Jump to content
Nyarlathotep

deget rupt/luxat

Recommended Posts

nu am gasit o sectie mai buna de a posta...

anyway, m-am batut cu un gras si mi-am luxat/rupt articulatia degetului aratator cand i-am dat un pumn (nu, nu stiu sa dau cu pumnul - si mai fac si sport), mi s-a umflat toata partea din jurul degetului aratator si cel mijlociu. mi-e sila sa ma duc la medicul personal, ca nu este tocmai in oras la mine, si la spital nu pot sa ma duc ca-mi trebuie trimitere de la medicul personal (aiurea)... deci nu mai pot de durere, cum pot sa calmez durerea asta (am incercat si cu gheata)?

Link to comment
Share on other sites

Daca doresti taxiu sa te duca la urgenta suna la 112.

Ia un anti-inflamatoriu ca "un prim ajutor", dar daca nu te duci la doctor sa vezi exact ce ti-ai rupt e grav. Si eu cand l-am batut pe unu' acum 5 ani am zis ca mi-am rupt 1 deget, dar defapt aveam 2 oase facute aproape praf in spatele nodurilor de la mana. Du-te la spital, zbiara si urla pe acolo, da-te cu capul de pereti daca e nevoie ca sa iti faca o radigrafie macar.

Link to comment
Share on other sites

nu mi-a oferit nimic. btw tampitul ala de doctor mi-a pus gips pe toate degetele, exista vreo sansa sa-l tai?

DA!

#mi-am luxat si eu un deget,de s-a umflat toata mana,am stat asea cam 1saptamana,era ca nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest edycinho1

nu mi-a oferit nimic. btw tampitul ala de doctor mi-a pus gips pe toate degetele, exista vreo sansa sa-l tai?

DA!

...cum?!

C-o foarfeca?

Link to comment
Share on other sites

Il poti taia cu foarfeca de tabla (sau ceva de genul) , dar mai bine lasa-l pe mana cat ti-a spus doctorul. Nu-i chiar asa prost , trebuie sa ti se refaca osul fracturat , daca il misti , e liber , etc nu o sa-ti revina in totalitate.

Link to comment
Share on other sites

nu mi-a oferit nimic. btw tampitul ala de doctor mi-a pus gips pe toate degetele, exista vreo sansa sa-l tai?

daca vrei sa nu apara complicatii lasa`l asa cum l`a pus docorul, parca totusi are mai mult habar decat ai u despre fracturi/luxatii

Link to comment
Share on other sites

Guest pinkky

sasdsa

Ai un warn pentru parerile astea extrem de avizate. Te sfatuiesc sa nu se mai repete.

Edited by logs
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...