Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Lanaya

VPU Recovery (ATI Radeon)

Recommended Posts

am dezinstalat toate driverele am urmarit toti pasii de acolo si nimic..s-a gasit si alta solutie?

Pune ultimele drivere de pe siteul amd. Daca tot asa face dute in SMARTGART si scade BUS-ul.

Link to comment
Share on other sites

NU MERGE NIMIC. am instalat si cele mai noi drivere.am bagat si omega driver si degeaba..

(nu pot accesa smartgartu sa scad bus-ul.incerc sa intru in el dar nu mi se deschide :-??. Alte sugestii?

apropo bunny link la ce mi-ai dat tu..linku ala de unde zice tipul sa iau omegadriver cred ca e vechi deja..nu am gasit acolo omegadrive..l-am luat de pe google

Link to comment
Share on other sites

instaleaza ultimele drivere si din cataclyst control center opreste ati vpu recovery :) (ai o optiune pe acolo pe undeva). refreshul la desktop o sa fie in reluare dar jocul o sa mearga bine. eu asa am rezolvat pe fostul pc.

sper sa iti fie de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

spre deosebire de acum 10 minute cand intram in MU si luam CRASH acum merge ok. Dar asa a facut si ieri..si alaltaieri..merge bine 3-4 ore dupa care incepe VPu recovery .iar dupa inca vreo 3-4 ore se restarteaza pc.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum ziceam...a mers bine aseara ...azi de dimineata (Nu am inchis pc nu am facut nimic..am lasat totul cum era si m-am culcat) pac...s-a restartat pc....defapt s-a blocat si a trebuit sa ii dau restart :-??...

Link to comment
Share on other sites

ia-ti doar driverele tale,modelul pentru placa ta video,ia-le manual,nu lasa sa-ti gasesca el,ultimele aparute plus catalyst ultimul.eu am HD2600 PRO de 512 si ma sacaia aceeasi problema dupa fiecare formatare ,dar asa am facut de fiecare data si nu am probleme.eu am alata problema si nu-mi dau seama ce dumnezeu are,nu-mi mai merge youtube sau orice contine filmulete,imi iau freeze si restart fara drept de apel.poate aveti ceva idei,ca eu nu`sh de la ce ar putea fi :dontknow:

Link to comment
Share on other sites

daca bag CCC mai am o sansa..imi apare chestia aia cu VPU recovery si nu ii fac nimic.o ascund. si merge..daca nu bag CCC mi se face ecranu negru si nu am ce sa ii fac decat sa ii dau restart...deci mai bine cu CCC

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat,nu mai iau VPU dar nu cu metoda lui kreeper.ci cu metoda asta

RaduIasi problema ta e de fapt bug la catalyst .

Ultimul catalyst este 7.12 (nu-ti fa "griji" de bugul de 512 MB nu scapi nici in versiunea 7.12) dar te

scapa de VPU recover .

Acum ca sa instalezi catalystul corect :

1) download driver cleaner professional edition

2) download Microsoft .NET framework ultima versiune

3)download catalyst 7.12 ( il gasesti pe site-ul amd.ati )

apoi :

instaleaza driver cleaner professional edition

dezinstaleaza driverele placii de baza

restart

instaleaza driverele placii de baza ( le reinstalezi practic)

restart

dezinstealeaza vechiul catalyst

restart in safe-mode

mergi la control panel , device manager , click drepata pe vga adapter , uninstall ( fara restart)

apoi

run driver cleaner ( selecteaza la filtre Ati , ati WDM , ati uninstall utility, ati CCC, si orice camp legat de ati )

da-i clean ( astepti)

apoi din optiuni da-i cab cleaner ( astepti 2-3 minute )

restart in windows mode

install microsoft .net framework ultima versiune

instal catalyst

restart

o sa ii dau un PM lui bunny poate pune quoteul in topicul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

NU MERGE NIMIC. am instalat si cele mai noi drivere.am bagat si omega driver si degeaba..

(nu pot accesa smartgartu sa scad bus-ul.incerc sa intru in el dar nu mi se deschide :-??. Alte sugestii?

apropo bunny link la ce mi-ai dat tu..linku ala de unde zice tipul sa iau omegadriver cred ca e vechi deja..nu am gasit acolo omegadrive..l-am luat de pe google

Clar aici e buba. Instaleaza driverele de chipset.

Link to comment
Share on other sites

ia-ti doar driverele tale,modelul pentru placa ta video,ia-le manual,nu lasa sa-ti gasesca el,ultimele aparute plus catalyst ultimul.eu am HD2600 PRO de 512 si ma sacaia aceeasi problema dupa fiecare formatare ,dar asa am facut de fiecare data si nu am probleme.eu am alata problema si nu-mi dau seama ce dumnezeu are,nu-mi mai merge youtube sau orice contine filmulete,imi iau freeze si restart fara drept de apel.poate aveti ceva idei,ca eu nu`sh de la ce ar putea fi :dontknow:

E de la chipset. Instaleaza ultimele drivere AGP/PCIE pentru chipset si daca mai ai probleme intra in SmartGART sau trebuie sa fie si prin folderele cu drivere un utilitar cu care sa controlezi BUS-ul pe slotul video. Scade bussul treptat si testeaza sa vezi la ce BUS iti este sistemul stabil.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...