Jump to content
Andu

Care este muzica ce determin? ?ofatul agresiv ?i pe cel calm

Recommended Posts

Beastie Boys ?i Prodigy au fost desemnate grupurile cel mai periculos de ascultat în timpul conducerii automobilului, la polul opus aflându-se muzica lui Antonio Vivaldi, potrivit unui sondaj realizat recent în Marea Britanie.

trafic-aglomerat.jpg

Organizatorii sondajului i-au rugat pe participan?i s? precizeze dac? atunci ?ofeaz? comportamentul lor este afectat de muzica pe care o ascult?, informeaz? nme.com.

Circa 60% dintre persoanele chestionate au r?spuns afirmativ la aceast? întrebare.

Piesele care îi determin? pe ?oferi s? accelereze ?i s? adopte un stil de ?ofat mai agresiv sunt, în ordine :

"Sabotage" (Beastie Boys)

"Firestarter" (Prodigy)

"To Be Loved" (Papa Roach)

"Stronger" (Kanye West)

"Preludiu în do diez minor" (Serghei Rahmaninov)

Responden?ii au fost ruga?i s? precizeze ?i titlurile acelor piese care îi calmeaz? cel mai mult în timp ce conduc. Astfel, melodiile care calmeaz? sunt:

ciclul de concerte "Anotimpurile" de Antonio Vivaldi

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8BsBbtp4gW4

"Breakdown" (Jack Johnson)

"Someone Like You" (Adele)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OZtUjFJvYkA

"Yellow" (Coldplay)

"Landslide" (Fleetwood Mac)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WAdmeP8RxUc

Sondajul a fost realizat de compania Halfords Group, lider de pia?? în Marea Britanie în comer?ul cu piese de schimb pentru automobile.

Sursa

Link to comment
Guest Global Experience

eu cred ca era de ajuns sa va dati cu parerea si eventual niste argumente pt. genul de muzica pe care`l considerati "motivul" tipului de sofat, nu sa umpleti topicul cu melodii de pe youtube....

Link to comment
Guest Global Experience

hmm, eu nu am ascultat niciuna dintre melodiile specificate pe timpul orelor de conducere si totusi instructorul se plangea k sunt prea agresiv :))

pe mine ma intreba : ba tu ai vreo p*** pe scaun de-ti intra-n c** , ce-o calci asa ? Las-o tata mai usor :)))

edit : si da, cred ca rock-ul este cel mai "ucigator"

Link to comment

hmm, eu nu am ascultat niciuna dintre melodiile specificate pe timpul orelor de conducere si totusi instructorul se plangea k sunt prea agresiv :))

hmm, eu nu am ascultat niciuna dintre melodiile specificate pe timpul orelor de conducere si totusi instructorul se plangea k sunt prea agresiv :))

pe mine ma intreba : ba tu ai vreo p*** pe scaun de-ti intra-n c** , ce-o calci asa ? Las-o tata mai usor :)))

edit : si da, cred ca rock-ul este cel mai "ucigator"

Hai sa ne ca**m pe noi :). Sunt un sofer calm si in general nu ma determina nici o melodie sa fac pe bezmeticul prin oras. La drum lung e altceva si da imi place sa conduc cu viteza noaptea cand drumul imi permite. Dar nu ca toti putzoii pe bulevarde sa arat ce c00l sunt eu. Btw mai usor se uita "gagicile" dupa voi daca mergeti incet si au timp sa va admire tenul si frizura (aka crestutza) decat daca zbori cu 100 la ora si faci slalom. Cu atat mai putin o sa o atragi.

Link to comment

Eu consider ca muzica face parte din "decor", nicidecum nu-ti determina stilul de condus.

Tin sa te contrazic aici , daca ai asculta Beethoven ai avea acelasi ritm alert in tine precum ai cand asculti Rammstein,Metallica,etc.. ?

Si nu numai de muzica determina sofatul agresiv, ci si ce fel de persoana esti , vitezoman,precaut,etc..

Link to comment
Guest _Mr. Taylor_

Din experienta mea de sofer, cand ascultam Trinitas, conduceam cu 60-70 la ora prin afara localitati, dar cand puneam kiss fm, ajungeam pe la 130-140 la ora in afara localitati. :bananadance2: :crazy:

Link to comment
Guest Wentworth

Cred ca muzica nu are nici o trb cu asta, ci doar modul tau de a fi.

Same.

Este adevarat. Daca tu esti agresiv, n-are nicio treaba muzica.

# eu deobicei sunt calm cand conduc, dar ma mai enerveaza unii ''conducatori''

Link to comment

Eu consider ca muzica face parte din "decor", nicidecum nu-ti determina stilul de condus.

Tin sa te contrazic aici , daca ai asculta Beethoven ai avea acelasi ritm alert in tine precum ai cand asculti Rammstein,Metallica,etc.. ?

Si nu numai de muzica determina sofatul agresiv, ci si ce fel de persoana esti , vitezoman,precaut,etc..

Da, am un ritm alert, dar cu siguranta n-o sa-l am cand o sa fiu la volan. Si asta nu depinde doar de persoana. Serios vorbiind, tu esti atent la muzica sau la drum ? In contextul de fata vorbind de viteze mari ....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...