Jump to content
Motanul

Guvernul aloca un milion de lei pentru Asezamantul romanesc de la Ierihon, Israel

Recommended Posts

Guvernul suplimenteaza cu un milion de lei bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte, pentru construirea Asezamantului romanesc de la Ierihon, Israel, printr-o hotarare adoptata in sedinta de miercuri, scrie Agerpres.

Banii provin din Fondul de rezerva la dispozitia Guvernului, potrivit documentului care a fost publicat in Monitorul Oficial in aceeasi zi.

In luna martie, Guvernul a decis suplimentarea cu 25 de milioane de lei a bugetului Secretariatului de Stat pentru Culte, fondurile urmand a utilizate pentru continuarea lucrarilor de constructii la unele biserici, pentru repararea si reabilitarea unor lacasuri de cult, dar si pentru sustinerea activitatii unor asezaminte sociale administrate de biserici.

"Eu cred ca si bisericile trebuie sprijinite in Romania. Fara credinta in Dumnezeu, cred ca nici dumneavoastra si nimeni din tara aceasta nu poate face nimic. Este o prioritate la fel cum sunt prioritatile pentru investitii", a spus Emil Boc, saptamana trecuta.

Sursa : Click

Link to comment

Sa nu uitam nici de cele 10 milioane de lei pentru Catedrala Poporului, alocate tot in luna martie.

Boc confirmed for moron.

La naiba cum am putut eu sa fac ceva in tara asta fara credinta in dumnezeu.. I'm using cheats!

Toti sunt asa. Totusi, cel mai religios partid este PNL, in frunte cu desteptul de Marga. Chiar daca mai apar si diverse speciemene din alte partide pe la tv cu afirmatii de genul "ateii sunt periculosi si trebuie supravegheati" ( ex : William Branza ), la crestinopatie tot Marga ocupa locul I.

Link to comment

foarte bine

un milion de lei nui o suma exsagerata

Acesti bani care vi se pare aruncati aiurea se imparte in multe chesti ,fapte pe care uni habarnau dar criticati

intretinera cultelor religioase ,ca copii copiilor vostri sa aiba o istorie si locuri de liniste,rugaciune

salariile organelor bisericesti

+

ajutarea saracilor

+

ca multi calugari/ite ajuta copii,oameni cu acei bani primiti de la stat

@ati vazut la tv un calugar ca intretine peste 150 de copii abandonati ,(mancare,scoala,haine etc)si sunt multi ca el

singurul minus din sistem sunt popi obisnuiti care sunt niste capuse in Romania

  • Downvote 1
Link to comment

Construiti biserici reci, cand e lipsa de locuinte

Ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi

Ni se spune pe-un ton parintesc ca suntem rai

Orice comentariu este de prisos, versurile de mai sus vorbesc de la sine.

  • Upvote 1
Link to comment

Construiti biserici reci, cand e lipsa de locuinte

Ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi

Ni se spune pe-un ton parintesc ca suntem rai

Orice comentariu este de prisos, versurile de mai sus vorbesc de la sine.

de acord cu tine..ma rog nu e un lucru rau sprijinirea bisericii..insa sunt si alte prioritati :) lumea moare de foame iar noi aruncam cu bani ? .. -_-

Link to comment

Construiti biserici reci, cand e lipsa de locuinte

Ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi

Ni se spune pe-un ton parintesc ca suntem rai

Orice comentariu este de prisos, versurile de mai sus vorbesc de la sine.

de acord cu tine..ma rog nu e un lucru rau sprijinirea bisericii..insa sunt si alte prioritati :) lumea moare de foame iar noi aruncam cu bani ? .. -_-

eu nam auzit sa moara vrun Roman de foame

Voi ati vrea sa dea guvernul pensi la toata lumea? :))

sunt pamanturi ne cultivate ,sunt locuri de munca in europa ,la munca nene

sunt barurile dimineata la ora 08 pline de alcolisti si voi ziceti ca nu e de munca

eu vad la tv cum mii de Romani se duc in vacante la mare la munte ,cei care se plang ca sunt saraci le place sa manance bine sa se distreze si la batranete sa trezesc pe strazi ,multi sunt dati afara din casa de copii si de nevoie se calugaresc.

  • Downvote 1
Link to comment

Construiti biserici reci, cand e lipsa de locuinte

Ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi

Ni se spune pe-un ton parintesc ca suntem rai

Orice comentariu este de prisos, versurile de mai sus vorbesc de la sine.

de acord cu tine..ma rog nu e un lucru rau sprijinirea bisericii..insa sunt si alte prioritati :) lumea moare de foame iar noi aruncam cu bani ? .. -_-

eu nam auzit sa moara vrun Roman de foame

Voi ati vrea sa dea guvernul pensi la toata lumea? :))

sunt pamanturi ne cultivate ,sunt locuri de munca in europa ,la munca nene

sunt barurile dimineata la ora 08 pline de alcolisti si voi ziceti ca nu e de munca

eu vad la tv cum mii de Romani se duc in vacante la mare la munte ,cei care se plang ca sunt saraci le place sa manance bine sa se distreze si la batranete sa trezesc pe strazi ,multi sunt dati afara din casa de copii si de nevoie se calugaresc.

