Jump to content
Andu

Computerele se apropie de comportamentul uman. IBM a inventat un cip care imit? creierul

Recommended Posts

laptop-internet-publimedia-shutterstock.jpg

IBM, gigantul american din domeniul informaticii, a anun?at c? a pus la punct un cip revolu?ionar care imit? comportamentul creierului uman, permi?ând computerelor s? înve?e din experien?ele trecute, s? elaboreze ipoteze ?i s? formuleze concluzii pe baza rezultatelor ob?inute.

"Este o nou? frontier?. Nimeni altcineva nu a f?cut astfel de cercet?ri", a declarat Roger Kay, de la Endpoint Technologies Associates.

"Computerele «cognitive» construite cu aceste cipuri nu vor fi programate la fel ca PC-urile tradi?ionale de ast?zi. Aceste computere trebuie mai degrab? s? înve?e din experien?ele lor, s? g?seasc? corela?ii, s? elaboreze ipoteze ?i s? î?i aminteasc?, s? formuleze concluzii pe baza rezultatelor, imitând astfel flexibilitatea creierului uman", se afirm? în comunicatul emis de IBM.

Ceea ce încearc? inginerii de la IBM s? fac? este s? introduc? în noul cip "acela?i tip de flexibilitate pe care o are creierul atunci când trebuie s? se adapteze", a declarat Anthony Movshon, profesor de ?tiin?e neuronale la Universitatea New York.

"Într-un computer, conexiunile dintre diversele elemente ale unui circuit sunt fixe, iar programele sunt acelea care variaz?. În creierele noastre, conexiunile dintre diversele elemente ?i circuite sunt modulabile", a explicat Movshon.

Dou? prototipuri pentru acest cip au fost deja fabricate ?i sunt în curs de a fi testate, a precizat grupul american. Ambele au fost gravate cu fire metalice sub?iri de 45 de nanometri, pe siliciu izolant (SOI) ?i con?in echivalentul a 256 de neuroni (celule nervoase).

Obiectivul pe termen lung al grupului IBM este de a construi un complex de compu?i con?inând 10 miliarde de "neuroni", înc? destul de departe de creierul uman, care con?ine 100 de miliarde de neuroni. Scopul este de a ob?ine 100.000 de miliarde de sinapse într-un spa?iu mic, consumând un kilowatt de electricitate.

Computerele care vor utiliza aceste cipuri vor consuma o cantitate de energie considerabil mai mic? ?i vor fi mult mai compacte în compara?ie cu aparatele actuale.

Potrivit exper?ilor de la IBM, un computer "cognitiv" va fi capabil, de exemplu, s? declan?eze o alarm? de tsunami, analizând datele furnizate de diverse tipuri de senzori marini, dar ?i cele despre temperatur?, presiune ?i în?l?imea valurilor. El va putea, totodat?, s? îi ajute pe distribuitori s? î?i administreze stocurile de produse proaspete gra?ie unui sim? al "mirosului".

Pentru a doua faz? a proiectului, denumit SyNAPSE, grupul IBM ?i-a asigurat sprijinul mai multor universit??i prestigioase, precum Columbia, Cornell, Universitatea California din Los Angeles ?i Universitatea Wisconsin. Proiectul beneficiaz? de o finan?are de 21 de milioane de dolari din partea DARPA, agen?ia american? care finan?eaz? proiectele din domeniul tehnologiei de vârf din cadrul Ministerului american al Ap?r?rii.

În ultimii ani, performan?ele componentelor electronice se dubleaz? la fiecare aproximativ 18 luni, îns? aceast? evolu?ie pare s? ajung? la un punct final, deoarece concentrarea extrem? a tranzistorilor pe noile cipuri provoac? emana?ii termice ce sunt dificil de controlat.

Sursa

Link to comment

asta se intampla cand citesti prea mult Asimov..

LocutusOfBorg.jpg

Ceea ce dau ei presei sunt descoperite si testate de mult timp. Armatele tarilor puternice au prioritate cand vine vorba de inovatii si abia dupa ani de zile sunt publicate si "descoperite" . GPS-ul spre exemplu era folosit de armata americana de ani de zile inainte de a fi dat companiilor aeriene spre a evita tragediile aviatice.

Un scenariu Asimov nu e improbabil. Daca acele calculatoare isi dezolva personalitati dupa singura lor sursa de "emotie" omul, acea personalitate va fi o reflexie a noastra. Si omul in general nu are o personalitate buna fata de semenii sai, ce sa mai zici cand va veni vorba de androizi care la inceput si mult timp vor fi considerati tinichele, precum cei din BSG. Cum acei androizi sunt superiori intelectual nu le va fi greu sa ne trimita propriile noastre rachete in cap .

