Jump to content
Andu

Salvarea vine automat. Masinile noi vor apela instant numarul de urgenta 112, in caz de accident

Recommended Posts

Comisia Europeana a aprobat astazi prima masura care ne va garanta ca automobilul va putea apela 112 in cazul in care suntem implicati intr-un accident grav. Sistemul de salvare a vietii e-call va fi instalat in toate noile autoturisme incepand cu 2015.

Sa prespunem ca avem sistemul deja instalat si am facut accident rutier. In momentul impactului sistemul poate fi declansat printr-o simpla apasare de buton din interiorul masinii de catre un martor.

Potrivit estimarilor aceasta tehnologie grabeste sosirea echipajelor de salvare cu 40% in oras si cu 50% in mediu rural.

Recomandarea facuta de comsiia europeana indeamna statele membre sase asigure ca operatorii de telefonie mobila trateaza apelurile transmise de aceste dispozitive cu prioritate si ca vor fi gratuite. Se estimeaza ca instalarea unui astfel de sistem e-call va costa mai putin de 100 de euro.'

http://www.youtube.com/watch?v=OAVK9o5Fxws

Sursa

Link to comment

Sa prespunem ca avem sistemul deja instalat si am facut accident rutier. In momentul impactului sistemul poate fi declansat printr-o simpla apasare de buton din interiorul masinii de catre un martor.

pfff, pana la fraza asta mi se parea interesant

Link to comment

"Sa prespunem ca avem sistemul deja instalat si am facut accident rutier. In momentul impactului sistemul poate fi declansat printr-o simpla apasare de buton din interiorul masinii de catre un martor."

Degeaba e sistemu... 112 este apel gratuit ca apas pe un buton sau ca sun de pe telefon acelasi lucru .. Oricum la un accident grav care este sansa ca butonul sa ramana intact ?

Link to comment
Potrivit estimarilor aceasta tehnologie grabeste sosirea echipajelor de salvare cu 40% in oras si cu 50% in mediu rural.
Comparativ cu telefonul cred ca are mai multe dezavantaje in cazul unui accident , mai degraba ar supravietui telefonul decat sistemul acesta care risca sa fie afectat de contorsiunea masinii. Si daca am presupune un caz in care si telefonul si butonul sunt disponibile , nu cred ca ar dura mai mult de 45 de secunde sa suni si sa dai toate detaliile la ambulanta.
Link to comment

Nu era mai usor in cazul in care masina suferea o contorsiune puternica, sa se declanseze automat sistemul? De ce as vrea un asemenea buton? Din moment ce eu probabil sunt grav ranit deja.

Dar daca toti din masina sunt morti? trebuia facut un dispozitiv sa se declanseze automat, nu datorita unui buton care trebuie apasat de cineva.

Link to comment

"Sa prespunem ca avem sistemul deja instalat si am facut accident rutier. In momentul impactului sistemul poate fi declansat printr-o simpla apasare de buton din interiorul masinii de catre un martor."

Degeaba e sistemu... 112 este apel gratuit ca apas pe un buton sau ca sun de pe telefon acelasi lucru .. Oricum la un accident grav care este sansa ca butonul sa ramana intact ?

Daca conduci un Logan si faci accident sansa sa supravetuiesti este de 20 maxim 30%

Link to comment
Guest Interzisa

E bine totusi ca au intiativa acesta, desi cum se spunea mai sus, mai usor uzezi un telefon mobil ca acel sistem, dupa cum vedem la stiri anumite accidente rutiere se soldeaza cu distrugerea masinii in totalitate, sansa ca acel buton sa ramana intact e aproape nula.

Sa o luam si pe partea cealalta, eu am patit ca am sunat la 112 (motiv ce necesitata ambulanta de urgenta), m-a tinut dispecera la telefon aproape 10 minute sa explic toate cauzele, prea multe intrebari puse doar ca sa se asigure ca nu e o alarma "falsa", aici cum o sa isi de-a seama ca nu e o alarma "falsa" doar prin simplu fapt ca s-a declansat butonul acela?

Au initiative bune dar la detalii vitale nu se gandesc...

Iar acel sistem o sa coste in plus la achizitionarea masinii....

Link to comment

Ar fi fost bine ca acel sistem sa fie auto-declansat odata cu iesirea airbag-urilor, odata ce spune la masinile noi va trebui sa aibe airbag si in scaune, mai peste tot, unele maisini au asa ceva. La un imparct puternic electrica masinii se va putea deteriora si nu va mai functiona acel buton

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...