Jump to content
Messi

Cum va ar?ta iPhone 5

Recommended Posts

Noul telefon Apple provoac? un interes uria?. Se fac pronosticuri în privin?a designului ?i hardware-ului, iar lansarea iPhone 5 e a?teptat? cu sufletul la gur?.

Sute de variante ale iPhone 5 s-au desenat ?i au invadat internetul. Apple, ma?ina de marketing asamblat? pies? cu pies? de Steve Jobs, func?ioneaz? perfect în continuare. Lansarea noului iPhone 5, care va avea loc mar?ea viitoare, e a?teptat? de milioane de oameni din întreaga lume.

Potrivit unui sondaj f?cut în lume, peste 60% dintre posesorii de telefon cu logo-ul Apple, au în inten?ie s?-?i cumpere noul iPhone 5, pe care, în bun? m?sur?, l-ar fi supervizat Steve Jobs, înainte s?-?i ia concediu medical ?i s? renun?e la ?efia companiei.

iPhone 5 ar împrumuta idei din Star Trek

Una dintre variantele vehiculate pe internet, cea mai recent?, dar ?i cea mai futurist? a iPhone 5 a strâns aproape 30 de milioane de vizualiz?ri.

Un artist a realizat, cu aproximativ o lun? înainte de lansarea iPhone 5, un film în care apare un telefon cu o tastatur? virtual? care func?ioneaz? pe baz? de laser, un mobil care ar putea proiecta imagini holografice. Greu de crezut c? speciali?tii de la Apple ar putea lansa a?a ceva, bateria unui smartphone s-ar epuiza în câteva minute.

Alte imagini arat? un iPhone 5 mai lat ?i mult mai mic, în timp ce unii au prezentat silueta unui gadget total ie?it din tiparele Apple de pân? acum.

Design împrumutat de la iPad 2

Dac? ar fi s? ne lu?m dup? cea mai vehiculat? variant?, speciali?tii Apple se vor prezenta la lansarea iPhone 5 cu un design ce ar împrumuta foarte mult din aspectul iPad 2. Spatele iPhone 5 ar urma s? fie rotunjit, iar dispaly-ul, pentru a avea dimensiuni mai mari, se va extinde pân? aproape de marginile telefonului. Se vorbe?te c? va fi înlocuit? camera de 5MP, cu una de 8MP. iPhone 5 ar putea avea ?i o versiune care s? stocheze 64 GB de informa?ie ?i ar putea fi dotat cu un procesor similar cu cel instalat pe iPad 2.

Unele zvonuri vorbesc de un iPhone 5, cu un ecran de 4 inci, cu muf? pentru c??ti în partea de sus ?i o carcas? de aluminiu. Camera foto ar urma s? aib? 8 megapixeli ?i va fi ajutat? de un led flash. De asemenea, noul sistem de operare instalat pe iPhone 5 va avea mai multe iconi?e separate, care te vor aten?iona dac? ai primit mail, SMS, ai vreun apel nepreluat sau te las? bateria.

Când va ap?rea iPhone 5 în România

Dac? tabletele, Mac-urile sau tabletele au venit cu întârziere la noi, iar o parte dintre acestea nu au fost lansate oficial niciodat? în România, despre telefoanele cu logo-ul Apple nu putem spune acela?i lucru. iPhone a fost adus în România de operatorii de telefonie mobil?, care au reu?it s?-l lanseze în acela?i timp cu celelalte ??ri din lume. Surse din rândul operatorilor GSM spun c? ?i noul iPhone 5 va ap?rea în foarte scurt ?i în România. E posibil s? fie prezentat ?i la noi, în acela?i timp cu apari?ia în celelalte ??ri din Europa.

Sursa : Click

Link to comment

Cui ii PASA? E un telefon, nu e un fashion statement.

Spiritul de consumator brainless care cumpara orice e shiny chiar daca nu are nevoie de el este abuzat la maximum de catre apple. Se plange lumea ca e criza dar toti idiotii isi cumpara orice scoate apple pe piata chiar daca e total inutil.

  • Upvote 4
Link to comment

Toate chestiile astea cu iPhone-urile si telefoanele mi se par niste chestii absurde. Ce imi este ca vorbesti la un telefon cu 5 butoane sau la un iPhone. Tin sa mentionez ca nu folosesc nici camera de la telefon si aproape nicio aplicatie de'a lui.

Link to comment

Frumos telefon. Ma gandesc daca va fi la fel de vandut ca si iPhone 4. Dupa o saptamana 6 oameni din 10 il aveau.

De unde stii cum arata cand acesta nu a iesit pe piata si nici nu a fost lansat. (lucruri care se intampla concomitent de altfel in cazul iimages.jpg )
Link to comment

Era vorba de imagini holografice alea alea ? Unde sunt ? Bineinteles ca tot ce aparuse inainte de aceasta conferinta de presa erau facaturi..

Deci este iPhone 4S, o mare schimbare fata de iphone 4 nu e, inafara de camera foto care acum inregistreaza video hd 1080p, cu grafica dual core..

Eu as zice ca nu se merita, o sa raman la "vechiul" iPhone 4.

