cazul tau), zgomote din camera, respiratie, zgomote de afara. Acel bazait de la placa audio ajunge sa fie catalogat ca zgomot de fundal pentru ca in procesul de master / postproductie are aceiasi soarta ca si restul, eliminarea de pe inregistrare.

Fa un demo, fara modificari software, sa iti pot spune mai precis in ce ai putea investi la momentul actual.

Link to comment
Share on other sites

Cele mai calumea casti ever pe care le-am avut, le-am testat sau ce vrei tu a fost Gembird 5.1 Surround USB. Sunet mai clar de atata si un 5.1 redat mai bine inca nu am auzit. Sa nu vorbesc de pret, ca au fost aproape pe gratis, cam la 80 de RON, insa eu nu am mai gasit niciunde. Avea si microfon dar eu nu prea il foloseam asa ca despre MIC nu pot zice niMIC. Nu stiu daca pentru tine e mai importanta redarea sau inregistrarea sunetului, dar dupa ce zici tu ca ai probleme cu microfonul, probabil nu prea conteaza asa mult playback device-ul ci mai mult recording device-ul. Oricum cred ca un USB device isi face mai bine treaba decat unul cuplat prin JACK.

Link to comment
Share on other sites

Uite am pus pe trilulilu Demo.Bazaitul ala...

Placa audio este de vina. Ai cumva bifata optiunea pentru amplificare a sunetului provenit din nicrofon ? " Gain input 20db "

Cele mai calumea casti ever pe care le-am avut, le-am testat sau ce vrei tu a fost Gembird 5.1 Surround USB. Sunet mai clar de atata si un 5.1 redat mai bine inca nu am auzit. Sa nu vorbesc de pret, ca au fost aproape pe gratis, cam la 80 de RON, insa eu nu am mai gasit niciunde. Avea si microfon dar eu nu prea il foloseam asa ca despre MIC nu pot zice niMIC. Nu stiu daca pentru tine e mai importanta redarea sau inregistrarea sunetului, dar dupa ce zici tu ca ai probleme cu microfonul, probabil nu prea conteaza asa mult playback device-ul ci mai mult recording device-ul. Oricum cred ca un USB device isi face mai bine treaba decat unul cuplat prin JACK.

Conteaza calitatea device-ului. Daca e microfon cu sistem de conectare prin USB inseamna ca are deja o componenta hardware pe linga microfon ce transforma semnalul audio din analog (microfonul propiu zis) in digital. (USB).
Link to comment
Share on other sites

O recomandare : http://www.emag.ro/casti/casti-plantronics-gamecom-367--p79732-05-Gamecom367

De precizat este ca daca doresti performanta in ceeace priveste calitatea inregistrarii audio iti recomand sa mergi pe formula microfon + stativ + placa audio midle/high end.

Din pricina formulei precizate nu cunosc producatori de casti care sa pune si microfoane si tehnologii nemaivazute pe casti.

recomand si eu, are un prieten de-al meu cu care joc battlefield3 zilnic prin skipe, il aud fara noise, calitate superioara, design frumos, confortabile

de mentionat ca foloseste si placa de sunet sound blaster x-fi music

Link to comment
Share on other sites

Guest GamerX

asa, ca fapt divers, deoarece probabil ai rezolvat aceasta problema, vezi ca se scrie "convinge-te" nu "convingete"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...