Jump to content
Andu

Ploaie cu bani în Rio de Janeiro

Recommended Posts

Postul de televiziune brazilian Record a f?cut "s? plou?" cu mii de bancnote deasupra centrului ora?ului Rio de Janeiro, mar?i, cu scopul de a-?i promova telenovela "Vidas en Jogo" ?i de a cre?te audien?a acestui serial.

ploaie-bani-captura.jpg

În episodul de luni al acestei telenovele, personajele au jucat la loterie ?i au câ?tigat 200.000 de reali (aproape 90.000 de euro).

"Ideea era de a distribui acest lot de bancnote pentru Cariocas (locuitorii din Rio de Janeiro). Cel care urm?re?te telenovela va în?elege imediat, dar va trezi ?i curiozitatea aceluia care nu o urm?re?te", a declarat Tomaz Neves, directorul de marketing al acestui post de televiziune foarte popular, într-un interviu acordat cotidianului O Dia.

În total, mar?i, " 64.000 de reali (aproximativ 28.000 de euro) au fost distribui?i", a precizat Neves.

În plin? zi, pe o strad? din centrul comercial din Rio de Janeiro, bancnote de doi, cinci, zece, dou?zeci, cincizeci ?i o sut? de reali (de la 90 de centime la 43 de euro), amesteca?i cu bancnote false din plastic, au început s? cad? din cer, fiind arunca?i de pe acoperi?ul unui imobil, în timp ce un cameraman filma din elicopterul postului TV reac?iile locuitorilor Cariocas.

http://www.youtube.com/watch?v=t4Yq2neDjhE&feature=player_embedded

Oamenii au creat o veritabil? busculad?, încercând s? recupereze o parte din banii arunca?i pe strad?, a constatat un fotograf de la AFP.

"Este pentru prima dat? când o emisiune a recurs la acest tip de marketing", a declarat Neves, care dore?te s? ob?in? o cre?tere cu 30% a cotei de audien?? a serialului.

Brazilienii sunt mari amatori de telenovele, ale c?ror episoade sunt difuzate în fiecare zi, timp de câteva luni. Telenovelele transmise de puternicul post TV Globo, concurent al postului Record, sunt urm?rite în fiecare sear? de peste 60 de milioane de telespectatori.

Sursa

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

E pentru prima oara cand vad ca se recurge la asemenea "promovari" (daca le pot spune asa).

Edited by Andu
Link to comment

La noi ar fi in stare sa se omoare , chiar daca suntem "peste" cei din Rio. Oricum este unic accest mod de promovare , sa vedem daca da si roade :)

Aberezi aiurea ?

Ai omora tu intr-un loc public si cu atata politie in jur ? Crede-ma la astfel de evenimente politia nu lipseste nici gand !

Si in plus , ai omora tu pentru 1000-2000 de euro ? Politistii te prind , te asteapta inchisoarea pe viata sau 50-60 de ani , cum te mai bucuri de bani atunci ?

Chiar vreau sa ma luminezi.

DP 7 zile pentru offtopic si flame.

- ca bonus, te anunt ca nu se foloseste â la sfarsitul cuvintelor. Te las pe tine sa ghicesti ce litera e corecta.

Edited by NightWishMaster
Link to comment
Guest ................16

in multimea de oameni nu cred ca se mai observa cine pe cine a omorat .

EDIT: Sau tu crezi ca vin 2-3 oameni?

warn-up - offtopic

Edited by NightWishMaster
Link to comment

Tu ai vazut mereu , ca atunci cand cineva injunghie ( nu zic impuscat , iti dai tu seama de ce ) , si ala se prabuseste la pamant / tipa , cei din jurul lui , stau degeaba ?

Cred ca ai vazut prea multe filme cand criminalii nu erau prinsi. ( gen DEXTER ).