Link to comment
Guest Silverstyler

Gggg, Iphone, dal incolo un telefon pentru vorbit nu iti ajunge, astea sunt fite, precizez ca daca as vrea Iphone mi-as lua, dar ma multumesc cu Nokia 1100.

Link to comment

Design? De cand au produsele iphone un design?

Pot sa desenez aceleasi forme cu Microsoft Excel, telefon mai simplu si banal decat Iphone nu am vazut, nu stiu despre ce design se tot vorbeste. Si asa e de la primul iphone incoace.

Oricum, puteau sa scoata Iphone 4 doar cu 0.001mm mai subtire si sa-l numeasca Iphone 5 si oile tot l-ar cumpara imediat.

Vezi http://theoatmeal.com/comics/apple

Daca iPhone nu are un design, arata-mi tu un smartphone care are, ca toate arata mai la fel. Ma rog, mie imi place Apple, mai ales varietatea de aplicatii mici si utile din App Store. Imi place simplitatea, pentru mine un telefon nu trebuie neaparat sa aiba 13923298 smecherii in home screen cum are Samsung Galaxy sau alte smartphone-uri + ca nu-mi place sa umblu cu tigai de juma de metru la ureche.

PS: Daca vrei sa ramai in actualitate, un telefon se cam schimba o data la 2-3 ani, nu numai Apple lanseaza cate un model pe an :).

Link to comment

Pai tu te referi la design sau la sistemul de operare? Cine a zis ceva de aplicatii? Era vorba de cum arata telefonul (cum scrie si in titlul topicului) si eu am zis ca orice poti desena in Excel nu are un design tocmai minunat.

Daca vrei sa iti aperi preferinta in telefon, o recomandare personala, nu aduce vorba de aplicatii sau sistem de operare. Pierde grav la capitolele astea.

Link to comment

Pai vad ca tu ai aceeasi parere si despre design si despre ce e inauntru...

La aplicatii detine peste 70% din piata. App Store-ul e plin de aplicatii interesante si joculete ieftine si interesante, iar numarul lor creste pe zi ce trece (a, si am mentionat cumva de jailbreak?). Nu stiu de ce ai impresia ca pierde grav :P.

Cat despre sistemul de operare, sta in firea Apple sa faca totul cat mai simplu. Poate ca nu e nevoie de toate smecheriile pe home screen si widget-uri si prostii din alea ca sa fie mai interesant. Pana la urma, orice poti face pe un Android poti sa faci si pe iOS, in unele cazuri chiar mai bine.

Link to comment

Mie toate telefoanele astea mi se par prea mari incepand de la Apple pana la BB-uri, tablete, vaccine, pastile ce-o fi. Niciodata nu am fost fan-ul telefoanelor cu touchscreen. Iphone e intr-adevar frumos in meniuri si se misca si bine, Galaxy2s insa are punctaj mult mai mare in teste. Multi apreciaza brand-ul Apple pentru simplul fapt ca e Apple si probabil au si dreptate. Si mie imi plac multe firme pe care poate altii nu dau bani ... Adidas, Reebok, Nike, Microsoft, Logitec, Asus, BMW, Peroni, etc etc. Astea depind de gusturi, de mentalitate si de alte lucruri.

O singura nelamurire am, la stiri la Pro TV au zis ca pretul e surprinzator de mic, vreo 200 de dolari pentru varianta 16gb si cam 300 pentru aia de 32. Daca totusi e mai tare ca precendentul sau cum poate fi de 5 ori mai ieftin? Sau si asta ajunge in Romania la pretul de 3000 ron?

Link to comment

Mie toate telefoanele astea mi se par prea mari incepand de la Apple pana la BB-uri, tablete, vaccine, pastile ce-o fi. Niciodata nu am fost fan-ul telefoanelor cu touchscreen. Iphone e intr-adevar frumos in meniuri si se misca si bine, Galaxy2s insa are punctaj mult mai mare in teste. Multi apreciaza brand-ul Apple pentru simplul fapt ca e Apple si probabil au si dreptate. Si mie imi plac multe firme pe care poate altii nu dau bani ... Adidas, Reebok, Nike, Microsoft, Logitec, Asus, BMW, Peroni, etc etc. Astea depind de gusturi, de mentalitate si de alte lucruri.

O singura nelamurire am, la stiri la Pro TV au zis ca pretul e surprinzator de mic, vreo 200 de dolari pentru varianta 16gb si cam 300 pentru aia de 32. Daca totusi e mai tare ca precendentul sau cum poate fi de 5 ori mai ieftin? Sau si asta ajunge in Romania la pretul de 3000 ron?

Acela era pre?ul la abonament pe 2 ani.

Link to comment

Ar fi cam interesant sa zica pretul la abonament ... doar fiecare companie de telefonie ma gandesc ca ii da un alt pret. Ei trebuie sa zica pretul la liber ... cel putin asa ar fi normal.

Oricum sa se odihneasca in pace Steve Jobs :( A murit cel mai mare inventator al vremurilor noastre. Nu a mai putut lupta cu cancerul si s-a dus pe meleaguri mai inflorite probabil, dar nu inainte ca sa faca din Apple una dintre cele mai puternice si respectate companii din lume.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...