Jump to content
Andu

P?mântul se îngra??

Recommended Posts

P?mântul se "îngra??" la Ecuator ?i singurul vinovat este fenomenul de înc?lzire global?. Topirea ghe?ii în Antarctica ?i Groenlanda m?re?te volumul oceanelor ?i acest surplus de ap? este împins spre Ecuator, m?rind circumferin?a P?mântului, potrivit oamenilor de ?tiin??.

pamantul-spatiu-afp.jpg

P?mântul "a sl?bit" în timpul erei glaciare, care s-a terminat acum aproximativ 20.000 de ani.

În timpul acestei perioade geologice, în care s-a redus temperatura suprafa?ei P?mântului ?i a atmosferei, greutatea ghe?ii a fost atât de mare încât a deformat crusta ?i mantia P?mântului, dându-i aspectul de sfer? turtit? la poli.

P?mântul nu este o sfer? perfect?, polii fiind mult mai aproape de centru decât Ecuatorul.

S-ar putea crede c? efectele de dup? fiecare er? glaciar? ar face P?mântul s? arate din ce în ce mai mult ca o sfer? perfect?.

Îns?, potrivit National Geographic, umfl?tura de la Ecuator se mic?oreaz? cu mai pu?in de un milimetru în fiecare an, iar m?sur?torile satelitului Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) sugereaz? c? acest efect este de fapt inveres, informeaz? Daily Mail.

"Exist? ceva care compenseaz? mic?orarea circumferin?ei P?mântului", spune John Wahr, geofizician la Universitatea din Colorado.

Rata topirii ghe?urilor de la Polul Sud ?i Polul Nord - care totalizeaz? 382 de miliarde de tone într-un an - contracareaz? efectul de "sl?bire" a P?mântului.

Sursa

Link to comment

Eu cred ca are cancer.

OT: Pana la urma eu nu inteleg din chestia aia nimic. Se "ingrasa" sau "slabeste" ? Si daca da... what's the big deal? Bun creste nivelul oceanelor. Au redescoperit roata sau ce?

Ei merg pe teoria: diametru mai mare > o deplasare a orbitei in jurul soarelui mai scurta > fatalitate.

Link to comment

Eu cred ca are cancer.

OT: Pana la urma eu nu inteleg din chestia aia nimic. Se "ingrasa" sau "slabeste" ? Si daca da... what's the big deal? Bun creste nivelul oceanelor. Au redescoperit roata sau ce?

Ei merg pe teoria: diametru mai mare > o deplasare a orbitei in jurul soarelui mai scurta > fatalitate.

Eh, pana atunci mai trec sute sau chiar mii de ani, noi murim linistiti.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...