Probabil se referea la faptul ca acele 36 de milioane de lei puteau sa fie folosite pentru ceva util. De exemplu renovarea spitalelor sau cumpararea de consumabile. Da, spitalele din Romania nu au nici cele mai elementare echipamente si consumabile medicale. Dar la ce ne trebuie spitale si medici cand avem biserici-hotel ?

Pentru mine, modul tau de "gandire" este o enigma.

Link to comment

apar ca ciupercile bisericile astea, prin cartiere noi, strica parcuri ca sa faca biserici etc. , numai batranii merg ca se cam plictisesc cica sa scape de pacata...vezi sa nu

Si asta e doar inceputul ,nici nu vreau sa ma gandesc ce "baliverne" le mai trec prin cap.Problema lor este ca in timp,lumea a realizat cum sta treaba cu aceasta mascarada numita RELIGIE ,iar fiecare particica de modernizare a tehnologiei actuale este o buba pentru ei.Singurul avantaj pe care il mai au in momentul de fata este populatia din mediul rural si varstnicii.Cu toate astea ,nu suntem si poate nu o sa fim vreodata in stare sa oprim acesta putere mondiala.

Link to comment

apar ca ciupercile bisericile astea, prin cartiere noi, strica parcuri ca sa faca biserici etc. , numai batranii merg ca se cam plictisesc cica sa scape de pacata...vezi sa nu

Si asta e doar inceputul ,nici nu vreau sa ma gandesc ce "baliverne" le mai trec prin cap.Problema lor este ca in timp,lumea a realizat cum sta treaba cu aceasta mascarada numita RELIGIE ,iar fiecare particica de modernizare a tehnologiei actuale este o buba pentru ei.Singurul avantaj pe care il mai au in momentul de fata este populatia din mediul rural si varstnicii.Cu toate astea ,nu suntem si poate nu o sa fim vreodata in stare sa oprim acesta putere mondiala.

Eu am vazut multi si multe dar lighioane ca uni oameni (sa nu va zic alceva)de pe acest forum nam mai vazut.

voi sunteti ca frunza/n vant ,vorbiti numai din filme ,voi nu va botezati copii,voi nu aveti parinti,voi nu vati lovit de fenomenul putere divina niciodata ,voi nu va ingropati morti,voi sunteti smecheri de la orasi mari destepti,bogati si va doare inima ca guvernul da bani biserici.

Dark modul meu de a gandit e din viata reala

Guvernul aloca bani si la spitale si la invatamant dar daca oameni fura intruna bani cu ce sa se dezvolte spitale/scolile?

ducetiva la scoli si vedeti ca sunt pline de figuranti imbracati bine si stau la coltul parcului cu tigarile in gura si dau bani pe botanice ca ei sunt b$$i :))

ducetiva la spitale si vedeti cum directori fura bani statului

voi continuati cu vorbe in vant ,ca oricum sunteti = 0

Link to comment

apar ca ciupercile bisericile astea, prin cartiere noi, strica parcuri ca sa faca biserici etc. , numai batranii merg ca se cam plictisesc cica sa scape de pacata...vezi sa nu

Si asta e doar inceputul ,nici nu vreau sa ma gandesc ce "baliverne" le mai trec prin cap.Problema lor este ca in timp,lumea a realizat cum sta treaba cu aceasta mascarada numita RELIGIE ,iar fiecare particica de modernizare a tehnologiei actuale este o buba pentru ei.Singurul avantaj pe care il mai au in momentul de fata este populatia din mediul rural si varstnicii.Cu toate astea ,nu suntem si poate nu o sa fim vreodata in stare sa oprim acesta putere mondiala.

Eu am vazut multi si multe dar lighioane ca uni oameni (sa nu va zic alceva)de pe acest forum nam mai vazut.

voi sunteti ca frunza/n vant ,vorbiti numai din filme ,voi nu va botezati copii,voi nu aveti parinti,voi nu vati lovit de fenomenul putere divina niciodata ,voi nu va ingropati morti,voi sunteti smecheri de la orasi mari destepti,bogati si va doare inima ca guvernul da bani biserici.

