Jump to content
Andu

Cum arat? "avionul sfâr?itului lumii"

Recommended Posts

For?ele Aeriene americane dispun de "avionul sfâr?itului lumii", o gam? de aeronave care pot rezista exploziilor nucleare ?i impactului cu asteroizi. Avioanele au fost construite pentru a-l proteja pe pre?edinte ?i pe apropia?ii lui în cazul adeveririi celor mai sumbre scenarii.

avion.jpg

Un astfel de avion, care cost? 223 de milioane de dolari, poate zbura f?r? s? alimenteze câteva zile ?i are capacitatea de a conduce ?ara sau chiar un r?zboi mondial, scrie dailymail.co.uk.

Aeronava este echipat? cu scuturi împotriva radia?iilor termice ?i electromagnetice, pentru eventualitatea unui atac nuclear, ?i este capabil? s? decoleze în câteva minute.

Spre deosebire de Air Force One, care este mijlocul de transport oficial al pre?edintelui american, "Doomsdayplane" este construit special pentru a coordona Guvernul ?i armata din aer în cazul unul r?zboi nuclear.

Avionul este protejat cu un scut electromagnetic ?i poart? aproximativ 75.000 de kilograme de echipament electronic.

În ciuda m?rimii sale, Boeing-ul 747 modificat poate zbura câteva zile f?r? s? alimenteze ?i poate atinge o vitez? de 997 de kilometri pe or?.

Oamenii care c?l?toresc la bordul avionului pot comunica cu oricine de pe p?mânt ?i chiar cu submarinele nucleare, prin întinderea unui cablu de 8 kilometri prin partea din spate a avionului.

"D?m drumul cablului, iar acesta transmite mesaje codate despre trafic c?tre submarinele americane", a declarat c?pitanul W. Scott Ryder.

Personalul care lucreaz? la bordul avionului doarme în apropiere, pentru ca acesta s? poat? decola la cinci minute dup? un atac. De exemplu, a fost mobilizat imediat dup? atacurile din 11 septembrie 2001.

"Dac? centrele de comand? de la solul Statelor Unite au o eroare sau sunt atacate, ne îmbarc?m imediat. Suntem în alert? 24 de ore pe zi, ?apte zile pe s?pt?mân?, 365 de zile pe an", a declarat c?pitanul aeronavei.

O astfel de aeronav? este în a?teptare ?i preg?tit? de decolare în permanen??.

Sursa

Link to comment
Guest Global Experience

Personalul care lucreaz? la bordul avionului doarme în apropiere, pentru ca acesta s? poat? decola la cinci minute dup? un atac. De exemplu, a fost mobilizat imediat dup? atacurile din 11 septembrie 2001.

Sursa

adica sa inteleg ca avionu` asta exista din 2001 ?

Link to comment

adica sa inteleg ca avionu` asta exista din 2001 ?
Americanii au o politica foarte interesanta in ceeace priveste tehnologia militara. Echipamentele de ultima ora pe care le au iei la momentul actual vor fii scoase la "lauda" abia dupa minim 5 ani. Poti sa observi asta si in emisiunile de pe Discovery Channel , toate documentarele despre tehnologia lor dateaza din maxim 2006.

In timp ce ei spun ca "o astfel de aeronava" este pregatita non stop pentru presedinte , ei defapt acum au alta tehnologie la bordul acelui avion , sau chiar alt avion.

Link to comment
Guest Global Experience

In primul rand mi se pare o tampenie sa te apuci sa construiesti un avion PT. PRESEDINTE , adica Pamantu` se duce dreacu si tu te apuci sa-l salvezi p`ala, sunt curios cand o rupe un asteroid pamantu`n 2 unde-l duce ? Se vede spiritu` de Bruce Wills in americanii astia, Asta cred ca e avion din Wanted ( filmu` ala mai tare ca desenele animate :)) )

Link to comment

Sa se apere pe ei ca restu nu conteaza.

Sa fi investit bani in cateva mii de aeronave de vreo 2 ori mai mari pentru restul lumii nu s-au gandit! Ce rol de mare importanta mai are presedintele daca el traieste si restu sunt distrusi, se intoarce dupa cataclism sa guverneze pamanturile devastate? Sau eventual incepe el sa reconstruiasca de mana impreuna cu stafu lui, eventual tot ei sa si repopuleze nu?

Ipocrizie peste tot globul, asta stire ca sa nu ne vaitam ca e numai in Romania

Link to comment

Voi nu cititi inainte sa postati ?

Spre deosebire de Air Force One, care este mijlocul de transport oficial al pre?edintelui american, "Doomsdayplane" este construit special pentru a coordona Guvernul ?i armata din aer în cazul unul r?zboi nuclear.

poate zbura f?r? s? alimenteze câteva zile

Pe asta nu o cred.

Avionul este protejat cu un scut electromagnetic

Probabil doar o banala ecranare magnetica.

Link to comment

In primul rand mi se pare o tampenie sa te apuci sa construiesti un avion PT. PRESEDINTE , adica Pamantu` se duce dreacu si tu te apuci sa-l salvezi p`ala, sunt curios cand o rupe un asteroid pamantu`n 2 unde-l duce ? Se vede spiritu` de Bruce Wills in americanii astia, Asta cred ca e avion din Wanted ( filmu` ala mai tare ca desenele animate :)) )

Nu e o tampenie , se numeste politica si se practica peste tot aceasta scara ierarhica.
Link to comment
Guest Global Experience

In primul rand mi se pare o tampenie sa te apuci sa construiesti un avion PT. PRESEDINTE , adica Pamantu` se duce dreacu si tu te apuci sa-l salvezi p`ala, sunt curios cand o rupe un asteroid pamantu`n 2 unde-l duce ? Se vede spiritu` de Bruce Wills in americanii astia, Asta cred ca e avion din Wanted ( filmu` ala mai tare ca desenele animate :)) )

Nu e o tampenie , se numeste politica si se practica peste tot aceasta scara ierarhica.

edit : sry, intelesesem gresit.

Link to comment

Voi nu cititi inainte sa postati ?

Spre deosebire de Air Force One, care este mijlocul de transport oficial al pre?edintelui american, "Doomsdayplane" este construit special pentru a coordona Guvernul ?i armata din aer în cazul unul r?zboi nuclear.

poate zbura f?r? s? alimenteze câteva zile

Pe asta nu o cred.

Avionul este protejat cu un scut electromagnetic

Probabil doar o banala ecranare magnetica.

nu e doar o banala ecranare magnetica

e asta. pretty good stuff

Link to comment

Voi nu cititi inainte sa postati ?

Spre deosebire de Air Force One, care este mijlocul de transport oficial al pre?edintelui american, "Doomsdayplane" este construit special pentru a coordona Guvernul ?i armata din aer în cazul unul r?zboi nuclear.

poate zbura f?r? s? alimenteze câteva zile

Pe asta nu o cred.

Avionul este protejat cu un scut electromagnetic

Probabil doar o banala ecranare magnetica.

nu e doar o banala ecranare magnetica

e asta. pretty good stuff

Eu la asta ma refeream :

Aeronava este echipat? cu scuturi împotriva radia?iilor termice ?i electromagnetice,
Link to comment

baaaa, voi nu stiti nimic! cand vine asteroidu' ei zboara in spatiu sa evite impactul initial si sa economiseasca combustibilul si apoi, dupa ce se mai linistesc apele, intra inapoi in atmosfera sa coordoneze pe dracu' ca nu mai ramane nimic de coordonat si poate sa admire putin peisajul.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...