Deci la tine uite-asa functioneaza :

Omor pe unu , ii iau banii , ma strecor si trec la altu , ii iau banii , si fac asa cu inca 2-3 oameni dupa care ma duc la un magazin , imi iau un suc sa-l beau , mananc o pizza si la sfarsit ma intorc acasa cu burta plina cu pizza si buzunarele pline de bani ?

Link to comment

Tu ai vazut mereu , ca atunci cand cineva injunghie ( nu zic impuscat , iti dai tu seama de ce ) , si ala se prabuseste la pamant / tipa , cei din jurul lui , stau degeaba ?

Cred ca ai vazut prea multe filme cand criminalii nu erau prinsi. ( gen DEXTER ).

Deci la tine uite-asa functioneaza :

Omor pe unu , ii iau banii , ma strecor si trec la altu , ii iau banii , si fac asa cu inca 2-3 oameni dupa care ma duc la un magazin , imi iau un suc sa-l beau , mananc o pizza si la sfarsit ma intorc acasa cu burta plina cu pizza si buzunarele pline de bani ?

te duci cu un pardesiu pe tine, arunci o grenada subtil pe sub el si pleci. bubuie, mor vreo 20-30, intra toti in panica si fug. stie politia cine e faptasul din cateva mii de oameni?

dupaia poti bine mersi sa te apuci sa aduni si cativa banuti de pe jos, ca nu cred ca ii mai arde altcuiva s-o mai faca

Link to comment

Tu ai vazut mereu , ca atunci cand cineva injunghie ( nu zic impuscat , iti dai tu seama de ce ) , si ala se prabuseste la pamant / tipa , cei din jurul lui , stau degeaba ?

Cred ca ai vazut prea multe filme cand criminalii nu erau prinsi. ( gen DEXTER ).

Deci la tine uite-asa functioneaza :

Omor pe unu , ii iau banii , ma strecor si trec la altu , ii iau banii , si fac asa cu inca 2-3 oameni dupa care ma duc la un magazin , imi iau un suc sa-l beau , mananc o pizza si la sfarsit ma intorc acasa cu burta plina cu pizza si buzunarele pline de bani ?

te duci cu un pardesiu pe tine, arunci o grenada subtil pe sub el si pleci. bubuie, mor vreo 20-30, intra toti in panica si fug. stie politia cine e faptasul din cateva mii de oameni?

dupaia poti bine mersi sa te apuci sa aduni si cativa banuti de pe jos, ca nu cred ca ii mai arde altcuiva s-o mai faca

Aduc eu tancul.

si eu aduc un warn-up

Edited by NightWishMaster
Link to comment

V-as ruga sa ramaneti on topic.

Citisem un articol despre un magazin de haine din Bucuresti , deschis de curand care a apelat la o promovare aproape asemanare . In prima ora de la deschiderea magazinului oricine intra in magazin in lenjerie intima primea articole gratis. Deci se poate si la noi :D

Link to comment

Interesanta promovare, dar nu cred ca o sa le iasa.. Ce nas da sa promoveze si in romania un serial asa :whistle:

Si eu mi-as promova productul asa daca as avea bani. Decat sa le dau alora de la TV 25.000€ mai bine ii arunc asa si stiu ca ajung la oameni (saraci).

Link to comment
Guest The junior

Pffoa ce nu as fi dat sa fii fost printre aia. Oricum acesta promovare mi se pare c-am primitiva, daca incercau o promovare a telenovelei printr-un gen cum ar fi trivia cu intrebari legate despre telenovela(personaje, actiune, timpul si spatiul unde se desfasoara). :-?

Link to comment

daca e sa gandim logic..au aruncat cu banii astia as putea bate pariu ca le vin de multe ori inapoi nu ? sunt sigur ca ii vor recupera..asta e doar pentru publicitate :) incasarile de la un film bine vandut comparativ cu suma precizata mai sus nu se pot compara nici cat negru sub unghie :) Raman la ideea precizata anterior: publicitate si promovare.si cred ca o sa aiba succes.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...