Dark modul meu de a gandit e din viata reala

Guvernul aloca bani si la spitale si la invatamant dar daca oameni fura intruna bani cu ce sa se dezvolte spitale/scolile?

ducetiva la scoli si vedeti ca sunt pline de figuranti imbracati bine si stau la coltul parcului cu tigarile in gura si dau bani pe botanice ca ei sunt b$$i :))

ducetiva la spitale si vedeti cum directori fura bani statului

voi continuati cu vorbe in vant ,ca oricum sunteti = 0

A spus cineva ca nu isi ingroapa mortii sau ca nu respectam traditii ca pastele sau craciunul?Cu toate ca semnificatia lor nu ne impresioneaza si nu dam 2 bani pe ele,ne place sa sarbotorim.Reactionezi urat de tot "domnule Dumnezeu".Sunt aproape sigur ca urmezi facultatea,sau te pregatesti sa urmezi facultatea de teologie,astfel nu imi imaginez de unde vine toata iubirea asta nemarginita fata de religie si fata de creatorul universului tau.Sincer sa fiu,nu stiu cum sa ne faci pe noi zerouri,prosti si inculti.Copii de bani gata care se uita la prea multe filme(la partea cu filmele nu prea pot sa te contrazic totusi).Tu esti ala care vrea sa traiasca intr`o lume perfecta.Crezi ca banii aia ,un milion 10 20,nu ar fi de folos in momentul de fata popurului?Chiar crezi ca e bine ca banii astia sa ajunga pe mana bisericii,hotii hotilor, daca tot ne`am apucat sa vorbim.Ai vazut 2 cazuri la televizor in care Preotul X ajuta copiii de la orfelinatul Y si te caiesti in fata mantuitorului iisus si te duci la biserica sa iei lumina venita de la ierusalim cu avinoul,care apropo ,mai nou se transporta printr`o tehnologie extra-noua numita bricheta.

Nu stiu cum de poti sa ne contrazici ,si mai mult de atat ,nu stiu cum de poti sa ne mai faci si prosti.

PS:Nu vreau sa iei asta in nume de rau,vreau doar sa te gandesti putin,iar raspunsul tau(in caz ca va urma) sa fie scris intr`un mod mai civilizat(calm).

Link to comment

Construiti biserici reci, cand e lipsa de locuinte

Ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi

Ni se spune pe-un ton parintesc ca suntem rai

Orice comentariu este de prisos, versurile de mai sus vorbesc de la sine.

Versurile astea au fost primul lucru la care m-am gandit dupa ce am vazut stirea.

eu nam auzit sa moara vrun Roman de foame

Voi ati vrea sa dea guvernul pensi la toata lumea? :))

sunt pamanturi ne cultivate ,sunt locuri de munca in europa ,la munca nene

sunt barurile dimineata la ora 08 pline de alcolisti si voi ziceti ca nu e de munca

eu vad la tv cum mii de Romani se duc in vacante la mare la munte ,cei care se plang ca sunt saraci le place sa manance bine sa se distreze si la batranete sa trezesc pe strazi ,multi sunt dati afara din casa de copii si de nevoie se calugaresc.

Oficial,esti cea mai cretina persoana pe care am avut ghinionul s-o intalnesc.

Sper sa mori singur intr-o pestera reflectand la Dumnezeu.

Link to comment

Eu am vazut multi si multe dar lighioane ca uni oameni (sa nu va zic alceva)de pe acest forum nam mai vazut.

Iti multumim pentru complimente. :tiphat:

voi sunteti ca frunza/n vant ,vorbiti numai din filme ,voi nu va botezati copii,voi nu aveti parinti,voi nu vati lovit de fenomenul putere divina niciodata ,voi nu va ingropati morti,voi sunteti smecheri de la orasi mari destepti,bogati si va doare inima ca guvernul da bani biserici.

De ce sa imi botez copilul ? Nu crezi ca ar trebui sa aiba sansa de a alege singur ?

Nu, eu personal nu m-am lovit de fenomenul "putere divina". Atunci cand am intampinat obstacole am facut ceva in legatura cu ele si nu am asteptat sa curga miere si lapte din cer.

voi continuati cu vorbe in vant ,ca oricum sunteti = 0

Inca o data, iti multumim pentru complimente. :)

P.S. Eu inca cred ca tu postezi la misto. Refuz sa cred ca exista o astfel de persoana. :)

Link to comment

De ce sa imi botez copilul ?

Ca sa ti-l innece un preot beat :rofl1:

Hai sa fim seriosi, oamenii astia de la putere nu cred in Dumnezeu, fac asta pentru opinia publica. Dusul la biserica nu te face credincios cum statul in garaj nu te face masina.

  • Upvote 1
Link to comment
Guest Global Experience

De ce sa imi botez copilul ?

I-auzi si tu ce om ... cum de ce? Ca sa-ti fie ferit de necazuri, ca sa-l primeasca pe Dumnezeu in el, ca sa simta caldura si aripa protectoare a divinitatii , auzi intrebare .. DE CE ! Oricum la intrebarea asta noi doar ne dam pareri ca de fapt Dumnezeu e singurul care are un raspuns.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...