Jump to content
filtzeR

30 de milioane - absentele elevilor romani in semestrul I

Recommended Posts

Comentariile de genul "Pe vremea mea pentru absente stateam in cap" sunt inutile. Deoarece pe vremea X-ulescului se statea la cozi la carne, ceea ce nu se mai intampla.

OT: Ceea ce vedem este rezultatul unui sistem defect si incapabil sa se adapteze cerintelor si deversitatii erei tehnologiei. Fiind inca fortati elevii sa participe la diferite ore si materii care ii pasioneaza mai mult sau mai putin. Din cate stiu in licee avem 3 optiuni: Mate-Info (Real), Economic si Uman. Posibil sa ma insel si sa mai fie unul dar nu sunt sigur. Oricum. Posibiliatile de a se nimeri si "mula" pe cerintele elevilor sunt mult prea mici. Astfel ca elevii (chiar si cei de liceu) neavand maturitatea necesara pentru a intelege necesitatea anumitor materii tind sa chiuleasca si sa o ignore. Si oricat ar incerca ei sa faca legea mai a dracu nu vor rezolva nimic. In cele din urma vor ajunge la acelasi rezultat dar mascat. Asa ca nu o sa apara 300 de absente / elev in catalog ci doar 100 si 200 motivate.

Pentru a eficientiza sistemul de invatamant in primul rand ar trebui sa renuntam la profilele cu materii deja selectate, sa introducem "pachete" standard si elevul sa aiba posibilitatea sa aleaga materiile adiacente pachetului (fiind obligatoriu inca 4-5 materii). Pentru a evita alegerea materiilor de genul "Informatica, Muzica, Sport etc." care sunt considerate usoare. Cele 5 materii vor fi clasate in categorii diferite.

Ex: Categoria 1: -Fizica

-Biologie

-Latina

-Contabilitate

Categoria 2: -Economie

-Istorie

-Geografie

-Engleza/Franceza/Germana

Si asa mai departe.

Astfel se vor crea clase separate (cu program corespondent) si in acelasi timp colectiv diversificat (fiind "obligat" sa te intalnesti cu mai multe persoane din colective diferite) dar in acelasi timp cu interese comune. Ar fi un inceput bun pentru o REFORMA in invatamant si nu rahatul care il facem noi cu fiecare ministru.

Ministrul A: Dam BAC la 5 materii

Ministrul B: Dam BAC la 8 materii cu 4 jurii diferite

Ministrul C: Nu mai dati BAC, dati admitere

Ministrul X: Iesiti la pensie.

Link to comment
Guest Antikrist

30 de milioane de absente?

cine le-a facut pe celalalte doua? deci acuma vreti sa-mi faceti si concurenta? las' ca va prind eu!

Link to comment

Ciudat e faptul, ca desi nu faceam multe absente in general .. faceam doar cateva de dragul de a avea absente. Nu trebuia un motiv sa plec de la scoala/lice ci doar nu aveam chef sa merg de obicei la prima ora (aveam de la 8 dimineata) sau sa lipsesc la o lucrare ce stiam ca o pot da mai tarziu. Scoala deja a ajuns un loc in care mergi mai mult ca te obliga statul sa faci 10 clase si am ajuns in punctul in care cu sau fara liceu/facultate tot in aceeasi situatie esti, iti gasesti greu de munca. Inainte, daca plecai de la scoala .. ce faceai acasa sau in oras ? Ieseai la un suc, la o plimbare. Azi daca pleci de la scoala, joci la aparate, stai pe mess, bagi la pariuri, bei o bere, etc.

Inca sunt de aceeasi parere: generatia 90-92 au fost ultimii care si-au traiat copilaria cum ar trebui sa o traiasca un copil: pana la varsta de la 12-14 ani fara calculator, distrandu-se si socializand cu alti copii prin jocuri reale, dupa bineinteles informarea despre noile tendinte, noile gadget-urie, noile posibilitati de a-si crea un viitor (calculatorul, tehnologizarea, etc.)

Ca urmare, multi considera ca scoala nu mai este un factor important in viata lor. Nici majoritatea profesorilor nu-si dau interesul, ei de ce si l-ar da ?

Link to comment

Oare pe semestrul II ? Doar la mine in clasa au ajuns la 300 de absente in total :) Eu am doar 5 :) Nu's chiulangiu :D...

Chiar daca ai peste 10 absente nu iti scade nota la purtare,un amic are 50 de absente si are 9 la purtare..punctu' ala l-a scazut pentru ca a injurat-o pe diriginta :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...