Oricum e o stire interesanta si totodata neinteresanta fiindca nu ma afecteaza cu nimic . Progresele astea tehnologice le vom resimti probabil si noi peste vreo 20 de ani.

Link to comment

Prostie 100%

Pentru ce ne trebuie noua calculatoare cu creier uman ?

Ma uit la tine si nu-mi pot imagina cata prostie incape in tine,in fiecare tre sa faci tu un spam sau sa spui o aberatie.

ON:Nu prea ma incanta personalitatea lor,daca invat eu sa ma joc un joc,il invata si el a doua zi? Poate vezi ca se aprinde singur calculator,cine stie pe ce site-uri intra....

  • Upvote 1
Link to comment
Guest Kanghu

daca va avea 250 milioane de neuroni nu va avea si personalitate :| ? nu va gandi singur ? cred ca e destul de periculos sa imite creierul uman intr-un calculator .

Esti sigur? Nu va putea sa gandeasca prea "complicat" decat ganduri f.f. simple. NU este o suma imensa, un om are cateva sute de miliarde de neuroni.

Link to comment

daca va avea 250 milioane de neuroni nu va avea si personalitate :| ? nu va gandi singur ? cred ca e destul de periculos sa imite creierul uman intr-un calculator .

Esti sigur? Nu va putea sa gandeasca prea "complicat" decat ganduri f.f. simple. NU este o suma imensa, un om are cateva sute de miliarde de neuroni.

stai lin, nici n-are sa gandeasca vreodata mai mult decat niste ganduri predefinite :)) Probleme e ca totul trebuie facut cu mare prudenta.. o chestie nu chiar specifica mintii umane.

@phyxy

Asta nu se intampla numai in armata.. chiar si la amd, "bulldozer"-ul a fost testat prima data acuma vreo 3 ani si nici macar acuma nu e lansat pe piata. Apoi ceea ce s-a intamplat in seria fundatia* ramane acolo.. n-are sa iasa niciodata in realitate.

*cine nu a citit asimov poate sa ia in considerare filmul "I, Robot". Tot de acolo e inspirat.

Link to comment

daca va avea 250 milioane de neuroni nu va avea si personalitate :| ? nu va gandi singur ? cred ca e destul de periculos sa imite creierul uman intr-un calculator .

Esti sigur? Nu va putea sa gandeasca prea "complicat" decat ganduri f.f. simple. NU este o suma imensa, un om are cateva sute de miliarde de neuroni.

stai lin, nici n-are sa gandeasca vreodata mai mult decat niste ganduri predefinite :)) Probleme e ca totul trebuie facut cu mare prudenta.. o chestie nu chiar specifica mintii umane.

@phyxy

Asta nu se intampla numai in armata.. chiar si la amd, "bulldozer"-ul a fost testat prima data acuma vreo 3 ani si nici macar acuma nu e lansat pe piata. Apoi ceea ce s-a intamplat in seria fundatia* ramane acolo.. n-are sa iasa niciodata in realitate.

*cine nu a citit asimov poate sa ia in considerare filmul "I, Robot". Tot de acolo e inspirat.

"I,Robot" din cate am inteles din mai multe opinii e o insulta la adresa lui Asimov. Nu am citit Asimov ca nu-mi place literatura SF, am incercat o data Jack McDevitt si Le Guin si nu mi-a placut. Raman la fantasy.

Incearca Lucifer Code de Michael Cordy sa vezi acolo un calculator optic cam cum ar fi .

Oricum tehnologia asta nu cred ca va aparea in urmatoarele decenii pe piata si chiar daca ar fi prezente, pretul lor va fi exorbitant.

Link to comment

Cand ma uit dupa ceva niciodata nu iau in considerare parerea "masei". Eu doar atat iti zic, citeste cartea, uita-te la film si nu lua in considerare detaliile.. doar priveste ideea expusa. Iar filmul ala are o idee.. ceva rar intalnit in ziua de azi.

ps: o dovada de ce nu iau eu in considerare opinia majoritatii: click*, asculta melodia si citeste partea asta din fragmentul de pe wikipedia: " The title of the song confused some listeners, who were curious to know what "that" is." ; Acuma intelegi ce si cum?

Link to comment
Guest Kanghu

Sa fim seriosi, deocamdata este chiar imposibil crearea unui cip care sa stie macar ca el e robot, noi suntem oameni, iar cainele e animal. Nu exista o tehnologie "a sinelui", ele iti pot raspunde doar la mesaje predefinite.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...