Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

daVisTuL

DX626 Behriner

Recommended Posts

Salut,am si eu nevoie de cateva lamuriri :) De un an aproape am inceput cu un BCD3000 + Virtual Dj crackuit,am pierdut CD-ul cu Traktor pe care mi lau dat cand am cumparat Midi controllerul.

Recent,o sa fac rost de un mixer DX626 si asi dori sa imi calrificati niste elemente.

Pot conecta mixerul la laptop fara un soundcard ? Din cate am citit pe sarite pe youtube,se poate doar daca PC-ul/laptopul are un soundcard 5.1 incorporat sau ceva de genu :)

Daca se poate atunci ce cabluri imi trebuiesc,sau daca se merita mai bine sa cumpar un soundcard pentru o claritate mai buna si dinou ce cabluri imi trbuie :)

Ce versiune de Traktor miati recomanda sa cumpar,asi dori sa folosesc toate cele 3 canale (pe fiecare cate un deck),si daca se poate sa schimb in traktor bindurile de pe mixer,adica gen xfaderul sa inlocuiasca functie de play/stop spre exemplu.

Vreau sa trec de la BCD3000 la un mixer si in viitor cand vin si banii spre un cd player si un turntable,posibil 2 CD si 2 TT.Asa ca am nevoie sa avansez si sa ma obiscuiesc cu mixerele de genu.

Desigur,o intrebare ar mai fi daca sar merita sa dau la schimb midi controllerul pe mixerul acesta.

Have a nice day si astept raspunsuri

:tiphat:

EDIT:daca puteti sami dati niste sfaturi in materie,cei care au trecut unde sunt eu acum si sa ma indrume spre drumul cel bun ar fi minunat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

DX626 se conecteaza la PC (laptop sau desktop) prin placa de sunet prin 2 mufe: line in (albastra) si line out (verde). Daca vrei sa mixezi sunetul de pe PC catre boxe, atunci interconectezi mixerul dupa cum urmeaza:

line-out PC (verde) ---> Input 1 (mixer) ---> Master (mixer) ---> Intrare boxe.

Intre PC si mixer ai nevoie doar de un cablu jack 3.5 - RCA iar de la Mixer la boxe de un RCA - Mufa boxelor.

Legat de mixarea asistata de PC e mai dificil de facut, adica va fi ceva mai improvizat in comparatie cu vechea solutie. Ceva de genul

Player - mixer - placa de sunet - soft de inregistrare

Nu poti face on the fly.

Link to comment
Share on other sites

DX626 se conecteaza la PC (laptop sau desktop) prin placa de sunet prin 2 mufe: line in (albastra) si line out (verde). Daca vrei sa mixezi sunetul de pe PC catre boxe, atunci interconectezi mixerul dupa cum urmeaza:

line-out PC (verde) ---> Input 1 (mixer) ---> Master (mixer) ---> Intrare boxe.

Intre PC si mixer ai nevoie doar de un cablu jack 3.5 - RCA iar de la Mixer la boxe de un RCA - Mufa boxelor.

Legat de mixarea asistata de PC e mai dificil de facut, adica va fi ceva mai improvizat in comparatie cu vechea solutie. Ceva de genul

Player - mixer - placa de sunet - soft de inregistrare

Nu poti face on the fly.

Mersi frumos,o sa ma uit de ele in altex azi. :hello:

Thx

Link to comment
Share on other sites

Eu personal iti recomand un sound card(USB),dar nu poti cumpara asa orice pentru ca,calitatea difera .. Eu am avut un "Audio 2 Dj" de la Native Instruments,si-a facut treaba perfect,pe scurt CALITATE.Am trecut acum la "Komplete Audio 6",ceva mai bun .. Merge perfect pe laptop "normal"(Toshiba in cazul meu),pe Macbook nici nu are rost sa zic .. :))

@Daca tot ai mixer poti sa lucrezi in Traktor Pro 2.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...