Jump to content
Andu

A fost descoperita o planeta de diamant

Recommended Posts

planeta-diamant.jpg

O planet? foarte exotic?, deoarece pare s? fie alc?tuit? în mare propor?ie din diamante, a fost descoperit? gravitând în jurul unei stele de mici dimensiuni, în apropiere de galaxia noastr?, potrivit unui studiu publicat joi în revista Science.

Noua planet? este mult mai dens? decât orice alt corp de acest tip detectat pân? acum ?i este alc?tuit? în mare majoritate din carbon. Deoarece este atât de dens?, oamenii de ?tiin?? sunt de p?rere c? substan?a din care este alc?tuit? - carbonul - trebuie s? se afle în stare cristalin?, ceea ce înseamn? c? o mare parte din aceast? planet? este alc?tuit? într-adev?r din diamante.

"Istoria evolu?iei ?i uimitoarea densitate a acestei planete ne sugereaz? c? este format? din carbon - este un diamant uria? care orbiteaz? în jurul unei stele neutronice la fiecare dou? ore, pe o orbit? atât de strâns? încât aceasta ar înc?pea în interiorul Soarelui nostru", a declarat Matthew Bailes, de la Swinburne University of Technology din Melbourne.

Aflat? la o distan?? de 4.000 de ani-lumin?, echivalentul unei optimi din distan?a Terra - centrul C?ii Lactee, noua planet? reprezint? probabil r?m??i?a unei foste stele uria?e care ?i-a pierdut înveli?urile exterioare, absorbite de pulsarul în jurul c?ruia graviteaz?.

Pulsarii sunt mici stele neutronice moarte cu diametre de circa 20 de kilometri, care se rotesc în jurul propriei axe de sute de ori într-o secund?, emi?ând fascicule de radia?ii.

În cazul pulsarului J1719-1438, radia?ia emis? ajunge cu regularitate pe Terra ?i a fost monitorizat? cu telescoape din Australia, Marea Britanie ?i Hawaii.

M?sur?torile sugereaz? c? planeta, care orbiteaz? în jurul stelei sale la fiecare dou? ore ?i 10 minute, are o mas? comparabil? cu a planetei Jupiter, dar este de 20 de ori mai dens? decât aceasta, au precizat astronomii.

Pe lâng? carbon, noua planet? con?ine probabil ?i oxigen, ce ar putea exista în cantit??i mai mari la suprafa?? ?i devine tot mai rar spre centrul planetei, bogat în carbon.

Densitatea mare sugereaz? faptul c? elementele chimice u?oare, precum hidrogen ?i heliu, care reprezint? principalele constituente ale planetelor uria?e gazoase precum Jupiter, nu sunt prezente pe aceast? planet?.

Sursa

Link to comment

"Aflat? la o distan?? de 4.000 de ani-lumin?" sweet dream gypsyes ^_^

dar nu se stie sigur daca e diamant , poate fi si alt material nedescoperit inca de noi .

Improbabil, ia arunca o privire de la elementul 104 incolo, in tabelul periodic, sunt elemente sintetice si nu cred ca vom gasi (prea multe) elemente cu Z > 104 in stare naturala, in Univers.

Link to comment
Improbabil, ia arunca o privire de la elementul 104 incolo, in tabelul periodic, sunt elemente sintetice si nu cred ca vom gasi (prea multe) elemente cu Z > 104 in stare naturala, in Univers.
De ce nu ? Ma indoiesc ca s-au facut toate "combinatiile" de conditii pentru a sintetiza diferite elemente. Cred ca poti fii de acord cu mine ca in spatiu se pot produce natural mult mai multe conditii , si astfel elemente nedescoperite.
Link to comment

Improbabil, ia arunca o privire de la elementul 104 incolo, in tabelul periodic, sunt elemente sintetice si nu cred ca vom gasi (prea multe) elemente cu Z > 104 in stare naturala, in Univers.
De ce nu ? Ma indoiesc ca s-au facut toate "combinatiile" de conditii pentru a sintetiza diferite elemente. Cred ca poti fii de acord cu mine ca in spatiu se pot produce natural mult mai multe conditii , si astfel elemente nedescoperite.

Nu cred ca se mai pot produce in mod natural alte conditii decat cele intalnite de 13 miliarde de ani incoace. De la elementul 94 pana la 118 toate sunt sintetice si nu cred ca au mari sanse sa fie descoperite in mod natural.

