Jump to content
Andu

Homo erectus, primul maestru buc?tar al omenirii

Recommended Posts

homo-erectus-afp.jpg

Homo erectus, un str?mo? disp?rut al omului modern, care tr?ia în urm? cu aproximativ 1,9 milioane de ani, î?i g?tea alimentele, potrivit unui studiu ce a fost publicat, luni, în Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Unic în regnul animal, omul m?nânc? multe alimente g?tite , iar str?mo?ii lui au putut, gra?ie acestui regim alimentar, s? absoarb? mai multe calorii, care i-au oferit o for?? mai mare ?i o speran?? de via?? mai lung?.

Îns? momentul începând de la care g?titul alimentelor a avut o influen?? biologic? notabil? asupra str?mo?ilor lui Homo sapiens a r?mas înv?luit în mister pân? în prezent, au precizat autorii studiului.

Folosind o tehnic? filogenetic? - studierea leg?turilor de rudenie dintre diverse fiin?e vii pentru a în?elege evolu?ia acestora -, autorii studiului, printre care s-a aflat Chris Organ, biolog la Universitatea Harvard din Statele Unite, au putut s? determine timpul pe care oamenii ?i celelalte primate îl petreceau hr?nindu-se.

"Am aflat c? omul modern consacr? mai pu?in timp pentru a se hr?ni ", respectiv 4,7% din activit??ile sale cotidiene, în timp ce pentru celelalte primate acest procent este de 48%.

Aceast? diferen?? las? s? se în?eleag? c? o schimbare rapid? în evolu?ia obiceiurilor alimentare s-a produs în ramura uman?, dup? separarea lor de cimpanzei, în urm? cu 6 milioane de ani.

Astfel, printre str?mo?ii îndep?rta?i ai omului modern, Homo erectus prezint? o puternic? reducere în ceea ce prive?te m?rimea molarilor, care a continuat, de?i în mod neregulat, pân? la Homo sapiens.

"Am putut s? ar?t?m c? reducerea m?rimii molarilor primilor str?mo?i ai omului - Homo habilis ?i Homo rudolfensis - se explic? doar prin evolu?ia ?i m?rimea corpului", afirm? autorii studiului.

Îns? diminuarea molarilor între Homo erectus, Omul de Neanderthal ?i Homo sapiens nu poate s? rezulte doar din evolu?ia cutiei craniene ?i a m?rimii corpului.

"Rezultatele noastre indic? faptul c? reducerea molarilor rezult? mai ales din adaptarea (din?ilor, n.r.) la hrana coapt? ?i g?tit?, care a mic?orat considerabil timpul petrecut pentru a mânca, iar acest proces a început cu Homo erectus, în urm? cu 1,9 milioane de ani", au concluzionat autorii.

Sursa

Link to comment

Deci una la mana poate ateii or sa ma judece nu cred ca pamantul are milioane de ani, de aici trag concluzia ca mi se par niste aberatii celor care sunt mari savanti, care au luat-o razna.

Nu trebuie sa fii ateu ca sa iti dai seama ca pamantul chiar are milioane de ani :banghead: :banghead:

imi place semnatura ta, cred ca se aplica si in cazul tau :)) / la negatie nu trebuie 2 de i

on: inca o dovada clara, ca barbatul a fost, este, si va fi mai "Jm3ch3r0s"(destept) decat femeia =)

  • Downvote 1
Link to comment

Nu trebuie sa fii ateu ca sa iti dai seama ca pamantul chiar are milioane de ani :banghead: :banghead:

imi place semnatura ta, cred ca se aplica si in cazul tau :)) / la negatie nu trebuie 2 de i

Daca taceai, filosof ramaneai! link*

Forma negativa a verbului "a fi" la modul conjunctiv este "sa nu fii". Daca nu ma crezi, consulta un manual de clasa a sasea..

@on:

Cat despre subiect; n-am ce comenta.

  • Upvote 1
Link to comment

Deci una la mana poate ateii or sa ma judece nu cred ca pamantul are milioane de ani, de aici trag concluzia ca mi se par niste aberatii celor care sunt mari savanti, care au luat-o razna.

Nu trebuie sa fii ateu ca sa iti dai seama ca pamantul chiar are milioane de ani :banghead: :banghead:

imi place semnatura ta, cred ca se aplica si in cazul tau :)) / la negatie nu trebuie 2 de i

on: inca o dovada clara, ca barbatul a fost, este, si va fi mai "Jm3ch3r0s"(destept) decat femeia =)

http://www.viridium.ro/2008/conjugarea-verbului-a-fi/

17b45-successful_troll.jpg

Link to comment

Aren't we fuckin' amazing?

Lasa naibii zeitatile, nu mai avem nevoie de ele. Evoluam de la zi la zi catre o fiinta din ce in ce mai puternica atat dpdv fizic cat si moral/intelectual. In curand vor disparea credintele in fiintele "dumnezeiesti" si numai atunci vom putea sa ne impumen propriile scopuri pentru rasa noastra si sa facem pasul urmator catre o noua faza a maturizarii noastre. Eu, personal, deabia astept, chit ca probabil nu voi mai fi in viata pentru a asista la aceste schimbari :(

Link to comment

Aren't we fuckin' amazing?

Lasa naibii zeitatile, nu mai avem nevoie de ele. Evoluam de la zi la zi catre o fiinta din ce in ce mai puternica atat dpdv fizic cat si moral/intelectual. In curand vor disparea credintele in fiintele "dumnezeiesti" si numai atunci vom putea sa ne impumen propriile scopuri pentru rasa noastra si sa facem pasul urmator catre o noua faza a maturizarii noastre. Eu, personal, deabia astept, chit ca probabil nu voi mai fi in viata pentru a asista la aceste schimbari :(

O sa am eu grija de sufletul tau.

@silverstone, ar fi prea frumos sa existe doar believers si atei.

But unfortunately,that is not possible.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...