Jump to content
Alfredo

Benzina se ieftineste

Recommended Posts

Benzina se ieftine?te

La câteva zile dup? ce Petrom a ieftinit benzina, LukOil ?i Rompetrol i-au urmat exemplul. Motorina a r?mas la acela?i pre? în cazul fiec?reia dintre cele trei companii

pompa_52777700.jpg

Dup? ce Petrom ?i LukOil au ieftinit, de câteva zile, benzina ?i au p?strat motorina la acela?i pre? a venit rândul Rompetrol s? fac? acela?i lucru. Azi, compania patronat? de kazahi a ieftinit sortimentul Efix Euro 95 cu ?ase bani pân? la 5,43 lei pe litru. Acum trei zile Petrom ieftinise benzina cu patru bani iar ieri ru?ii de la LukOil au ieftinit, la rândul lor benzina cu ?ase bani pe litru.

De?i fiecare dintre cei trei „mari” sus?in c? modific? pre?ul carburan?ilor doar din considerente economice urm?rind cota?iile produselor petroliere ?i cursul de schimb dolar-leu, totu?i mi?c?rile unuia antreneaz? o mi?care similar? ?i la ceilal?i doi. De obicei, Petrom este compania care d? tonul scumpirilor ?i ieftinirilor.

Consiliul Concuren?ei tocmai a finalizat o investiga?ie de mai bine de cinci ani pe pia?a carburan?ilor unde exista suspiciunea de cartel. Concluziile ei uremeaz? a fi prezentate dup? ce se ob?ine ?i punctul de vedere al Comisiei Europene.

sursa : realitatea.net

Link to comment

:) tare bine era acu cati va ani..cu 1 milion de lei vechi puneai benzina de te saturai..acum ce-i drept..ieftinirea asta chiar se simte la buzunar.e ceva de-a dreptul iesit din comun. zilele trecute vorbeam la peco cu baietii cica de la inceputu anului se anunta un nou val de scumpiri..1 litru benz/diesel undeva la 7 lei :) tare de tot. ECO STYLE forever. cumparati-va biciclete.

Link to comment
Guest El Camino

Cu preturile astea, mi-am scos masina la vanzare ca are un consum c-am mare. In principiu daca vand masina, cu banii aia am sa ma orientez spre o masina cu consum mai mic datorita pretului benzinei, ca oricum nu se simte scaderea pretului. :banghead:

Link to comment

In fine, dupa ce au gasit scuza atunci cu razboiul din Libia sa o scumpeasca ca nu mai au de unde sa ia resurse, dupa ce s-a terminat si totul a revenit la normal, cu o exceptie pretul a tot continuat sa creasca sub diferite pretexte, acum la motorina au dat-o pe dume gen, cererea este prea mare si trebuie sa crestem pretul..

Link to comment

Cu ieftineala asta mica sa zic asa , companiile petroliere pierd zilnic cateva zeci de mii de euro daca nu mai mult

Oricat ar fi benzina tot ar exista cumparatori zilnici

Pierd zeci de mii de euro zilnic ? :)))))))

Nu stiu daca sa iti explic de ce afecteaza aceasta ieftinire cu exact nimic companiile petroliere sau sa iti zic ca nu cunosti economie.

Link to comment

Cu ieftineala asta mica sa zic asa , companiile petroliere pierd zilnic cateva zeci de mii de euro daca nu mai mult

Oricat ar fi benzina tot ar exista cumparatori zilnici

Pierd zeci de mii de euro zilnic ? :)))))))

Nu stiu daca sa iti explic de ce afecteaza aceasta ieftinire cu exact nimic companiile petroliere sau sa iti zic ca nu cunosti economie.

El prin companii petroliere ori vroia sa zica benzinarii, ori nu stie ce vorbeste. Dar cu siguranta benzinariile pierd, fata de pretul initial. E tot una daca vinzi sa zicem cu 5,30 lei sau cu 5,20 lei, avand in vedere ca vinzi mii de litri zilnic ? Si aici ma refer la o singura benzinarie, nu la toate din tara. Desigur ma deranjeaza preturile astea uriase fata de 2008 sa zicem, cand nu depasea vreo 3,50 lei parca.

Link to comment

Nu ti-ar vinde nimeni benzina daca ar iesii in pierdere. Doar in filosofia americana pierdere se poate defini printr-un profit mai mic. Acest lucru nu se aplica si la Europa, cand spui pierdere inseamna ca esti pe minus, nu ca esti pe plus dar nu cat ti-ai dorit.

Benzinariile fac parte tot din companiile petroliere, mai putin firmele mici.

Edited by 2dor
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...