Desi tabelul periodic extins al elementelor merge pana la Z = 173 (sau 166 in modelul Pyykko), calculele arata ca tabelul periodic ar putea ajunge la maxim Z = 126, sfarsitul "insulei de stabilitate." Chiar daca exista elemente cu Z > 118, chiar cele de la 100 incolo sut foarte instabile si se descompun in cateva secunde sau si mai putin. Spre exemplu, la momentul actual, elementul cu cea mai rapida perioada de injumatatire este izotopul Unh-292, cu 0,6 microsecunde. Observarea unui astfel de element in spatiu este practic imposibila, ca sa nu mai vorbim de studierea sa.

Iar din ce am vazut pana acun, elementele sintetizate sunt compuse din elemente grele, nu din carbon.

Link to comment

Pana ajung astronautii acolo gasesc rromanii o cale sa fure tot diamantul :X

true ...oricum daca vor ajunge acolo dimantul nu o sa mai aiba valuare prea mare...

Dar de ce nu va avea o 'valuare' mai mare ?

Studii , dovezi , argumente ?

#ontopic :

Pun pariu ca cineva s-a pus deja pe treaba , stiti despre ce vorbesc :> .

Link to comment

true ...oricum daca vor ajunge acolo dimantul nu o sa mai aiba valuare prea mare...

Dar de ce nu va avea o 'valuare' mai mare ?

Studii , dovezi , argumente ?

Valoarea unui anumit metal/mineral este dat? de r?spândirea respectivului pe glob cât ?i de utilitatea ?i propriet??ile lui. Majoritatea indivizilor care î?i cump?r? diamante le achizi?ioneaz? deoarece sunt rare (deci scumpe), nu pentru c? tr?iesc cu 10 ani mai mult dac? le au.

  • Upvote 1
Link to comment

true ...oricum daca vor ajunge acolo dimantul nu o sa mai aiba valuare prea mare...

Dar de ce nu va avea o 'valuare' mai mare ?

Studii , dovezi , argumente ?

Valoarea unui anumit metal/mineral este dat? de r?spândirea respectivului pe glob cât ?i de utilitatea ?i propriet??ile lui. Majoritatea indivizilor care î?i cump?r? diamante le achizi?ioneaz? deoarece sunt rare (deci scumpe), nu pentru c? tr?iesc cu 10 ani mai mult dac? le au.

Eu ma referam la : deci vom face planeta sa para ca un cotor de mar mancat in cautare de diamante pana ajungem la acea planeta ?

E putin probabil sa se gaseasca un metal/mineral mai tare ca diamantul ( sa aiba proprietati mai bune ).

Link to comment

Eu ma referam la : deci vom face planeta sa para ca un cotor de mar mancat in cautare de diamante pana ajungem la acea planeta ?

E putin probabil sa se gaseasca un metal/mineral mai tare ca diamantul ( sa aiba proprietati mai bune ).

Este pu?in probabil se te referi la altceva deoarece ai fost destul de direct în postul anterior. Ce leg?tur? este între ceea ce ai spus tu anterior, ceea ce am spus eu ?i ceea ce spui tu acum ?

P.S. Diamonds are the new trees ? laugh.gif

Link to comment

Este pu?in probabil se te referi la altceva deoarece ai fost destul de direct în postul anterior. Ce leg?tur? este între ceea ce ai spus tu anterior, ceea ce am spus eu ?i ceea ce spui tu acum ?

P.S. Diamonds are the new trees ? laugh.gif

aseara eram beat , jesus .

tu ai sustinut ce-a zis doncorleone in legatura cu diamantul , ca isi va pierde valoarea deoarece nu va mai fi un mineral foarte rar.

deci vom face planeta sa para ca un cotor de mar in cautarea de diamante , si fiecare om va avea in 'beci' 2-3 kg de diamante ?

a eu zic ca diamantul nu-si va pierde valoarea momentan ( poate in 300-400 de ani , atunci tu vei fi mort ,ce-ti va mai pasa ? ) , chiar daca gasesc aia o cale pana acolo , crezi ca oricine se va duce acolo sa-si ia cateva 'kile' de damante ?

in legatura cu P.S.ul tau Da , am un copac d-ala in sera.

Link to comment

E doar un fact interesant, stati linistiti ca nu vom ajunge prea curand pe acolo si daca am ajunge ma indoiesc ca ar fi conditii bune pt minerit lol. Nici interes nu vad de ce ar fi, ideea e sa incercam sa ajungem pe planete asemanatoare Terrei, ca sa putem trai pe ele, nu pe planete de diamant, decat daca vreun biolog reuseste sa faca un cartof care se poate planta in diamant...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...